Haziran-Temmuz Nasıl Geçti? Herkese merhaba. Haziran ayını atlamışım iki ayı birden yazayım dedim:) Aslında biz o kadar minimal yaşıyoruz ki, bu aylık yazılar için çok heyecanlı maceralar birikmiyor. 

Bahçemizin davetsiz misafirleri:)


Haziran okullar açısından oldukça yoğun geçti. Tabii çocuklar yoğun olunca bu bize de yansıyor. Son testler, sınavlar, geziler derken her günümüz doluydu. Okuldan fırsat buldukça da yüzmeye gittik. Alışılmışın dışında sıcak bir yaz geçiriyoruz. Arada bir yağmur da yağmasa bahcede bitki kalmayacak. Her zaman sonbahara kadar çiçekleri canlı olan ortancalar bile kurudu nerdeyse. 

Bunun dışında Karya ile yüyürüş yapıyoruz, o bisikletine veya kaykayına biniyor. Birlikte zaman geçirmeyi seviyoruz umarım böyle de devam eder. 

Geçen yazımda eşimin bize yaptığı mini terastan bahsetmiş ve resim ekleyeceğimi söylemiştim.

Terasın ön tarafı bahçeye ve ormana kuş bakışı baktığı için seviyoruz. 


Bahçe işleri, yüzme derken geri kalan zamanımı hep yazılarımı düzenlemeye ve kitap okumaya ayırdım. Taslakları düzenleyip yayınlıyorum, yeni yazılar yazıyorum ve diğer yazı ve çeviri işlerimle ilgileniyorum. Bu arada bloglarım 8 yaşında oldu onu bile atlamışım:) Son iki yıldır zaman buldukça İngilizce bloguma yazı yazan Ada da artık daha düzenli yazıyor bu yaz. Çeviri de yapıp harçlığını kazanıyor. Avusturya'da belirli bir yaştan sonra artık her çocuk tatillerde ufak tefek işler yapıyor. Kanunen 15 yaşında başlayabiliyorlar. Toplum çalışma ve kendi ayaklarının üzerinde durabilmeye programlanmış. Çalışmayana garip bakıyorlar. Ve işin ufağı büyüğü yok. İster çöp taşısın, ister satıcı olsun, ister temizlikçi olsun yeter ki çalışsın. 


Kuşlar hepsini yemeden üzümler olursa kırmızı oluyor:)


İleride yazmaya devam eder mi bilmiyorum ama Ada'nın oldukça yetenekli olduğunu söyleyebilirim. Ada şu konuda yazar mısın demem yetiyor. Mutlaka güzel bir makale çıkarıyor ortaya.

Neler okudun derseniz, hala Patricia Cornwell serisini okuyorum bir sardı bırakamadım. Yakında onun da yazısını yazacağım. Temmuz'a iyi başlamıştık da sonunda covid olmasaydık iyiydi. Neyse evde atlattık buna da şükür. Biraz dinlenmek de iyi geldi yoksa kendim pek dinlenme fırsatı yaratmıyorum. Bahçemiz olduğu için şükrediyorum. Bu yaz için bir tatil planı yapmadık çünkü kışın ekonomik açıdan zor geçeceği söyleniyor. Bakalım neler yaşayacağız.

Benden haberler bu kadar. Yaz tatilinin son ayını da umarım iyi geçiririz yorucu bir okul yılı bizi bekliyor çünkü. 

Mayıs Ayı Nasıl Geçti?

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bahçe yüzme bisiklet en güzeli :) cornwell den çok roman okudum ben de severim :)

  YanıtlaSil
 2. Bahçenizin olması çok güzel... Davetsiz misafir pek şirinmiş. Covid bir daha uğramasın diyelim. 15 yaşından sonra çalışılabilmesi güzel. Çocuklar hayatın içinde yetişmiş oluyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler evet bahçe ve doğa bize terapi oluyor ☺️. Burada çocuklar ne iş olursa olsun erken çalışmaya teşvik ediliyor. Üniversiteye gidenler de ufak tefek işlerde çalışıyor.

   Sil
 3. Avrupa'daki sıcak hava dalgalarını görüyoruz haberlerde, belli ki bunaltıcı bir yaz mevsimi var oralarda. Ama rahatsızlığınız dışında -çok geçmiş olsun, neyse ki atlatmışsınız- sizinki gayet keyifli gibi görünüyor :) Ada'nın yazı ve çeviri işlerine ilgisi de çok güzel. Burada da benzer bir teşvik olsa keşke. Bizde hele bir de küçük biri işe girmişse insan yerine konmuyor pek, böyle olunca özellikle ihtiyaç duymayanlar o yaşlarda bulaşmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Burada alışılmış bir durum olduğu için garipsenmiyor gençlerin çalışması.

   Sil
 4. Bahçen çok güzel. Biz ne kadar uğraşsak da aşırı sıcaklar fena yaptı. Hele bir de 10 gün İstanbul yapınca çok şey kurumuş malesef. Buraların iklimi bol sulama istiyor. Şebeke suyuyla da o olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yıl bizim de sıcaktan etkilendi. Her yıl aynı olmuyor maalesef.

   Sil
 5. Bahçe fotoğrafları içimi açtı. Özellikle pandemi döneminde bahçeli evde oturmanın ne kadar kıymetli olduğunu herkes anladı sanırım. Benim de hayalim öyle bir ev. Umarım ilerleyen yıllarsa sahip olabiliriz.

  Çocukların erken yaşta çalışıp kendi harçlığını çıkarmasını destekliyorum. Ülkemizde bu durum nedense yaygınlaşmadı. Birçok kişi 25 yaşında üniversiteyi bitirene kadar hiç çalışmamış oluyor, o yaştan sonra iş dünyasına uyum sağlamaları zor oluyor. Ortaokuldan itibaren ufak tefek işlerde çalışabilirler ve bu, onlara çok şey katabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz kira ödeyecegimize krediyi ödeyelim dedik aldık şimdi çok mutluyuz. Çocukların iş tecrübesi edinmesi çok önemli. Para nasıl kazanılıyor bunun zorluğu yasaninca harcarken de bilinçli oluyorlar.

   Sil
Daha yeni Daha eski