Bilgisayar Oyunları İle Hem Beyin Jimnastiği Yapın Hem Eğlenin


 

Video oyunları oynamanın çocuklarda ve yetişkinlerde beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca insanların yeni beceriler öğrenmesine, sosyal ilişkiler kurmasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Kışın çocukların oyun zamanını sınırlı tutuyoruz ancak yazın özellikle akşam saatlerinde artık canlarının sıkıntısı doruk noktasında oluyor. O zamanlar da oynamaları için farklı sitelere bakıyoruz.

Genel olarak bizim evin oyun araştırmacısı Ada. Kardeşi şiddet içeren oyunları sevmediği için ona uygun olabilecek oyunları araştırıp seçiyor. Son araştırdığı sayfa https://plays.org/ oldu. Buradan iki oyun denemesini rica ettim, o da deneyip anlattı. İzlenimlerini buradan aktarıyorum:

3D Mini Golf

Test ettiğim ilk oyunun adı “3D Mini Golf”. "Golf" kategorisi altında buldum. Temel olarak, hızlı bir minigolf oyunu. Çimlerle ve her seviyeye göre değişen çeşitli engellerle dolu küçük bir meydanda başlıyorsunuz. Tabii ki, bir de top ve bir delik var. Oynanış çok basit, vuruşun gücünü ayarlamak için topa tıklayıp basılı tutup sürüklemeniz yeterli. Bunu, topu deliğe sokmaya çalışırken yapabilirsiniz. Ancak ne kadar çok seviye açarsanız, topu deliğe başarılı bir şekilde sokmak o kadar zorlaşır.

Oyunu çok beğendim, öncelikle çok bağımlılık yapıyor. Bir seviye oynuyorsunuz ve ardından aşağıdaki seviyeleri de oynamak istiyorsunuz! Aynı zamanda zorlu bir oyun ama imkansız değil. Canınız sıkıldığında veya başka ne yapacağınızı bilemediğinizde oynayabileceğiniz hızlı bir oyun. Ayrıca seviyelerin dokusunun sadece her farklı seviyede değil, aynı zamanda bir seviyeyi tekrar oynatırken de değişmesini sevdim. Bu, oyunu taze tutar ve hiçbir seviye diğerine benzemez. Ayrıca, arada can sıkıcı reklamlar olmadan bir seviyeyi istediğiniz sıklıkta tekrar oynamanıza izin veriyor! Ayrıca oyun her yaş için tasarlanmıştır, çocuklar ve yetişkinler sorunsuz oynayabilir.

Oyundan bazı görseller:

Pinball Hand Drawn

Denediğim bir sonraki oyunun adı “Pinball Hand Drawn” idi. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, bu oyun tamamen elle çizilmiş grafikler kullanıyor. Şahsen, oyunun en sevdiğim yönü bu. Çok net ve güzel görünüyor. Ama gelelim oynanışa.

Söylemeliyim ki, bu şimdiye kadar oynadığım en kolay Pinball oyunu değil! Çoğunlukla top çok hızlı hareket ettiğinden ve tepki vermek için çok az zamanınız olduğu için çok zorlayıcıdır. Ama zaman zaman kendimi biraz zorlamayı seviyorum, bu yüzden bu oyun tam da bunun için mükemmeldi. Bu oyunu birçok kez tekrar oynadım ama her seferinde aynı zamanda çok eğlenceliydi! Ben kendim Pinball'un gerçekten büyük bir hayranıyım. Tahtadaki illüstrasyonları ve bunun zorlu kısmını seviyorum. Bu oyun bana bunların hiçbirini vermekte başarısız değil! Bu Pinball olduğundan, gerçekten herhangi bir seviye yoktur. Sadece en yüksek puanı almakla ilgili! Ne kadar uzun süre oynarsanız, puanınız o kadar yüksek olur. Sonuç olarak, boş zamanlarınızda oynamak için gerçekten eğlenceli, hızlı bir oyun.

İşte oyunun bir resmi:

 İşte video oyunları oynamanın bazı bilinen faydaları:


Rahatlamanıza Yardımcı Olurlar

Video oyunları beyin gelişimine yardımcı olmasının yanı sıra rahatlamanıza da yardımcı olabilir. Araştırmalar, video oyunları oynamanın stres seviyelerini ve kaygıyı azaltabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, video oyunlarının, dikkat dağıtıcıları görmezden gelirken oyuncuların bir göreve odaklanmasını gerektirmesidir.

Beyin Foksiyonlarına İyi Geliyor

Video oyunları oynamak birçok insan için popüler bir eğlence şeklidir. Bununla birlikte, video oyunları oynamanın başka faydaları da olduğu gösterilmiştir.


Bu faydalardan biri, video oyunları oynamanın hafif bilişsel bozukluğu olan yaşlı yetişkinlerde bilişsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olabilmesidir. Bu, California Üniversitesi, Irvine'de yapılan araştırmalarla da ortaya çıkmış. Çalışma, altı ay boyunca günde sadece bir saat "Fruit Ninja" adlı basit bir oyun oynamanın, hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde bilişsel performansı iyileştirdiğini ve bunama riskini azalttığını buldu.


Son araştırmalar tarafından gösterilen bir başka fayda, video oyunları oynamanın zihinsel zindeliği artırarak yaşlı erişkinlerde Alzheimer hastalığı veya diğer demans türlerini geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğidir.


Eğlenceli Olabilir!

Video oyunları oynamak sadece beyniniz için iyi değil, aynı zamanda eğlenceli! İster spor yapın, ister masa oyunları, kart oyunları, hatta rol yapma oyunları oynayın, işte olmadığınızda eğlenmenin birçok yolu vardır.


Video Oyunları Eğitici Olabilir


Video oyunları eğlenceli olmanın yanı sıra eğitici faydalar da sağlar. Örneğin, video oyunları oynamak, matematik ve fen öğrenmek için gerekli olan uzamsal akıl yürütme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca bulmacaları çözmeyi, araçları kullanmayı ve karmaşık ortamlarda gezinmeyi de öğrenebilirsiniz.


Rekabetçi Olabilir

Video oyunları oynamak da rekabetçi olabilir. Örneğin, bazı insanlar spor veya masa oyunlarında birbirleriyle rekabet etmekten hoşlanırlar. Diğerleri, yüksek puanları geçerek veya zorlukları tamamlayarak kendileriyle rekabet etmeyi tercih eder. Yine de diğerleri, dünyanın dört bir yanındaki oyunculara karşı çevrimiçi rekabet etmekten hoşlanır.


Sosyal Olabilirler

Video oyunları eğlenceli olmanın yanı sıra sosyal olabilir. Bunları tek başınıza, arkadaşlarınızla ve hatta aile üyelerinizle oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla video oyunları oynuyorsanız, oynarken ne yaptığınız hakkında konuşabilirsiniz. Arkadaşlarınızla aranızda ilişkiler kurmak iyidir.

Benim de çok sevdiğim Mahjong oyununu zaman zaman oynadığım bir site daha tavsiye etmek istiyorum https://www.1001games.com/mahjong . Sitede birçok oyunu ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

Umarım yine boş zamanlarınızı değerlendirecek tavsiyelerimi faydalı bulmuşsunuzdur. Herkese eğlenceli yaz günleri dilerim:)

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Pinball oyununda fazlasıyla sinirlenirdim :D

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler paylaşım için:)

  YanıtlaSil
 3. mini golf oynamaya bayılırım yani parklarda filan :)

  YanıtlaSil
 4. Ben daha çok hikaye odaklı oyunları seviyorum ama bunlar da çok hoşuma gitti. Video oyunlarının faydaları üzerine araştırmaların olması da önemli bence, zaten oyun sektörü kendi içinde büyük gelişim gösterdiği için 7'den 70'e herkes kendine uygun bir şeyler bulabiliyor.

  Ada'nın kardeşi için oyun araştırması ne kadar tatlı bir hareket bu arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her oyunun faydası yoktur ama mental olarak faydalı olanlara çocuklar yönlendirilebilir ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski