Agatha Christie- En Sevdiğim Yazar Ve İlk Polisiye Romanı

Hercule Poirot-Miss Marple

Yıllar önce, Beyoğlu' nda yaşayıp çalışırken, Pera Palas oteline kahve içmeye giderdik. Orada ünlü İngiliz yazar Agatha Christie' nin kendi adını taşıyan bir oda olduğunu duyup çok şaşırmıştım. Daha sonra  bir tanıdığımız İstanbul' dan başka bir yere taşınırken bana bir koli dolusu İngilizce Agatha Christie kitabı hediye etti. O gün bugündür polisiye roman sevgim ve en önemlisi, Agatha Christie sevgim başladı. En sevdiğim yazar diyebilirim rahatlıkla. Avusturya' ya yerleştikten sonra da aynı kitapları kütüphaneden alıp Almanca olarak okudum. Tekrar tekrar okuyabilirim, özellikle de Hercuille Poirot ve Miss Marple maceralarını.
Dedim ki, Derya sen okuduğun kitapları yazıyorsun da; en sevdiğin yazar bloğunda olmazsa olur mu? Olmaz tabii ki. Böylece şu an elimde kitabı olmasa da sevdiğim kitaplarına zaman zaman yer vereceğim. Zaten ben profesyonel bir kitap yorumcusu değilim, okuyup sevdiğim kitapları bloğuma da ekleyip; bir anlamda kendi arşivimi de oluşturmuş oluyorum. Zaman zaman da aa sende okuduk aldık, sevdik gibi yorumlar alınca tabii mutlu oluyorum. Okumak güzeldir arkadaşlar. Kitabın girdiği yerde cahillik virüsü kalmaz.
İlk yazımda biraz yazardan bahsetmek istiyorum. Agatha Christie Amerikalı bir baba ile İngiliz bir annenin çocuğu. 16 yaşına kadar evde eğitim gören genç kadının yazarlık yeteneği çok erken farkedilir ve o yaşında ilk öykü kitabı yayımlanır. Varlıklı bir ailenin kızıdır. Ancak babası o 11 yaşındayken ölünce, aile finansal olarak zor duruma girer. Çocuklarını tek başına büyüten anneleri bu durumu hissetmemeleri için elinden geleni yapar.
Agatha Christie, Paris' te başladığı müzik eğitimini I. Dünya Savaşı sırasında sonlandırmak zorunda kalır ve Kızılhaç' ta hemşire olarak görev yapmaya başlar. Bu görevi sırasında, daha sonra kitaplarında da kullanacağı zehirli maddeler konusunda oldukça fazla bilgi sahibi olur.
1914' te pilot Archibald Christie ile evlenir. 1920' de ilk polisiye romanı The Mysterious Affair At Styles yayımlanır. Onun tanınmasında ise 1926' da yayımlanan The Murder Of Roger Ackroyd büyük rol oynar.
Yazar olarak ünü gittikçe yayılsa da, özel hayatından işler çok yolunda gitmemektedir. Çok sevdiği annesinin ölümü, kocasının onu aldatması hayatında üzücü günler yaşamasına neden olur. Kocasının golf partneri ile yasak aşk yaşadığını öğrenen Agatha evi terkeder ve geri dönmeyince, ailesi kayıp ilanı vermek zorunda kalır. 10 gün sonra Harrogate otelde, eşinin sevgilisinin adıyla kayıt yaptırarak saklandığı ortaya çıkar. Daha sonra boşanır.
Hayatı boyunca yazdığı çok sayıda kitap, en ünlü kahramanları Hercule Poirot ve Miss Marple, onu dünyaca tanınmış bir yazar haline getirir. Dünyanın en iyi yazarlarından biri olarak kabul edilen Christie, kıvrak zekası ve akıcı anlatımıyla bence de bu ünvanı hakediyor.
İlk yer vermek istediğim kitabı Hercule Poirot' un doğduğu, ilk polisiye romanı The Mysterious Affaire At Styles.

Hercule Poirot-The mysterious affaire at styles


I. Dünya Savaşının ortalarında yazılan roman, savaştan yaralı dönen subay Arthur Hastıngs' in arkadaşını ziyaret etmesi ile başlıyor. Orada bir zehirlenme vakası yaşanınca ünlü dedektif Hercule Poirot olayı çözmek için devreye giriyor.
Bu ilk polisiye romanını, ona yazması için manevi destek veren annesine ithaf eder. Böylece tüm dünya dillerine çevrilen sayısız kitabın da ilk adımı atılmış olur.

26 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben de çok severim onu. Her kitabı başka güzeldir :)

  YanıtlaSil
 2. Agatha Christie,İstanbul'daki Pera Palas'ta 411 numaralı odada kalmış bi zamanlar ama bu odanın sırrı ise henüz çözümlenmiş deil gibi..yazınızda belirttiğiniz Hercule Poirot ise Sherlock Holmes ile birlikte bu 411 numaralı odanın sırrını çözmek için İstanbul'a gelmişler..Radikalde böyle bir hikaye vardı..Google'da "Agatha Christie İstanbul" diye aratırsanız konuyla ilgili çok sayıda bilgiler çıkıyo..Agatha Christie'ni ben de severek okurdum,hele de okul zamanlarımda..güzel bir paylaşımdı,emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Odanin kapisini gördüm icine girmedim. 😊

   Sil
 3. Çok tanınmış bir polisiye yazarı olduğu kesin.

  YanıtlaSil
 4. "Mord auf dem Golfplatz" kitabını okumuştum. Çok etkileyiciydi. Çok başarılı bir yazar. Paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Eşimde bütün serileri vardı vaki zamanında :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de vardi simdi de kütüphaneden aliyorum 😊

   Sil
 6. Agatha hiç okumadığım bir yazar ama meraklandım şuan ve okuyacağım yazarlar arasına ekleyeceğim :)

  YanıtlaSil
 7. çok severim bütün kitapları okudum filmleri seyrettim özellikle poirot hayranıyım.. David Suchet harika canlandırmıştı karakteri..

  YanıtlaSil
 8. Keyifli bir yazar, çok severim...

  YanıtlaSil
 9. Okuduğum ilk polisiye yazarı Agatha sanırım. lise 1 de çok severek okudum art arda. Ama hala bitiremedim serilerini. Bir gün devam edeceğim :)
  Yazınız harika olmuş. Bilmeyenlere tanıtıcı, bilenlere de tekrar okuma isteği veren bir yazı.

  YanıtlaSil
 10. Okumayı sevdirenlerin başında gelir benim için de.

  YanıtlaSil
 11. yanlış hatırlamıyorsan sadece 2 kitabını okudum ama ilk fırsatta okumaya devam etmeliyim çok beğenerek ve heyecanla okumuştum yıllar önce,,
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 12. Hep derler ya en iyi bildiğin konuda yaz diye, demek zehirler konusunu o yüzden bu kadar iyi biliyormuş:))))çok ilgiyle okudum Derya'cığım eline sağlık:)

  YanıtlaSil
 13. Birkaç kitabını ben de okudum yazarın. Akıcı anlatımı, kitabı okurken sürekli bir sonraki sayfayı merak etme durumu gerçekten çok etkili...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski