Patricia Cornwell-Kay Scarpetta Serisi

 


Dile kolay tam 28 kitaplık bir seri Patricia Cornwell'in Kay Scarpetta serisi. Blog yazarı arkadaşım deeptone tavsiyesi ile bu yazarı okumaya başladım ve seriyi bir türlü elimden bırakamadım. İtiraf edeyim 28 kitabın hepsi beni yerimden hoplatmadı kimini daha çok sevdim kimini daha az ama genel olarak keyifle okudum. Tess Gerritsen'den bir tık aşağıda diyebilirim heyecan bakımından. Bir de yazar oldukça fazla detaycı bazen bıktırabiliyor. Ancak yazarın ne kadar çok araştırma yaptığı da belli oluyor.

Kitapları tek tek ele almayacağım ama yazının sonunda sırayla okumak isteyenler topluca listeyi bulabilir. 

Kay Scarpetta Kitaplarının KonusuAdli Tıp doktoru ve forensik(adli bilim) uzmanı Kay Scarpetta, vazgeçilmez ekibi komiser Marino, eşi Benton Wesley, yeğeni Lucy ile her kitapta ayrı bir maceraya koşuyor. İşini çok ciddiye aldığı için sıkça tehlike altında kalıyor. Kimi zaman bir seri katil, kimi zaman bir casus, kimi zaman farklı bir suçlunun radarına  takılıyor. Komiser Marino ile kedi köpek gibi didişmelerine rağmen yıllar boyu süren dostluğu ve Marino'nun ona karşılıksız aşkı dikkat çekiyor. 

Lucy, Kay'in yanında büyüyen yeğeni ve bilgisayar dahisi, kocası Benton ise FBI'da çalışıyor. 

Kay Scarpetta adeta bir biyonik kadın. Yorulmak bilmiyor ve gece gündüz çalışıyor.

Patricia Cornwell HakkındaPolisiye kurgunun asil yazarı: 1956'da Miami'de doğan Patricia Daniels Cornwell, Kuzey Carolina, Montreat'te büyüdü. Okuldan mezun olduktan sonra King College'a gitti. Daha sonra Charlotte Observer gazetesinde mahkeme muhabiri olarak çalıştı. Charlotte'daki şiddet suçlarıyla ilgili bir dizi makale için North Carolina Press Association'dan ödül aldı. Tanınmış ABD vaizi ve başkanlık danışmanı Billy Graham'ın eşi Ruth Graham, biyografisini yazması için Patricia Cornwell'i görevlendirdi. 1983 yılında A Time for Remebering başlığı altında yayınlanan biyografi, Cornwell'in eleştirmenlerce beğenilen ilk yazı çalışmasıdır. 1984'ten 1990'a kadar Cornwell, Richmond, Virginia'da adli tıpta teknik yazar ve bilgisayar analisti olarak çalıştı. Orada, adli tıp hakkında daha fazla şey öğrendiği, Virginia eyalet adli tıp ofisi şefi Marcella Fierro ile tanışır. Bu deneyimler, bir yazar olarak çığır açmasına yardımcı olan ilk suç romanına aktarılmış. "ACase for Kay Scarpetta" (orjinal adı "Postmortem") ile roman karakteri Dr. Kay Scarpetta, gerçek hayattaki Marcella Fierro'ya dayanıyor. Kay Scarpetta serisi bugüne kadar Cornwell'in en başarılı serisidir. Çalışmaları için 1991'de Edgar Allan Poe Ödülü, 1993'te John Creasey Memorial Ödülü, Dagger Ödülü ve French Prix du Roman d'Aventures gibi sayısız ödül aldı. Profesör Charles Cornwell ile ilk evliliği 1989'da boşanmayla sonuçlandı. Eşcinselliğini gizlemeyen yazar, Dr. Staci Ann Gruber ile evlendi. Patricia Cornwell, Richmond ve Malibu'da yaşıyor.

Sırasıyla Kay Scarpetta Serisi Kitapları

Postmortem-Otopsi
Body of Evidence-Kanıt
All That Remains-Ölüm Zinciri
Cruel and Unusual-Morg Çıkmazı
The Body Farm-Ceset Çiftliği
From Potter's Field-Yoksullar Mezarlığı
Cause of Death-Cinayet Nedeni
Unnatural Exposure-Sapık Teşhir
Point of Origin-Başlangıç Noktası
Scarpetta's Winter Table
Black Notice-Son İhtar
The Last Precinct-Son Durak
Blow Fly-Sinek
Trace-İz
Predator
Book of the Dead
Scarpetta
The Scarpetta Factor
Port Mortuary
Red Mist
The Bone Bed
Dust
Flesh and Blood
Depraved Heart
Chaos
Autopsy
Livid


Yanına Türkçe isimlerini bulabildiklerimi yazdım. İngilizce olarak tüm seriyi bulabilirsiniz. Ben son iki kitabı burada Almanca bulamadım belki İngilizce olarak online sipariş ederim. Okursanız nasıl bulduğunuzu paylaşırsanız sevinirim:)

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

En Sevdiğim Yazar Agatha Christie ve İlk Kitabı

Agatha Christie'nin Tüm Eserleri

The Thirst-Jo Nesbo

Sebastian Fitzek-Uyurgezer

11 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. cornwell gerritsen bir de tami hoag :) lucy ne şeker yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lucy çok tatlı gerçekten de:) Tami Hoag'ı da senin tavsiyenle not almıştım ama bu seriye takıldığım için ona sıra gelmedi. Okuyacağım en kısa zamanda. Bana Kay tiplemesini de kendine benzer yapmış gibi geldi resimlerini gördükten sonra ne dersin:)

   Sil
 2. Hiç okumadım. Bakayım kütüphanede var mı diye. Bu tarz kitaplar genelde pahalı oluyor ve benim dışımda kimse okumuyor evde. O yüzden satın almıyorum pak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de satın almıyorum kütüphane iyi oluyor. Bir de ikinci el kitap aldığım bir yer var orda da çok ucuz. Kütüphanede olmayanları ordan sipariş ediyorum.

   Sil
 3. Ooo, gerçekten dile kolay 28 kitap :) Bu kadar eserin hepsinin aynı ivmeyi koruması zor olurdu zaten ama bu kadar kitap sonrasında devamını getirme isteği uyandırması bile çok büyük bir şey bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bir karakterlere bağlılık oluşuyor seri romanlarda 🙈🙈🙈. Devamını merak ediyorum o yüzden okuyorum çok kitap da olsa ☺️

   Sil
 4. 28 kitaplık bu seriyi ve yazan kişiyi ben ilk kez duydum. Ne kadar çok kitap var dünyada? Çoğunu bırak okumayı duymadan ömrümüz bitecek :-(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef benim derdim de o. O kadar çok okumak istediğim ve keşfetmek istediğim kitap var ki ☺️

   Sil
 5. Ne çok kitap varmış, türü severim ama bu kadar kitap alamam. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusu kütüphane olmasa ben de o kadar para vermezdim ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski