Çocuğunuza Matematiği Oyunla SevdirinNe yazık ki 3 çocuğumun da en sevmediği ders matematik. Yabancı diller, sanat, edebiyat gibi konular onlara kolay gelirken, matematiği mecburen kötü not almamak için çalışıyorlar.  Oğlum zaman zaman yeni video oyunları deniyor bildiğiniz gibi. Geçenlerde matematik oyunları olan bir sayfa keşfetmiş ve kardeşine çok uygun olacağını düşündüğü için bana da önerdi. 

Aslında bir online hesaplama sayfası olan  calculators.org eğitici video oyunları da eklemiş sayfasına. Gerçekten hem eğlenceli bir şekilde matematik işlemleri yaptıran ve hoşça zaman geçirten oyunları kızım da çok sevdi ve birkaç gündür telefonundan oynuyor. Böylece sıkılmadan işlem yapmış oluyor. Oyunların müzikleri de yormayan eğlenceli müzikler.

Sizlere tavsiye edebilmek için iki oyun denedik. Ancak sayfada daha pek çok matematik oyunu var mutlaka bir göz atmanızı ve çocuğunuz için uygun bulduklarınızı oynatmanızı tavsiye ederim. Okullar açılmadan bir de alıştırma yapmış olurlar. Farklı matematik işlemlerine ait ve farklı zorluk seviyelerinde oyunlar bulabilirsiniz. Çocuklar artık bilgisayar çağı çocukları olduğu için bu şekilde öğrenmeleri de normal aslında.

İşte oğlum Ada'nın anlatımıyla seçtiğimiz oyunlar:

Burn MatchesTest ettiğim ilk oyunun adı “Burn Matches”. Oyunun temel amacı daha yüksek seviyelere çıkmak ve son seviyeye ulaşmaktır. Oyun çok basit, ancak çok zorlu ve eğlenceli. 11. seviyeye ulaştım, ama o noktada (benim için) çok zor olduğu için sıkışıp kaldım. Genelde bu oyunu oynarken çok eğlendim ve bunu okuyan herkese kesinlikle tavsiye ederim. Şimdi, oynanışa geçelim. Bu oyunda, önünüzde matematiksel bir problem gösteren bir kibrit yapısı var. Şimdi, her yapı her zaman eksiktir ve sorunu tamamlamak için eşleşmeleri kaldırmanız ve farklı konumlara eklemeniz gerekir. Kulağa oldukça kolay geliyor, ancak bir kez kendi başınıza oynadığınızda, bazen ne kadar zor olabileceğini göreceksiniz! Bu oyunu çok beğendim ve grafikler de çok iyi! Ve her seviye farklıdır, bu yüzden her zaman zor kalır!

Table Under PressureBu sitede denediğim bir sonraki oyunun adı “Table Under Pressure”. Şimdi bu, çoğunlukla oynanış nedeniyle diğerinden daha zorlu bir oyundu. Matematiğin kendisi sadece farklı sayılarla çarpmalardır. Ancak bununla ilgili zorlu kısım, çarpma işlemini çözmek için yalnızca sınırlı bir zamanınızın olmasıdır. Çarpma işleminin iki sayısı ekranın sol ve sağ tarafında belirir ve patlayana kadar yavaşça ortaya doğru hareket eder ve oyun biter. Çok fazla zaman alırsanız, sayılar ortaya çıkacaktır. Problemleri doğru çözerseniz, sayılar yine ortaya doğru hareket edecek, ancak çok daha yavaş olacaktır. Oyunun amacı en yüksek puanı almaktır. En yükseğim 12 idi. Canınız sıkılıyorsa veya şu an yapacak bir şeyiniz yoksa bu oyunu da tavsiye edebilirim.

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Matematik aslında zor değil hocam. Okulda matematiği anlatan hocalar matematiği zor kılmakta. Lise yıllarındayken zaten yapamayacaksınız diyen hocalarım dahi vardı. Bu yüzden matematiğe ön yargıyla yaklaşıyoruz çünkü bilinç altımıza zor ders diye işleyen insanlar var. Elinize sağlık hocam gayet bilgilendirici bir yazı olmuş. Bende bir deneyeyim bakalım :)

  YanıtlaSil
 2. 2 oyunu da çok sevdim hatta şu an Burn Matches oyununu kendim oynuyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafıza için harika olur. Kızım da günlerdir sitede oyunları oyunuyor. Otur Matematik çalış desem bu kadar hevesli olmaz:)

   Sil
 3. Yeni nesle bir şeyi sevdirmek için oyuna çevirmek, sanal dünyada kullanmasını sağlamak şart. Bu oyunlar çok faydalı olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim evde bizzat gözlemliyorum kızım severek oynuyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski