Google Chrome'un Bilinmesi Gereken 12 SEO Uzantısı
Uygun uzantılar sayesinde Google Chrome kolayca kişiselleştirilebilir. Popüler tarayıcı için bu on iki SEO eklentisi, arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen herkesin listesinde olmalıdır.

Neredeyse yüzde 70 pazar payıyla Google Chrome, dünya çapında hala en çok kullanılan tarayıcıdır. Gerçek İnternet tarayıcılarını, onların güçlü ve zayıf yönlerini karşılaştırdığımızda, Chrome her şeyden önce hızı ve çok çeşitli genişletme seçenekleriyle karakterize edildi. Tarayıcı bu nedenle SEO'lar için özellikle ilgi çekicidir. Burada, günlük işlerinizde size yardımcı olacak ve web sitenizin özellikle arama motorları için uygun olan özelliklerini izlemenize yardımcı olacak Google Chrome için on iki SEO eklentisi bulacaksınız.


1. Yönlendirme Yolu: Yönlendirmelere dikkat edin

Yönlendirmeler, arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçasıdır. Yönlendirme Yolu, bir URL'nin yeniden yönlendirilip yönlendirilmediğini Chrome tarayıcısında açıkça gösterir. Ayrıca Yönlendirme Yolu, yönlendirme zincirlerini gösterir. Bunlar, bir URL, ayrıca bir yönlendirmenin ayarlandığı bir sayfaya yeniden yönlendirildiği zaman ortaya çıkar. SEO açısından, bu, doğrudan hedef sayfaya yönlendirilerek önlenebilecek gereksiz bir sapmadır.2. Özellikle kapsamlı SEO eklentisi: TechnicalSEO.de'den SEO panosu

Uygulamada Google Chrome için SEO panosu.

TechnicalSEO.de'nin SEO panosu, Chrome tarayıcısı için özellikle kapsamlı bir SEO eklentisidir. Sıralamaların, dahili bağlantıların ve diğer birçok ölçümün bir bakışta kaydedilmesine olanak tanıyan Google Search Console için pratik bir entegrasyonun yanı sıra, Ryte, Sistrix ve Metrictools gibi SEO araçları da eklentiye bağlanabilir. Sayfa içi kontroller ve gelen ve giden bağlantıların basit bir analizi de mümkündür.


3. Bağlantı Yönlendirme İzleme: Chrome uzantısı sayesinde yönlendirmeleri izleme

SEO açısından bakıldığında, kullanıcıların ve arama motorlarının ziyaret edebilmesi için öncelikle ilgili sayfaların erişilebilir  olması gerekir. Bir sayfa erişilebilir durumdaysa, arama motoru tarafından indekslenmesi için de onaylanıp onaylanmadığı kontrol edilmelidir. Link Redirect Trace bu konuda bilgi sağlar. Uzantı, ziyaret edilen URL'nin durum koduna ek olarak, kurallı öğeler, meta robotlar ve robots.txt dosyası hakkında bilgi sağlar.


4. Seerobotlar: SEO eklentisi ile indekslemeyi kontrol edin

Yalnızca bir URL'nin meta robotları hakkında bilgi arıyorsanız, Seerobot'ları kullanabilirsiniz. Bu uzantı bize bir bakışta sayfanın arama motoruna hangi talimatları verdiğini söyler. Uzantının logosu sabit yeşilse, sayfanın dizine eklenmesine izin verilir ("indeks, takip et"). Yarı kırmızı bir "bayrak", sayfanın dizine eklenemeyeceğini ("noindex, takip et") veya tarayıcının sayfadaki bağlantıları izleyemeyeceğini ("index, nofollow") anlamına gelir. Logonun tamamı kırmızı ise, bu, sayfanın dizine eklenemediği veya bağlantıları izlenemediği anlamına gelir (bu gibi durumlar nadirdir).


5. Hreflang Etiket Denetleyicisi: Birden Çok Dilde Çevrimiçi Pazarlama

Bir sayfanın birden fazla dil sürümü varsa, bunlar bakımlı ve tutarlı hreflang etiketlerine sahip olmalıdır. Bu, farklı bölgelerden kullanıcılara sitenin doğru dil sürümünün gösterilmesini sağlar. Bu, hreflang etiket denetleyicisi ile kontrol edilebilir. Uzantı, istenen sayfanın hreflang etiketlerini okur ve sayfanın her dil sürümünden bir bağlantı almasını sağlamak için burada listelenen URL'leri tarar. Bir sayfanın dil versiyonu kaç olursa olsun, her URL uygun "yinelenenlere" işaret etmelidir: A sayfası B ve C sayfalarını gösteriyorsa, B de A ve C'yi göstermelidir. C, sırasıyla A ve B'ye atıfta bulunmalıdır. Her sayfa ayrıca kendisine atıfta bulunmalıdır.


6. Lighthouse: Site hızı ve performansı için analiz aracı

Bir sayfanın yüklenme süresi de özellikle mobil cihazlar için ilgili bir sıralama faktörüdür. Mükemmel kullanılabilirlik sağlamak için mümkün olduğunca düşük tutulmalıdır. Lighthouse raporu, yükleme süresini etkileyen tüm yönler hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Araç ayrıca sayfa performansını optimize etmek için eylem önerileri sunar.

7. SERP Anahtar Kelime Arayıcı: Chrome eklentisi aracılığıyla ışık hızında anahtar kelime araştırması

SERP Anahtar Kelime Arayıcı ile hızlı bir başlangıç ​​anahtar kelime araştırması için pratik bir araç var. Chrome uzantısı, içerik oluşturma ve konu planlama konusunda yardımcı olur. Bir Google araması yaptıktan sonra tek yapmanız gereken eklenti simgesine (büyüteç) tıklamak. Tüm veriler otomatik olarak Z'ye aktarılır panoya kopyalanır ve daha sonra bir elektronik tabloya veya tabloya kopyalanabilir. Eklenti bağımsız olarak verileri şu şekilde sınıflandırır: "İnsanlar bunları da soruyor", "İlgili Arama", "SSS Şeması" ve "İnsanlar bunları da arıyor".8. Web Developer: Sayfa analizi için SEO eklentisi

Arama motorları, sayfaları tematik olarak kategorize etmek için metin içeriğine güvenir. Arama motoru bir sayfanın anahtar kelime odağını belirleyemiyorsa, sayfa ilgili arama terimleri için iyi sıralanmayabilir. Bu nedenle, daha iyi sıralama elde etmek için bir sayfanın yalnızca teknik değil, aynı zamanda içerik optimizasyonu da önemlidir. Web geliştiricisi, gerçekte yalnızca kaynak kodunda bulunabilen belirli içeriği doğrudan sayfada görüntüler ve böylece bu öğelerin daha kolay analiz edilmesine yardımcı olur. Uzantı çok sayıda özellik sunar. Sayfadaki her görüntünün alt etiketlerini gösteren "Alt Nitelikleri Görüntüle" ve h etiketli tüm başlıkları bir bakışta görmek için "Anahat Başlıkları"ndan kesinlikle bahsetmeye değer.


9. Tek Tıklamada SEO Meta: Meta verilere dikkat edin

Google Chrome için kaynak koddan metin içeriği çıkaran başka bir SEO uzantısı, 1 Tıklamada SEO Meta'dır. Bu, örneğin sayfa başlıklarını ve meta açıklamaları analiz etmeyi özellikle kolaylaştırır.


10. LRT'den Link Checker: Daha iyi bağlantı için Chrome SEO eklentisi

Tarayıcılar, World Wide Web'de gezinmek için bağlantıları takip eder. Arama motorları ve SEO bu nedenle bağlantılara büyük önem verir. Bir site için sadece diğer alanlardan gelen geri bağlantılar değil, aynı zamanda dahili bağlantılar da önemlidir. Linkresearchtool'un Bağlantı Denetleyicisi, bir sayfaya ve sayfadan gelen tüm bağlantılara genel bir bakış sağlar. Bu, kopuk iç bağlantıların ve diğer sorunların hızlı bir şekilde tanımlanmasını sağlar.


11. Önbelleği Temizle: Mümkün olan en saf sonuçlar için pratik araç

Son olarak, herhangi bir SEO analizinden önce, mümkün olduğunca tarafsız bir analiz yapabilmek için kendi önbelleğinizin ve diğer tarama verilerinizin silindiğinden emin olunmalıdır. Clear Cache uzantısı sayesinde, bu tek tıklamayla yapılabilir.

12.Google Etiket Yardımcısı

Google Tag Assistant, ziyaret edilen sayfada hangi etiketlerin uygulanıp uygulanmadığını belirlemek için kullanılabilir. Bir sayfa yanlış bir etiket içeriyorsa, bu hemen görünür hale gelir. Etiketleri analiz edilecek sayfayı ziyaret etmeden önce "etkinleştir"e tıklamak önemlidir. Bu, sayfayı ziyaret ederek veya sayfayla etkileşim kurarak tetiklenen tüm etiketlere ilişkin bir genel bakış sağlar. "Kaydet"e tıklayarak süreci kaydetmek ve analitik izlemenin sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de mümkündür.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Teşekkürler paylaşım için...

  YanıtlaSil
 2. Eline sağlık çok yararlı araçlara yer vermişsin not ediyorum yararlı bir içerik teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı bulmana sevindim. Ben de hepsini kullanmıyorum ama bundan sonra özen göstereceğim.

   Sil
 3. Keşke uzantılara direkt ulaşabileceğimiz linklere de yer verseydiniz. Yine de teşekkürler paylaşım için. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Linkleri de ekledim teşekkürler hatırlatma için ☺️

   Sil
 4. hiç bilmediğim şeyler tenk yuuu :)

  YanıtlaSil
 5. Ne karışık işler:( Bilgiler için teşekkürler. Sevgiler…

  YanıtlaSil
 6. Selamlar, seo uzantılarının ilk birkaçını inceledim ama detaylı bakmam lazım. Sitede ters giden şeyleri searc console dan takip etmeye çalışıyorum ama bazı verileri analiz edemiyorum. Ara ara gelip bakarım, Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. Hepsi de birbirinden faydalı konular. İçlerinde mutlaka kullanılması gereken bölümler var :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski