Cloud Atlas - Film Tavsiyesi

 Cloud Atlas (Bulut Atlası), Tom Hanks ve Halle Berry'nin başrollerini paylaştığı David Mitchell'in 'uyumsuz' romanının edebi bir uyarlamasıdır. Alışıkmadık bir anlatım tarzı ve hikayesi var.


görsel: stern.de


2012 yapımı Cloud Atlas sıradan bir hikaye anlatmıyor: bizim hikayemizi ve herkesin hayatındaki kader bağlarını anlatıyor. Bilimkurgu gösterisindeki bireysel karakterlerin eylemleri ve sözleri, gelecek nesiller ve hatta çağlar üzerinde biçimlendirici bir etkiye sahiptir. "Hayatlarımız bizim değil. Beşikten mezara kadar başkalarına bağlıyız. Geçmişte ve günümüzde. Ve her suç ve her nezaketle geleceğimizi yaratıyoruz."

Tom Tykwer (Parfüm, Run Lola Run) ve Andrew ve Lana Wachowski'nin (Matrix-Triologie) yapımı, 90 milyon avronun üzerinde üretim maliyetiyle en pahalı Alman filmi. Olağanüstü oyuncu kadrosu önemli bir maliyet faktörü oynamış olabilir. Hanks ve Berry'ye ek olarak, Bae Doona, Hugh Grant, Ben Whishaw ve Jim Sturgess, önemli rolleri üstlenmiş. Oyuncular, filmin çeşitli bölümlerinde altı farklı role kayıyor. Örneğin, Tom Hanks, Dr. Henry Goosa, Isaac Sachs, Dermot Hoggins, Timothy Cavendish ve Zachary the Goatherd rollerini oynuyor. Bulut Atlası, zaman içinde başlamanız gereken özel bir yolculuk türüdür.

Dikkat, spoiler içerir !!!

Cloud Atlas hikayelerin içeriği:

1849

Avukat Adam Ewing (Jim Sturgess), Pasifik Okyanusu'ndaki Chatham Adaları'na bir iş gezisine çıkıyor. Orada köle işçilerin baskıları ve acımasız muamele yöntemleri ile karşı karşıya kalıyor. Bayıldığında, açgözlü doktor Henry Goose'un (Tom Hanks) bakımına veriliyor. Goose, hızlı bir şekilde zengin olma şansını görür ve avukata ciddi bir hastalığı olduğunu ("Polinezya solucanı") söyler. Dönüş yolculuğunda, Moriori Autua (David Gyasi) kargo ambarında kaçak olarak saklanır. Ewing, onu adalarda kırbaçlanan köle olarak tanır. Kaptanla yüzleşmesine ve onu geçiş için kamarot olarak tutmasına yardım ediyor. Adam Ewing sözde hastalığından giderek daha fazla acı çekerken, Autua genç avukatın açgözlü doktor tarafından zehirlendiğini keşfeder ve hayatını kurtarır. Minnettarlığı ve köleliğin barbarca ve insanlık dışı olduğunun farkına varan Ewing, kayınpederine karşı çıkıyor: o ve karısı kölelik karşıtı harekete katılmak istiyorlar.
1936

Genç besteci Robert Frobisher (Ben Whishaw), yeteneğini yaşlanan besteci Vyvyan Ayrs'a (Jim Broadbent) ödünç vermek için sevgilisi Rufus Sixsmith'ten (James D'Arcy) ayrılır. Genç asistan, Ayr'ın itibarının kendisine iyi bir itibar kazandıracağını umuyor. Homofobik Vyvyan Ayrs, Frobisher'ın bitmemiş Bulut Atlası altılısının kendisinin olduğunu iddia ettiğinde, sanatçıların ilişkisi zarar görür. Son olarak, genç besteci Ayr'ın malikanesinden kendi bestesi ile ayrılmak isteyince gerginlik tırmanır. Bir arbede sırasında bir kurşun patlar ve Vyvyan Ayrs'ın midesine isabet eder. Frobisher kaçar ve sahte bir isimle bir otelde kalır. Zulüm baskısı altında ve sonunda Bulut Atlası altılısını tamamladığını bilen Robert Frobisher intihar eder. Rufus Sixsmith'e yazdığı son mektupta aşkını yeniden teyit eder ve ona başyapıtını bırakır. Rufus Sixsmith, intiharından birkaç saniye sonra arkadaşını bulur.

1973


Rufus Sixsmith (James D'Arcy) artık bir nükleer fizikçidir ve bir skandalı kamuoyuna açıklamakla uğraşmaktadır. Azimli gazeteci Luisa Rey (Halle Berry) ile asansörde tanıştıktan sonra onu otel odasında ziyaret etmesini ister. Muhabir otele geldiğinde, Sixsmith çoktan ölmüştür.Bir tetikçi onu odasında öldürmüş ve suçlayıcı belgeleri çalmıştır. Rey sadece Frobisher'ın eski aşk mektuplarını bulur ve alır. Gazeteci, Sixsmith'in izini iş yerine kadar takip eder ve bilim adamı Isaac Sachs (Tom Hanks) sayesinde şüpheli belgelerle karşılaşır. Sachs bir uçak kazasında öldükten sonra, Luisa Rey bir köprüde bilinmeyen bir sürücü tarafından yoldan itilir ve belgeler kaybolmuş gibi görünür. Babasının eski savaş arkadaşı Napier (Keith David), Rey'e petrol lobisinin, piyasayı yapay olarak sürdürmek için nükleer santralde kasıtlı olarak bir felaketi teşvik ettiğini söyler. Napier'in yardımı ile, hevesli bir gazeteci, suikastçı Bill Smoke'u (Hugo Weaving) yakalamaya çalışır. Bir kovalamaca başlar, sonunda Smoke daha önce hakaret ettiği bir Meksikalı işçi tarafından öldürülür. Frobisher'ın mektupları karşılığında Rey, Sixsmith'in yeğeni Megan'dan başarısız nükleer reaktörle ilgili dosyaları alır.

2012

Timothy Cavendish (Jim Broadbent) bir yayıncıdır ve yazar Dermot Hoggins'in (Tom Hanks) büyük patlamasından sonra finansal atılımını gerçekleştirir. O zamandan beri Cavendish  kazandığı parayı çarçur etmiştir. Bu arada, çok satan yazar Hoggins, yayıncıdan parasını ister. Maddi destek için umutsuz olan Timothy Cavendish'in kardeşi Denholme (Hugh Grant)'dur. Timothy Cavendish'in küçük bir kasabada saklanır. Yaşlanan yayıncı, tren yolculuğu sırasında kendinden geçmiştir: Bir geçiş yeri, çocukluk aşkı Ursula'nın yaşadığı yerdir. Kısa bir süre sonra, Timothy Cavendish sözde "Haus Aurora" oteline gelir. Daha sabah hemşire Noakes (Hugo Weaving) anahtarını aldığında bir şeylerin yanlış olduğunu fark eder. Cavendish, ağabeyi karısıyla ilişkisi olduğu için onu affetmediği için kapalı bir huzurevinde kalmaktadır. Cavenish, benzer düşünen insanlarla çabucak arkadaş olur ve mahkûm arkadaşlarıyla kaçmayı planlar. Sonunda, Timothy Cavendish çocukluk aşkını ziyaret etmeye cesaret eder ve onunla bir yazar olarak yeni bir hayata başlar.

görsel:vibe.com


2144

Kore, Neo-Seul'de klonlar işçi köleleri olarak tutulur. Bunlardan biri Sonmi-451 (Bae Doona) ve bir fast food restoranında garson olarak çalışıyor. Arkadaşı itaatsizlik nedeniyle öldürüldüğünde ve patronu aşırı dozda "sabun"dan öldüğünde, asi Hae-Joo Chang (Jim Sturgess) ile birlikte kaçar. Hae-Joo Chang, şoke olmuş Sonmi'ye zalim ama aynı zamanda özgür gerçek dünyayı gösterir. Kendisine dayatılan yasaları görmezden gelir ve büyük miktarda bilgi edinir. Polis tarafından saldırıya uğradığında, infazdan kıl payı kurtulur. Yerinde, Hae-Joo Chang, dehşete düşmüş Somni-451'i Elysium yolculuğunun gerçeği hakkında aydınlatır. İşçi klonlara on iki yıl sonra Elysium'da kurtuluş vaat edilir. Ancak cennet yerine, bedenlerini protein kullanımı için “sabun” olarak bir sonraki nesle aktarmak için kullanırlar. Somni-451 şehit olarak kendini feda etmeye karar verir. Bir yayın istasyonunda halkı daha insancıl ve bir arada olmaya çağırır. Tutuklandıklarında, Hae-Joo Chang dahil tüm Birlik isyancıları bir kurşun yağmuru içinde ölürler. Somni-451 infazı bekler. 

106 kıyamet sonrası


Dünya kıyamet sonrası farklı bir dünyaya dönüştü. Sadece sınırlı ölçüde birlikte yaşayan üç kabile vardır. Zachary, vadinin dindar sakinlerinden biridir. Hepsinden öte, cani yamyam insanlar "Kona"dan korkuyorlar. Vadi sakinleri, "Prescients"in ileri teknoloji insanlarıyla düzenli aralıklarla mal alışverişinde bulunurlar. "Prescients" den Meronym, Zachary ile bir anlaşma yaptığında, birbirlerinin kültürüne dair yeni bir anlayış gelişir. Meronym, modern tıpla Zachary'nin kızının hayatını kurtarır ve buna karşılık keçi çobanı onu kutsal bir dağın tepesindeki sözde "Tanrıların Kapısı"na götürür. İşte Sonmi-451'in bir zamanlar medeniyet hakkında konuştuğu eski radyo istasyonu. Zachary isteksizce Somni'nin bir tanrıça olmadığını ve Meronym'in gezegen dışı kolonilerle iletişim kurmak için Tapınağa ihtiyacı olduğunu fark eder. "Prescients", zehirli dünyada daha fazla yaşayamayacaklarını ve başka bir gezegende yaşamaya devam edebileceklerini umarlar. Vadide Zachary, karısının ve köylülerin çoğunun yamyamlar tarafından öldürüldüğünü farkeder. Kona şefinin (Hugh Grant) uyurken boğazını kesen Zachary ve kızını barbar savaşçılardan ancak Meronym kurtarabilir. Yaşlı bir adam olan Zachry, kendisinin ve Meronym'in torunlarına karşılaşmalarının hikayesini anlatır.

Cloud Atlas Altılısı

Cloud atlas, altı hikayeden oluşan bir kompozisyon. Ortak üslup unsurlarıyla (fırtına, araba yolculuğu, su, müzik vb.), tamamen farklı şekilde üretilen anlatı dizileri bir birim olarak ortaya çıkıyor ve zamanın içerikle ilgili temas noktalarını yaratıyor. Ek vurgular: Tekrarlayan aktörlere ek olarak, Tykwer ve Wachowski'ler ayrıca birkaç kez tek tek nesneler yerleştirir. Sadece iki örnek vermek gerekirse, kayan yıldız şeklindeki doğum lekesi ve mavi düğme taşları hikayeler boyunca tekrar ediyor. Tıpkı hikayelerin bariz şekilde iç içe geçmesi gibi, her karakterin anekdotları ve içgörüleri tekrarlanarak bir sonsuzluk hissi yaratıyor. “Yaptığımız işler bizden daha uzun ömürlüdür” hikayenin temel cümlesidir. Bununla birlikte, ağızda acı bir tat kalır, çünkü güç ve baskı açlığı da yinelenen unsurlardır." Tüm insanları birleştiren tek bir yasa, Tanrı'nın yeşil dünyasındaki tüm ilişkiler için geçerli olan tek bir yüce ilke vardır: zayıflar güçlüyü dünyada güçlü kılar. ". Bu da bizim için şu soruyu gündeme getiriyor: Hatalarımızdan ders almıyor muyuz?

Okurken karışık gibi görünse de, farklı altı hikaye izleyeceğinizi bilmek izlerken de anlamayı kolaylaştırıyor. İlginç bir film izlemek isteyenlere tavsiye ederim:)

Bu filmler de ilginizi çekebilir:

Army of Thieves

Feel the Beat

Agora

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Onca Tom Hanks filmi içinden bunu atlamışım. Hatırlatma için teşekkürler o zaman:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de bilmiyorduk oysa çok yeni de değil ☺️

   Sil
 2. iyi film de sıkıldım biraz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temposu biraz ağır ama konu ilginç ☺️

   Sil
 3. Ben çok beğenerek izlemiştim.. <3

  YanıtlaSil
 4. Uzun zamandır izlemek istiyorum ama henüz izleyemedim. Tom Hanks'i çok severim. Filmde başka sevdiğim aktörler daha var. Mutlaka izleyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişik bir konusu var umarım seversin ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski