Fransız Sinemasının Romantik Güzeli: Juliette BinocheFransız sinemasının romantik güzeli ve belki de dünyaya en güzel hediyesi Juliette Binoche bugünkü sanatçı portresi konuğum. İlk izlediğim günden beri çok beğendiğim oyuncu bence plastik Hollywood güzellerini değil, gerçek kadını temsil ediyor. Görünüşü ile, mimikleri ile doğal ve gerçek ve bu da oyunculuğuna da yansıyor. Rol yaparken aman silikonlarım botokslarım kaymış mı, resimde nasıl çıkacak diye dertlenmiyor.

Juliette Binoche - Kariyeri ve Özel Yaşamı

İngiliz hasta - The English Patient filmi oyuncunun hayatında büyük bir dönüm noktası oldu diyebiliriz. İtalya'da, dünyada terkedilmiş bir manastırda gizemli Macar Kont Ralph Fiennes'e bakan hemşire rolü Juliette Binoche'a 1997'de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandırdı.

Beden dilinin gizemli dinginliği ve tüm masum görünüşüne rağmen erotik tutku yansıtan yüzü kısa sürede 1964 Paris doğumlu Juliette Binoche'u en çok aranan Fransız ve uluslararası yıldızlardan biri yaptı. Tüm hassasiyetine rağmen, bazen düzgün hatlarında bir miktar sertlik ve acılık ortaya çıkabilir, ancak aynı zamanda aşırı derecede doğal veya gizemli bir zerafet içinde de oynayabilir. Burjuva doğruluğu ve romantik patlamalar arasında gidip gelen Binoche, rol yaparken konuşmasa da mimikleri çok şey anlatabiliyor.


Binoche'u sadık sinema izleyicisi Rendez-vous'ta (Romy Schneider Ödülü) drama öğrencisi, The Unbearable Lightness of Being'de Daniel Day Lewis tarafından ihanete uğrayan bir eş olarak ve The Lovers of Pont Neuf'taki  rolüyle hatırlayacaktır. 

İster "Hasar"daki Jeremy Irons'ın sevgilisi, isterse uzun bir yas sürecinden sonra Krzysztof Kieslowski'nin "Üç Renk: Mavi"sinde yeniden hayata dönen bir dul olarak, Avrupa sanat sinemasına ve hatta dünya sinemasına adını altın ve kalıcı harflerle yazdırmayı başardı. Kostüm filmlerinde akıllı (“The Hussar on the Roof”) ve komedilerde (“A Couch in New York”, “Chocolat”, “Jet Lag”) iyimser veya romantik kimliklere bürünebildi. Ayrıca Binoche, Michael Haneke'nin "Kod: Bilinmeyen" gibi zorlu konularda da oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.


Ödüllü "Caché" filminde (2005 Cannes'da yönetmen ödülü ve Avrupa Film Ödülü), yine Michael Haneke'nin yönettiği, gizemli videoların taciz ettiği evli bir çift olan Daniel Auteuil ile birlikte oynuyor. Abel Ferrara, İsa Mesih (Mathew Modine) hakkında bir film içinde Mary Magdalene'i canlandıran bir aktris rolündeki Binoche rolündeki “Mary” ile Venedik'te Jüri Özel Ödülü'nü aldı. “Breaking and Entering” filminde, oğlu soyulan adam (Jude Law) tarafından takip edilen Bosnalı bir mülteci kadın Amira olarak, güçlü ve kırılgan özellikleri şeffaf bir şekilde aktaran bir kadın rolünde görüyoruz güzel oyuncuyu.Juliette Binoche  bir tiyatro yönetmeni ve bir aktrisin kızı. Fransız oyuncu daha küçük bir kızken sahneye çıktı. Birkaç yıl sonra ise, "Rendez-Vous" filmindeki rolüyle Romy Schneider Ödülü'ne layık görüldü.

Juliette Binoche, 1987'den 1992'ye kadar yönetmen Léos Carax ile yaşadıktan sonra, 1993 doğumlu oğlunun babası olan derin deniz dalgıcı Andre Halle'ye aşık oldu. 1999'dan beri aktör Benoit Magimel ile ilişkisi var. Genel olarak özel yaşamı hakkında konuşmayı pek sevmiyor işi ile ön planda olmayı tercih ediyor.

Juliette Binoche, Fransa'nın en ünlü aktrislerinden biridir ve Hollywood'da da tanınmaktadır. Buna rağmen sırf parası için bir film yapmıyor - ve bu yüzden pek çok kazançlı teklifi geri çevirmiş. Oscar ödüllü oyuncu çok sayıda rol teklifi almasına rağmen, kendisine sadık kalıyor ve sadece tamamen inandığı filmlerde rol alıyor. Bu yüzden gişe rekorları kıran "Jurassic Park"ta oynamayı reddetti.Fransız direniş savaşçısı Lucie Aubrac hakkındaki filmi çekmeyi yarıda bıraktı çünkü kendisi ve yönetmen Claude Berri ana karakterin tasviri hakkında farklı görüşlere sahipti.

Juliette Binoche ve dansçı olma hevesi

Juliette Binoche, kendisinin de kabul ettiği gibi, yaşlandıkça yeni arayışlara da giriyor ve denenmemişi denemekten de çekinmiyor. Böylece, 44 yaşındayken dansı denemeye karar verir. "Koreograf Akram Khan ile bir dünya turuna çıktım. Sahnede bir çeyrek saat dayanacak kaslarım ya da deneyimim yoktu. Öğrenmek, antrenman yapmak, pratik yapmak zorundaydım" diyor. Tüm çabalarına değdiğini Juliette Binoche, dünyanın her yerindeki dans performansları için mükemmel eleştiriler almayı başararak da kanıtlıyor.

Diğer açılardan da Juliette Binoche, her yerde hazır bulunan Hollywood yıldızlarından farklılık gösteriyor. İki çocuğuyla birlikte Paris yakınlarındaki tenha bir kır evinde yaşıyor. Kızının babası, aktör Benoit Magimel, oğlunun babası ise profesyonel dalgıç Andre Halle.

Binoche özel yaşamında resim yapıyor, günlük tutuyor. 

Juliette Binoche'u ilk kez Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği filminde izlemiştim. Henüz liseyi yeni bitirmiş arkadaşımla kitabını okumuştuk ve filmi merak ediyorduk. Ancak o dönemler için oldukça cüretkar sayılan film için ailelerimizden izin almamız da mümkün değildi. Gizlice gidip izlemiştik😉

Önemli Juliette Binoche filmleri:

1985:    Rendez-vous

1988: "Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği"

1993: "Üç Renk: Mavi"

1996: "İngiliz Hasta"

2000: "Çikolata - Küçük bir lokma yeter"

2004: "Önbellek"

2006: "Paris, je t'aime"

2008: "Burası Paris"

2008: "Yaz Saati Uygulaması"

2008: "Şirin"

2010: "Aşk Sahtekarları"

2011: "Geçmişi karanlık bir polis - Hiç Kimsenin Oğlu"

2011: "Daha İyi Yaşam"

2012: "Kozmopolis"

2012: "Bir coeur ouvert"

2013: "Camille Claudel"

2013: "Bin Kez İyi Geceler"

2013: "Kelimeler + Resimler - Aşkta ve sanatta her şeye izin verilir"

2014: "Godzilla"

2014: "Sils Maria'nın Bulutları"

2015: "Kimse Geceyi İstemiyor"

2015: "69 Gün Umut"

2016: "Güzel Toplum"

2017: "Kabuktaki Hayalet"

2018: "Uyum Çiçeği"

2018: "Yüksek Yaşam"

2019: ''Beni İstediğiniz Şekilde''

2019: ''La Vérité - Yaşa ve yalan söyle''

2019: ''La Bonne Epouse''

2022: ''Avec amour et acharnement''

Bu sanatçı profilleri de ilginizi çekebilir👇

Marilyn Monroe - Hayatı ve Filmleri

Leonardo di Caprio-Hayatı ve Filmleri

Fatma Girik

Robert de Niro - Hayatı ve Filmleri

Mikis Theodorakis

Ferhan Şensoy

Maria Callas

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. İlk defa Köprüüstü aşıkları filminde tanımış, sonrasında 3 renklerden Blue' da hayranlığım katlanmıştı bu kadına. Çok beğendiğim ve her filmini takip etmeye çalıştığım oyuncudur. <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten takdir edilecek bir oyuncu ve çok hoş bir kadın 😍

   Sil
 2. Fransız sineması bana kitapları anımsatıyor. Olayın içerisinde olduğunuzu hissetmeniz dahi bir sonraki paragraf için sayfa çevrilmesi gerek gibi :) kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
 3. Yeni arayışlara giren insanları seviyorum. Dansçı olmak istemiş ve başarmış. Ne güzel :)

  YanıtlaSil
 4. Çok sevdiğim sinema sanatçılarından biri. İnsan bu hatun var diye bile seyrediyor filmi.

  YanıtlaSil
 5. izlerim bütün filmlerini, zaten üç renk mavi de en sevdiğim filmdir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de denk geldikçe izliyorum filmlerini.

   Sil
 6. Ben de ilk Var olmanın Dayanılmaz Hafifliği'nde izlemiştim.:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski