Dofollow Linkleri Bu Basit Yöntemle Kontrol EdinHerkese merhaba. Bugün blogger bilgileri yazımda, zaman zaman ben ve başka blog arkadaşlarımın yaşadığı bir sorundan bahsetmek istiyorum. Yazınızın içinde başka bir yere veya başka bir yazınıza link vermek istiyorsunuz. Bu linkler bazen dofollow bazen nofollow olabiliyor. Gelin bilmeyenler için bu linkleri biraz açıklayalım:

Dofollow bağlantısı nedir?

Bağlantı, bir web sitesinden diğerine referanstır. Bir dofollow bağlantısı, Google'ın, bir nofollow bağlantısının aksine, bağlantı veren bir web sitesinden bağlantı verilen hedef sayfaya güven sinyallerini iletmesine olanak tanır. 


İnternetin merkezi bir konsepti, belgelerin birbirleriyle bağlantılandırılmasıdır. Bu amaçla, web siteleri arasında bağlantılar kurulur. Google, bu bağlantıları web siteleri arasındaki güven sinyalleri olarak görüntüleme ve değerlendirme yaklaşımını seçtikleri için kendisini bir arama motoru olarak öne çıkarmayı başardı.


Kural olarak, bağlantıların dofollow özelliği vardır. Dofollow, GoogleBot'a önerilen geri bağlantıyı tarayabileceğini söyler. Bot, dofollow'u (kelime anlamı takip et), bağlantılı web sitesinin bağlantılı hedef sayfadaki güveninin bir işareti olarak yorumlar. Bu güven sinyali, bağlantılı hedef sayfanın sıralaması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.


dofollow niteliğinin HTML kodunda ayrıca belirtilmesi gerekmez. Açıkça nofollow olarak işaretlenmemiş tüm bağlantılar dofollow olarak değerlendirilir.Nofollow Bağlantısı Nedir?

Tek bir bağlantı "nofollow" değeriyle aşağıdaki gibi işaretlenir:


<a href="http://www.domain.de" rel="nofollow">Ben harici bir bağlantıyım</a>

Etkisi: arama motorları bu işaretli bağlantıyı takip etmeyecek ve bu nedenle hedef sayfayı taramayacaktır. Ayrıca, bağlantı sayfasından bağlantılı hedef sayfaya hiçbir PageRank ve bağlantı metni Google'a aktarılmaz. Bu bağlantı bu nedenle bağlantı popülerliğini hesaplamak için kullanılmaz.


Google'dan gelen şu açıklamayı da belirtmekte fayda var:


Ancak, bu sayfalara nofollow olmadan başka web sitelerinden bağlantı verilmişse veya URL'ler bir site haritası biçiminde Google'a gönderilmişse, hedef sayfalar yine de dizinimize dahil edilebilir.

(Kaynak https://www.sistrix.de/)

Genel olarak web sayfaları reklam veya referans gösterme amaçlı kullanılan linklere dofollow bağlantısı verirken, diğerlerine nofollow bağlantısı verir. Bu bir anlamda siteden çok fazla link çıkışı olup spam konuma düşmesini de önler. (bu bilgi tam olarak teknik olmayabilir bir hatam varsa yorumlarda düzeltebilirsiniz)

Şimdi gelelim günün konusuna:Aslında blogspot kullanıcıları link verirken zaten çıkan kutucukta nofollow seçeneği görülür. Buna tıklamadığınızda link otomatik olarak dofollow olarak eklenir. Ancak siz yine de emin olmak için kontrol etmek isteyebilirsiniz.Verdiğimiz linkleri veya başkasının bizi referans ederek verdiği linkleri kontrol etmek için genellikle ters tıklayıp açılan pencereden kontrol etmemiz istenir. Ancak ben dahil olmak üzere bazı blog yazarı arkadaşlarıma bu yöntem karmaşık geliyor çünkü link do follow mu no follow mu anlamıyoruz. 

Bunu anlayabilmenin daha basit bir yolu var. Ben istediğim linki kontrol etmek için bu yöntemi kullanıyorum. Diyelim ki bir yazıma link verdim:

https://www.deryasoyguel.com/2022/08/cocugunuza-matematigi-oyunla-sevdirin.htmlAhrefs Backlink Checker sayfasına gidiyoruz. Burada domain veya URL ekle yazan bölüme istediğimiz linki ekliyoruz ve backlinkleri kontrol et yazan turuncu düğmeye tıklıyoruz.

Gördüğünüz gibi kendi yazıma verdiğim link dofollow olarak görünüyor. Link nofollow olsaydı ikinci sütunda nofollow yazardı. 
Ayrıca burada çıkan listeden o linke kim bağlantı vermiş görebilirsiniz. Böylece blog sayfalarınıza gelen kötü niyetli linkleri de engelleme şansınız olur.
Ben bir uzman değilim zaten o yüzden yıllardır tüm aksaklıklarına rağmen basit diye blogspot kullanmaktan vazgeçemiyorum. Ancak bir sorun yaşadığımda ve bunun basit bir çözümünü bulduğumda da sizlerle paylaşmak istiyorum. Birilerine faydam dokunursa ne mutlu bana.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

ve diğer Blogger Bilgileri ile ilgili yazılar
8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bunu ilk senden duydum, tenk yuuu :)

  YanıtlaSil
 2. Aaa...ilk kez duyuyorum. Deryacığım tabii ki de çok faydalı oldun. Geçen gün kız kardeşim "Abla Facebook'ta senin hikayene tıklıyorum açılmıyor Wattpad" dedi. Üzüldüm tabii. Hatta burada duyuru yaptım, ay çok üzülürüm ya tıklanınca hikayem açılmazsa...:( neyse ki, herkes "Açıyoruz" dedi. O zaman herhalde nofollow değil galiba. Eline sağlık canım, çok teşekkürler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok onunla ilgisi yok bu sadece bloglarla ilgili. Her iki durumda da tıklayınca link açılır ama no follow da siz o linke referans vermiş olmazsınız sadece yazının içinden tıklanabilir. Diğerinin arama motoruna çıkma şansı da olur.

   Sil
 3. Bu yazı benim için çok faydalı oldu, içerik hırsızlarından kurtulamadığım gibi yazılarım başka siteler tarafından da etkileniyordu anlam veremediğim şekilde... Blogspot kullanımı rahat olsa da çok sıkıntıları boşlukları da var ne yazık ki sanırım alan adı almamın zamanı benim de geldi .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef o hırsızlar hep var hepsini engellemek mümkün olmuyor.

   Sil
 4. Un articolo utilissimo. Devo provare alcune delle cose che hai spiegato e illustrato però mi rendo conto che forse le cose variano anche in base al paese.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks dear. No this information is worldwide relevant. You can use it.

   Sil
Daha yeni Daha eski