Blogger Blurry Image - Blogger Bulanık Öne Çıkan Resim Sorunu

 

blogger-blurry-image

Herkese merhaba. Sürekli bloglarımı okuyanlar farketmiştir, son 1 aydır ana sayfada resimlerim bulanık çıkıyordu ve bu konu beni çok rahatsız ediyordu. Bir ayda kaç yazı ve forum okudum size anlatamam. Sonuçta yazılarımız önemli, ancak kötü bir görünümle bunları okurlara sunmak da hiç hoş olmuyor. 

Bir aydır uykularımı kaçıran bu blogger bulanık resim sorunu yüzünden artık son iki haftadır yazı yazmak bile içimden gelmiyordu. 

Evet biliyorum wordpress daha profesyonel, blogger artık iptidai kaldı ama alıştım bir kere bir yaştan sonra yenilikleri kabullenmek o kadar kolay olmuyor.

Blogger Bulanık Resim Sorunu Nedir?

Blogger Yeni Resim URL'si

Blogspot blog panelinde resimlerimizi yüklediğimizde şu linkle yükleniyordu 1.bp.blogspot.com geçtiğimiz yıl ise sevgili, blogların sürekli sinirlerini hoplatan blogger amca linki googleusercontent.com bu şekilde değitirdi. Tabii bu güncellemenin bloglara yansıması ülkeden ülkeye değişebiliyor. 

Bende Aralık ayının ilk haftası başladı. İlk günler hep resim kalitemden olduğunu düşündüm. Ancak resimlerim hep kullandığım görsellerdi ve bir değişiklik yapmamıştım. Ana sayfada bulanık olan resimler yazıyı açınca net görünüyordu. Bu da sorunun resimde olmadığını düşünmeme neden oldu.

Tabi ki her zaman olduğu gibi kişisel blog yazarı Gökhan TEKİN'in  kapısını çaldım. Sağolsun 3 gece uğraştı. Brain storming yaptık forumları tekrar araştırdık ancak maalesef hem blogger forumlarında, hem de diğer yazılarda önerilen çeşitli kodlar bir işe yaramıyordu benim kafamı karıştırmaktan başka bir fonksiyonu olmadı. Ama Gökhan uğraştı, birkaç farklı tema değiştirmeyi de denedi ve nihayet bu sabah bana müjdeyi verdi. Blogger Bulanık Resim Sorununun Çözümü

Tabii ki blogger bulanık resim sorununu yaşayan kişiler için şimdilik geçici bir çözüm. Asıl blogger amcaların kalıcı bir çözüm bulması sorunu tam olarak çözecek. Ancak yazınızdaki öne çıkan resim için sevgili Gökhan Tekin'in önerdiği bu çözümle sorun yaşamayacaksınız.

 • Öncelikle bir küçük ekranda blog panelinizde yayınınızı açın. 
 • Sonra yine küçük bir ekranda resminizin bulunduğu dosyayı açın.
 • Resmi ya sürükleyerek, ya da kopyala yapıştır diyerek yayına ekleyin.
 • Daha sonra resim boyutunu orjinal boyut olarak seçin.

Bu işlemi sadece öne çıkan resim, yani yazıdaki ilk resim için uygulamanız gerekiyor. 

Ben size blogger öne çıkan yayındaki bulanık resim sorununu anladığım kadarıyla anlattım. Gökhan Tekin kendi blogunda da teknik detayları içeren bir yazı yazacak onun linkini de okumanız için yazıma ekleyeceğim. Ayrıca google bir güncelleme yaparsa yine buraya eklerim. Kalın sağlıcakla:)

Güncelleme(11/2/2022)

Bu yazıyı yazdıktan bir süre sonra blogda yine sorunlar olmaya başladı. Zaten geçici bir çözüm olduğunu belirtmiştim. Temayı yapan kişilerle iletişime geçtim ancak verdikleri güncellenmiş kodlar yine bir işe yaramadı ve 3 blogumun da temasını değiştirdik. 2022 yapımı bir tema aldım en güncel halde olur düşüncesi ile. Umarım artık sorun yaşamam. 

Ne yazık ki bloggera yazdığımda da blogger temalarını kullanmamı önerdiler ama onlar da istediğim detaylara sahip olmadığı için yine hazır bir temada karar kıldım.

Diğer Blog Bilgileri yazılarım

24 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Benim resimler de yanlardan basık çıkıyor :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet dar uzun cıkıyor sende ama neden bilmiyorum. Bu sorunla ilgili değil ☺️

   Sil
 2. Tecrübelerini paylaşman çok güzel Deryacığım. Geçmiş olsun diyelim. İyi hafta sonları :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Şimdilik bu geçici bir çözüm ama umarım kalıcı çözümü de bulurum:)

   Sil
 3. Teşekkürler paylaşım için:)

  YanıtlaSil
 4. Bende şuan böyle bir sorun yok şükür. Fakat blogerda her geçen gün değişik sorunlsr oluyor malesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında heryerde oluyor da alıştığımız yerden başka yere geçmek zor geliyor. Yeni blog olsa belki düşünmezdim wordpress ile başlardım.

   Sil
 5. Teşekkürler bilgilendirme için.

  YanıtlaSil
 6. Kullanım kolayken zorlaşıyor galiba. Teşekkürler bilgi paylaşımı için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanımı kolay, ancak maalesef blogger'da iyi bir support kısmı yok. Bir sorun olduğunda çözümü kullanıcıya bırakıyorlar.

   Sil
 7. Derya;
  Çok teşekkürler. Ben yaşamadım ama aklımda olsun:)

  YanıtlaSil
 8. Yeni geldim bloğunuza:) Böyle bir şey fark etmedim ama öğrendiğim çok iyi oldu. Teşekkürler bilgilendirme için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz. Sizin blogunuz sanırım bloggerın kendi temalarından kullanıyor. Onlarda sorun olmuyor zaten.

   Sil
 9. Çok teşekkürler Deryacım :)

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar.
  Blogger uygulamalarından kaynaklı sorunlarla mücadele etmeyi ben de çok seviyorum. Ancak öne çıkan yayın eklentisini hiç kullanmadığım için buradaki sıkıntıdan da haberim olmadı. Fakat, sıkıntıyı görmek için bir kere denemek istiyorum.

  Bu yararlı ve bilgilendirici paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim. Elinize, emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogger ın kendi temalarında sorun olmuyor Recep bey. Başka yerden alınıp yüklenen temalarda yaşanıyor.

   Sil
 11. Bendeki resim adresi 1 bp blog... şeklinde geliyor sanırım. Gözüme öyle çarpmıştı. Sorunu kalıcı olarak cozerler inşallah. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz tüm bloglarda değişmemiş. Belki ben yurtdışınd olduğum için bize güncelleme daha önce yansımıştır.

   Sil
 12. Merhaba derya hanım, öncelikle kolay gelsin.Açıklamalarınız yerinde, bende küçük bir bilgi ekleyeyim belki faydası olur dedim.Nedendir bilmem Blogger bir çok sorunu maalesef çözmüyor yada güne uygun geliştirmiyor. Umarım bendede olan bu sorunun bir kod ile çözülmesi olur. Benimde konu hakkında yazacağım siizkinden biraz daha farklı. 1. Her makaleye eklenen öne çıkan resmi HTML koduna alarak s1200 etiketindeki yeri s1600 yapın. 2.Oluştura tıklayın, 3.açılan resme tıklayın resim boyut seçeneğini ORJİNAL olarak seçin ve yaılarınıza diğer normal boyutlu resimleri eklemeye devam edin. 8500 ad. yazı var bunları tek tek tapmak için bende bir kod arıyorum. Blursam guney59.blogspot bloğumda yayınlayacağım. Umarım sizde araştırıp bulursunuz. Kolaylıklar dileklerim iyi günler dilerim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adnan bey, öncelikle yazımı okuyup bana yorum yazmanız çok mutlu etti zira uzun zamandır yazılarınızı okuyor ve değerli bilgilerinizden faydalanıyorum. Ben bu yazdığım yöntem de kalıcı olmayınca temamı değiştirdim birkaç aydan beri rahatım ancak blogger bu bize sürprizleri bitmiyor. Kendi temalarını kullanınca sorun yok ancak ihtiyacım olan bazı detaylar da onlarda yok. Ne yazık ki blogspottan vazgecemiyorum en pratik platform bu ve bu yastan sonra stres yaşamak istemiyorum diğer platformlara geçerek. Tekrar teşekkürler sevgiler 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski