Marilyn Monroe - Hayatı Ve Filmleri

 

marilyn-monroe

Marilyn Monroe Neden Bu Kadar Sevildi?

Marilyn Monroe'yu sever misiniz? Ben gençliğimden beri hayranıyım. Hatta ilk gençlik yıllarımda resimlerini kesip albüm yapmıştım:) Öncelikle güzelliği ve kendine has ışıltısı ile dikkatimi çeken yıldız hakkında daha çok şey öğrendikçe hiç de aptal sarışın söylemine uymadığını farkettim. Ancak dramatik bir yaşamı olmuş ve belki de hayatındaki tüm Hollywood ışıltısına rağmen hiç mutlu olamamış bir kadın bana göre. 

 Marilyn Monroe, hayatı boyunca bir seks sembolü ve gişe mıknatısı olmuştur. Kimsenin bu kadar çekiciliği, güzelliği ve karizması yoktu. Ama Marilyn'in harika kariyerinin dezavantajları da vardı çünkü her zaman görünüşüne indirgenmişti. Marilyn sadece güzel değildi, birçok ilgi alanı da vardı.

Blogda da arşiv niteliğinde bulunsun diye kısaca Marilyn Monroe'nun hayatı ve ölümsüz filmlerinden bahsetmek istedim.  Marilyn Monroe'nun Yaşamı

 Hüzünlü bir çocukluk


Marilyn Monroe kötü bir çocukluk geçirdi. 1 Haziran 1926'da Norma Jean Baker adıyla doğdu. Annesi, Norma'yı küçük yaşta koruyucu ailelere verdi. Yedi yaşında, annesinin bir arkadaşı Grace McKee ile yaşamaya başladı.

İlk başarılar


1942 Norma okulu çoktan bitirmişti ve 16 yaşına yeni girmişti - ilk kez evlendi. Para kazanmak için bir mankenlik ajansında çalıştı. Kumral saçları orada sarıya boyandı, duruş ve makyaj dersleri verildi. Kısa sürede fotoğrafı ulusal dergilerin yaklaşık 33 ön sayfasında yer aldı.


Bir yıldızın doğuşu


1946'da Norma, Hollywood'daki 20th Century Fox Studios ile sözleşme imzaladı. Adı Marilyn Monroe olarak değiştirildi. Film stüdyosu dış görünüşünü belirledi. Marilyn'in saç çizgisi bir operasyonla yükseltildi ve saçları daha da hafif ağartıldı. Burnunun ucu düzeltildi ve alt çenesine silikon protez yerleştirildi.

Marilyn'in film kariyeri


 


1952'de, onu Hollywood gökyüzüne fırlatan Niagara'da çekimler başladı. Bunu birbiri ardına birçok hit film izledi.

Başarısının zirvesinde, Los Angeles'taki Hollywood Bulvarı'ndaki Grauman's Chinese Theatre'ın önündeki betona elini ve ayak izlerini bıraktı. "Şöhret Yürüyüşü" - her yıldız için büyük bir onur.

Şöhretin bedeliProfesyonel olarak her şey harika görünüyordu ama Marilyn'in özel hayatında hiç şansı yoktu. Sonraki iki evliliği, beyzbol efsanesi Joe DiMaggio ve ünlü tiyatro yazarı Arthur Miller ile de başarısız oldu.

Özel trajediler ve iki düşük, onu daha da perişan etti. Marilyn hap almaya başladı.

Çekimlere geç kaldı ve o kadar sık ​​​​sık repliklerini unuttu ki, bu durum meslektaşları ile arasında gerginlikler yarattı.

"Misfits" filmindeki partneri Clark Gable, çekimlerden kısa bir süre sonra öldüğünde, kendini suçlu hissetti ve şiddetli depresyona girdi.
Ölümcül sonuçları olan bir ilişki

Marilyn, öldüğü yıl Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy ile bir araya geldi. İddiaya göre, ikilinin tutkulu bir ilişkisi vardı.

Buna rağmen o kadar mutsuzdu ki giderek daha fazla hap yuttu. Çekimler gecikmeler, unutkanlık ve hastalıklar nedeniyle bir kez daha fiyaskoya dönüştü.

Kennedy'nin dünyaca ünlü doğum günü şarkısını söylemek için çekimlerin ortasında New York'a gittiğinde, stüdyo patronları bıkmıştı. Marilyn Monroe hemen kovuldu.


Bir efsanenin üzücü sonu


4-5 Ağustos 1962 gecesi Marilyn Monroe bu dünyadan bir yıldız gibi kaydı. Hizmetçisi tarafından ölü bulundu. Aile doktorunu aradı ama artık çok geçti.  O zamandan beri, ölüm nedeni hakkında birçok söylenti var. Bu güne kadar farklı teoriler var:

1. Başkan ve kardeşi Marilyn'i skandal korkusuyla öldürttü.

2. İntihar etti.

3. Ölümü bir kazaydı. Birçok tablet ölümcül bir karışımla sonuçlandı.

4. Amerikan istihbaratı onu öldürdü. ABD'nin Küba devlet başkanı Fidel Castro'yu öldürmek istediği planlarını bildiği söyleniyor.

Kesin olan şu ki, ölümünün gerçek nedeni muhtemelen asla bulunamayacak. Ancak, Marilyn Monroe'nun efsanesi bugün de canlılığını koruyor.


 

Marilyn Monroe'nun filmografisi

Marilyn, 1947'den 1962'ye kadar 30 filmde rol aldı, ayrıca birkaç filmde konuk oyuncu olarak veya kısa rollerde yer aldı. 13 büyük yapımda ve bir B-filminde başrol oynadı.
Küçük destekleyici roller ve ilk başrol 1947-1952

Marilyn Monroe ilk çıkışını 1947 komedi Scudda Hoo! Scudda Hay'da yaptı!  (1948), yaklaşık dört saniye süren bir rolü vardı. İlk filminden önce çıkan Tehlikeli Yıllar'da (1947) garson olarak küçük bir yardımcı rolü vardı. Bunu, ucuz B-filmi I dance in your heart'da (1948) revü kızı ve şarkıcı olarak başrol ve Groucho Marx ile birlikte Love Happy (1949) adlı komedide çok beğenilen kısa bir görünüm izledi. John Huston'ın hayatı boyunca en iyilerinden biri olarak kabul ettiği kara film Asphalt-Jungle'da (1950) oyunculuk yeteneğini ilk kez gösterebildi. Bette Davis'in oynadığı Oscar ödüllü trajikomedi Everything For Eva'da (1950), kendisine çok uygun, hırslı genç bir oyuncu olarak küçük ama önemsiz olmayan bir yardımcı rolü vardı. İlk filmlerinin çoğunda, öncelikle güzelliği ve karizması nedeniyle, genellikle çekici bir sekreter olarak küçük destekleyici roller için stüdyolar tarafından işe alındı. Bununla birlikte, ekrandaki varlığı da yardımcı rollerde dikkat çekiciydi. Özellikle Love Nest (1951) filminde June Haver'a baştan çıkarıcı bir rakip olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Bir istisna, Fritz Lang'ın kendine güvenen genç bir işçiyi oynadığı Yeni Günden Önce (1952)  çalışmasıydı. We Are Not Married at All'da (1952)  bir güzellik kraliçesi olarak küçük bir rolü vardı. Büyük bir yapımdaki ilk başrolünü, Richard Widmark'ın yanındaki 809 (1952) draması Temptation ile izledi. Yönetmen Roy Baker her sahnenin ilk çekimini kullandı. Dramatik konuda çok az deneyimi olmasına rağmen, psikopatik bir dadı karakter rolünde göz doldurdu. Bunu, Beş İnci (1952) adlı dizi filmde bir sokak kızı olarak bir kamera önüne geçtiği ve Cary Grant ile birlikte  Gençleşiyorum (1952) filminde çekici bir sekreter olarak başka bir komik destekleyici rol izledi.

1953-1955 gerilim, komedi ve müzik filmleri ile atılım


Niagara'da (1953) Monroe büyük bir yapımda ikinci başrolünü oynadı. Henry Hathaway gerilim filmini kara film tarzında sahneledi ve erotik karizmasını femme fatale olarak etkileyici bir şekilde sahneledi. Karakter rolü kariyerinde bir dönüm noktasıydı ve onu uluslararası bir film yıldızı yaptı. Takip eden yıllarda, 20th Century Fox onu saf, şehvetli sarışın tipine bağladı. Burlesk müzikal komedi Blondes Preferred'de (1953), o ve Jane Russell iki şov kızı oynadı ve birkaç iyi bilinen şarkı söyledi; Bir milyoner nasıl avlanırda? (1953) Betty Grable ve Lauren Bacall ile birlikte miyop bir model olarak görüldü. Bir komedyen ve şarkıcı olarak yeteneğiyle ikna etti ve Hollywood'un en büyük yıldızı oldu. Dönüşü Olmayan Nehir'de (1954) Robert Mitchum'la birlikte klasik western'deki tek başrolünü oynadı. Otto Preminger'in yönetmenlik çalışmasıyla ilgili olarak, Sinemaskop'taki manzara çekimlerinin oyunculuk sanatından daha önemli olduğu eleştirisini yaptı. Fox Studios ona Billy Wilder'ın birlikte oynadığı The 7th Year Itch (1955) komedisinde "The Girl" olarak baş rol sözü verdiği için, sadece müzikal filmde (1954) bir şov kızı olarak yeni bir rol üstlendi. Elbisesinin metro havalandırması tarafından havalandığı sahne efsane oldu. Filmler çok başarılıydı ve artık birer klasik halini almıştı.

Daha zorlu roller ve en başarılı komedi 1956–1962


New York'taki Actors Studio'da Lee Strasberg ile oyunculuk eğitimi aldıktan sonra, daha zorlu rollerde ısrar etti. Bir oyunun uyarlaması olan Joshua Logan'ın Bus Stop'unda (1956) orta derecede yetenekli bir gece kulübü şarkıcısını canlandırdığı rolüyle iyi eleştiriler aldı. Prens ve Dansçı (1957) filmindeki rolü için David di Donatello ve Étoile de Cristal ödüllerine layık görüldü. Komedi film yapım şirketi tarafından gerçekleştirildi, Laurence Olivier ikinci başrolü oynadı ve aynı zamanda yönetti. En büyük başarısını tipik rolünde saf, şehvetli bir sarışın olarak elde etti. Jack Lemmon ve Tony Curtis'in oynadığı Wilders Some Like It Hot (1959) filmiyle komedi veya müzikalde en iyi kadın oyuncu dalında Altın Küre ile onurlandırıldı ve Laurel Ödülleri'nde ikinci oldu. Film şimdi tüm zamanların en iyi Amerikan komedisi olarak kabul ediliyor. George Cukor'un komedisi Yves Montand' la oynadığı Let's Make Love (1960), seviyeli komedi sahnelerine ve iyi eleştirilere rağmen ticari başarı sağlayamadı. Eşi Arthur Miller'ın senaryosuna dayanan Misfits - Not Sociable (1961) ile karakter oyunculuğunda arzuladığı değişikliği yaptı. Clark Gable'ın yanında, etrafındakiler tarafından hayal kırıklığına uğrayan bir yabancıyı oynadı. Batı draması, Amerikan sinemasının en etkili film yapımcılarından biri olan John Huston tarafından yönetildi. Performansı olumlu eleştiriler aldı; ancak, film, depresif ruh hali nedeniyle finansal olarak başarısız oldu. Somethings Got to Give (1962) Monroe'nun ölümü nedeniyle yarım kaldı.


 

1940 larda rol aldığı filmler

The Schocking Miss Pilgrim 

Bu filmde sadece telefonist olarak bir konuşması vardı.

Dangerous Years

 Evie - müzik odasında garson
Gençlik dramasında küçük destekleyici rol; Monroe'nun ikinci rolü

You Were Meant For Me

 Büyük Buhran zamanında geçen bir film

Scudda Hoo, Scudda Hay!

 Betty - adı geçmeyen liseli kız
4 saniyelik bir görünümle ilk kez; 1947'de sinemaseverlerin karşısına çıktı

Green Grass of Whyoming


Wyoming'deki at çiftliğinde geçen bir aile hikayesinde dansçı rolü

Ladies of The Chorus

Peggy Martin - adlı şov kızı
B-Movie'de başrol oynadığı ilk büyük film rolü

Love Happy

Seksi bir çekiciliğe sahip Dedektif Grunion'un müşterisi
Groucho Marx'ın yanında çok beğenilen kısa bir rol


1950 lerde rol aldığı filmler

A Ticket To Tomahawk

 Clara - şarkıcı ve dansçı 

Bir revü grubunun üyesi olarak küçük yardımcı rol

The Asphalt Jungle

Angela Phinlay - yozlaşmış bir avukatın saf metresi
Büyük bir prodüksiyonda ilk büyük yardımcı rol

Right Cross

Dusky Ledoux - Çekici bir sarışın olarak küçük yardımcı rol

The Fireball

Polly - bir patencinin arkadaşı
Çekici bir sarışın olarak küçük yardımcı rol

All About Eve

Bayan Claudia Caswell - hırslı genç oyuncu
Oscar ödüllü filmde daha önemli yardımcı rol

Home Town Story

Iris Martin - bir gazete ofisinde kurnaz sekreter
Çekici bir sarışın olarak küçük yardımcı rol

As Young As You Feel

Harriet - çekici sekreter
Çekici bir sarışın olarak yardımcı rol

Love Nest

Roberta "Bobbie" Stevens - karısını kıskandırıyor
Baştan çıkarıcı bir sarışın olarak yardımcı rol

Let's Make It Legal

Joyce Mannering - Model bir milyoneri avlamak istiyor
Çekici bir sarışın olarak küçük yardımcı rol

Clash By Night

Peggy - bir balık fabrikasında sardalya paketleyici
Kendine güvenen genç bir işçi olarak yardımcı rol

We're Married

Annabel Jones Norris -  Bayan Mississippi
Beş çift hakkında bir hikayede küçük rol

Don't Bother To Knock

Nell Forbes - psikopatik dadı
Karakter oyuncusu olarak ilk başrol

 O. Henry’s Full House / The Cop and the Anthem 

 Sokak kızı

Monkey Business

 

Lois Laurel - bir bilim insanının genç sekreteri
Çekici bir sarışın olarak yardımcı rol

Niagara

Rose Loomis - zina yapan kadın cinayet planında başarısız olur
Femme fatale olarak karakter rolüyle bir film yıldızı olarak atılım

Gentlemen Prefer Blondes 

 Lorelei Lee -  elmas seven şov kızı
Grauman's Chinese Theatre'da el ve ayakkabı izleri

How To Marry A Millionaire

 Pola Debevoise - miyop model zengin bir adam arıyor

River of No Return

Kay Weston - Salon şarkıcısı 

CinemaScope'ta mükemmel doğa çekimleri

There’s No Business Like Show Business 

 Vicky Parker - vestiyer görevlisi dansçı olarak kariyer yapıyor
Irving Berlin'in şarkılarıyla ayrıntılı renk üretimi

 The Seven Year Itch 

 Komşu kız - Straw Widower'u neredeyse baştan çıkarıyor

Metroda elbisenin havaya uçtuğu sahne
İngiliz Film Akademisi Ödülü Adaylığı

Bus Stop

 Chérie - Bir gece kulübünde "kariyer" yerine kovboyla evlilik
Karakter rolü; Monroe'nun portresi için iyi yorumlar
Altın Küre Ödülü Adaylığı

The Prince and the Showgirl 

 Elsie Marina - revü dansçısı Prince Regent'e aşık olur
Marilyn Monroe Productions Inc.; iyi eleştiriler
David di Donatello ve Étoile de Cristal; BAFTA ve Laurel Ödülü adaylıkları

Some Like It Hot

 Sugar "Kane" Kowalczyk - aşk kaosu içinde şarkıcı
Monroe'nun en başarılı filmi; AFI'ye göre en iyi komedi
Altın Küre Ödülü ve 2.lik Laurel Ödülleri


1960 larda rol aldığı filmler

Let's Make Love

Ramona Dell - Broadway oyuncusu
Komik sahnelere ve iyi eleştirilere rağmen büyük bir başarı yakalayamadı

The Misfits

Roslyn Taber - gece kulübü dansçısı yeni bir hayata başlamak istiyor
Arthur Miller'ın orijinal senaryosuna dayanan karakter rolü

Somethings Got To Give

Ellen Wagstaff Arden - Öldüğüne inanılan karısı eve döndü
(Film yarım kaldı)

Benim en sevdiğim Marilyn Monroe filmleri Let's Make Love, Some Like It Hot, The 7 Year Itch, Gentlemen Preffer Blonde. Ya sizinkiler hangileri?


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Sinema Dünyasında İz Bırakmış 10 Yönetmen

Evde Film İzleme Keyfini Yaşamak İçin 3 Önemli Neden 

Dünyanın En Çok İzlenen 6 Bilim Kurgu Filmi

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Işıltısına bayıldığım kadınlardan benim de... Çok güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim canım. Benim için de yıllardır önemli olduğu için yazmak istedim:)

   Sil
 2. This was such an informative post! She is a true icon and her movies will live on forever.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski