Ev Almayı Planlayanlara Faydalı Bilgiler


 

Herkese merhaba. Bugün hemen herkesi yakından ilgilendiren bir konudan bahsetmek istiyorum. Konumuz yeni bir ev almak. Biliyorum diyeceksiniz ki Türkiye'deki şu andaki ekonomik şartlarda yeni bir ev almak neredeyse imkansız. İnsanlar günü nasıl geçireceklerinin derdine düşmüş durumda. 

Ancak yine de birçok insan emeklilik sonrası için, veya bir yaşam yatırımı olarak emlak almayı görüyor. Doğrusu biz de yaşlılığımızda kira ödemek istemeyenlerdendik o yüzden yıllardır kira yerine kredi alıp evimizi ödemeyi tercih ettik. Şimdi bu kararı verdiğimiz için çok mutluyuz. Özellikle gittikçe artan kiralardan sonra... 

Kendine ait dört duvarının olması insana güven veriyor ayrıca genç kuşaklara da kalabilecek ufak da olsa bir miras olduğu için mutlu ediyor. Ev sahibi kirayı arttırdı, bizi evden çıkardı sorunu da kalmıyor. Kirada oturan insanlar bu endişeleri çok iyi bilirler. Oğlum, kızım taşınacak, Ankara'dan dayım geldi şu oldu bu oldu gibi bahanelerle eski kiracı çıkartılıp yeni kiracıya daha yüktekten kiralamak sıkça başvurulan bir şey. Bir de komşu dairelerde oturanlar ev sahibi ise kiracı komşulara üvey evlat musamelesi yapılır:( Birçok açıdan emlak, her zaman için uzun vadede iyi bir yatırım ve öyle de kalacak gibi görünüyor.

Yeni Bir Ev İçin Gereken Kredi Miktarını HesaplamaPeşin para ile ev sahibi olamayanlar için ilk akla gelen çözüm kredi.Yeni bir ev için kredi almaya karar verdiniz ancak hesaplama konusu sizi düşündürüyor. Hiçbir detayı atlamak istemiyorsunuz. Bu şekilde düşünmeniz son derece doğal. Her şeyi baştan planlayıp hesaplarsanız o plana bağlı olarak yolunuza devam etmeniz kolay olur. 

Peki doğru hesaplamayı nasıl yapacaksınız? Online hesaplama araçlarını hiç duydunuz mu? Onlar sayesinde almanız gereken kredi miktarını doğru bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Zaman zaman yeni bir araba veya büyük bir meblağ tutacak bir ödeme için biz de kullanıyoruz. 

Ayrıca mortgage ile ilgili olarak da https://www.mortgagecalculator.uk/remortgage/ aracını kullanabilirsiniz.

Türkiye için başka hangi araçları kullanabiliriz diyenlere https://www.enuygun.com/kredi/ veya https://www.hesapkurdu.com/kredi-hesaplama önerebilirim. Güvendiğiniz ve bu konuda uzman olan bir bankacı ile görüşmek de faydalı olur.

Size verebileceğim tavsiye, kredi almadan önce iyice araştırmanız ve birkaç yerle görüşmeniz. Aylık olarak ödeyebileceğiniz bir miktar olması çok ama çok önemli. Gelirinizin devamlılığından emin olmalısınız. Ne yazık ki ödenmeyen krediler yüzünden mülkler kaybedilebiliyor bu da çok üzücü bir durum olur. 

Yeni ev satın almak için doğru zamanla ilgili bir makaleyi de tavsiye etmek isterim, belki ilginizi çekebilir https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-08/should-i-buy-a-house-with-rates-lower-experts-say-prices-may-fall-more .

Son bir tavsiyem de şu olabilir. Büyük şehirlerde oldukça yüksek olan emlak fiyatları, şehir dışına çıktıkça daha uygun seviyelerde oluyor. Tam şehir merkezine bakmak yerine buralara bakılabilir.

Yatırım yapmak zor ekonomik şartlarda pek kolay olmasa da, iki üç kuruş kenara ayırabileceğiniz bir işiniz varsa gelecek günlerinizin güvencesi olarak şart bana göre. Emlak da her zaman için iyi ve değerlenen bir yatırım aracı. Her arzu edenin hayallerindeki eve kavuşmasını dilerim.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

2022 Yılı İçin En İyi Yatırım Araçları

Bu Dönemde Para Yatırımı Nasıl Yapılır? 5 Kazançlı Tasarruf Yöntemi

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Türkiye'de her şeyden önce başını sokacak bir ev almak şart. Evet, bu aralar ev fiyatları çok uçtu ama ilerleyen zamanlarda daha da artacak gibi görünüyor. Hayatımızda aldığımız en doğru kararlardan biri bundan üç sene önce bir ev almaktı. Evimizin fiyatı şimdi beş katına çıktı, ödediğimiz kredi ise enflasyona göre çok düşük kaldı.

  Umarım herkesin kendine ait bir evi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah her isteyene kısmet olur 🙏🙏🙏

   Sil
Daha yeni Daha eski