Elveda Fatma Girik - Gerçek Bir Cumhuriyet Kadını


 Aramızdan bir yıldız daha kaydı.  Üstelik de hayatı boyunca ışık saçmış biri. Fatma Girik henüz erken bir yaşta vefat etti. Her gün birçok değerimizi kaybediyoruz, her biriyle gençliğimizin bir parçası da yokoluyor. Onlar sanki bir akrabamız, evimizden biri gibiydi. Ne yazsam diye düşünürken, dün gece oturup tekrar hayatı hakkında araştırma yaptım ve tüm bilgileri derledim. Unutulmasın, paylaşıldıkça yaşasın diye...

Fatma Girik Kimdir?

Türk sinemasının önemli kadın karakterlerinden biri olan ve yaşadığı döneme damga vuran sanatçılardan biri de Fatma Girik’tir. Fatma Girik Kimdir? Merak edilenler arasında yer alırken bunda etkili olan usta oyuncunun vefat haberinin alınmış olmasıdır.

79 yaşında hayata veda eden Fatma Girik 12 Aralık 1942 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Oyunculuğunun yanı sıra bir dönem siyasi yaşamda da rol alması ile adından söz ettiren ünlü isim bir süredir tedavi görmekte idi.

Fatma Girik Hayatı

Fatma Girik 1942 yılında doğmuş ünlü Türk sinema sanatçısı ve siyasetçidir. Cağaloğlu Kız Lisesi’nde okuyan sanatçı okul yıllarında sinema ile tanışmıştır. Başta figüranlık yaparak sinema ile tanışan ünlü oyuncu daha sonra birçok filmde rol almıştır. 1942 yılında dünyaya gelen oyuncu İstanbul’un Sultanahmet semtinde doğmuştur.

Lise yıllarında figüranlık yapan sanatçının daha sonraki mesleki kariyerinin şekillenmesinde bu yılların önemli yeri vardır. Annesi de kendisi ile birlikte figüranlık yapmıştır. Üç kardeşi olan Girik’in annesi ev hanımı idi. Babası ise dalgıç olan ünlü sanatçı sinema sektörü ile çok küçük yaşlarda tanışmıştır.

180’den fazla filmde yer alan sanatçının birçok ödülünün yanı sıra dizi filmleri ve bir adet de televizyon programı bulunmaktadır. Başrol olarak yer aldığı ilk film Leke isimli filmdir. Bu film, Seyfi Havaeri yönetmenliğinde çekilmiştir. Usta sanatçı 24 Ocak 2022 tarihinde yaşamını yitirmiştir.Fatma Girik Plakları

Fatma Girik sinema filmleri ve dizilerin dışında bir dönem plak da doldurmuştur.1960-1970’li yıllarda birçok ünlü isim plak doldurmak sureti ile müzik sektöründe yer almıştır. Fatma Girik de bu yıllarda doldurduğu plakları ile adından söz ettiren isimlerden biridir.

Fatma Girik Plakları arasında yer alan eserler ise şu şekilde sıralanır.

·         1965/Aguş /Aşka Şepke-Serengil 10010 

·         1975/Aşk Düğümü/Su Sızmazdı Aramızdan -EMI Plak 1251(2008)

Fatma Girik Bazı Filmleri

Fatma Girik birçok sinema filminde rol almış bir oyuncudur. Bunun yanı sıra çeşitli dizilerde de yer alan oyuncunun aldığı ödüller de bulunmaktadır. Başarılı oyuncu Türk Sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Fatma Girik Bazı Filmleri kronolojik olarak sıralanmak istendiğinde aşağıdaki liste ile karşılaşılacaktır:

·         1954/ İstiklal Uğrunda

·         1956/Yetimler Ahı

·         1957/Memiş İş Başında /Leke

·         1958/Murada Ereceğiz/Memiş Gangsterler Arasında/Gönülden Ağlayanlar

·         1959/Talihsizler/Sevdalı Gelin/Ömrümün Tek Gecesi/Eceline Susamışlar/Çakır Emine’m/Bağrıyanık

·         1960/Vatan ve Namus/Üsküdar İskelesi/Telli Kurşun/Ölüm Peşimizde/Kaldırım Çocuğu Kopuk/Fakir Şarkıcı/Civanmert/Cici Katibem/Aşk Hırsızı/Aliii/Çapkın Hırsız

·         1961/Seviştiğimiz Günler/İki Damla Gözyaşı/Duvaksız Gelin/Boşa Yuva/Avare Mustafa/Mahalleye Gelen Gelin

·         1962/Sokak Kızı/Küçük Beyefendi/Kısmetin En Güzeli/Günahsız Aşıklar/Fosforlu Oyuna Gelmez/Fatoş’un Bebekleri

·         1963/Zoraki Milyoner/Zifaf Gecesi/Yaralı Aslan/Hop dedik/Bulunmaz Uşak/Badem Şekeri

·         1964/Tophaneli Osman/Tatlı Sert/Köye Giden Gelin/Keşanlı Ali Destanı/Halk Çocuğu/Galatalı Fatma/Kanun Karşısında

·         1965/Yıldız Tepe/Üç Kardeşe Bir Gelin/Kartalların Öcü (Severek Ölenler) /Seveceksen Yiğit Sev/Korkunç İntikam/Hırsız

·         1966/Bir Garip Adam/Seni Bekleyeceğim/Yiğitler Ölmezmiş/Kucaktan Kucağa/Karakolda Ayna Var/Koca Yusuf/Fabrikanın Şoförü/Namusum İçin/Aşkın Kanunu

·         1967/Zilli Nazife/Ya Sev Ya Öldür/Yaprak Dökümü/Son Gece/Ağa Düşen Kadın/Dolmuş Şoförü/Kız Kolunda Damga Var

·         1968/Vuruldum Bir Kıza/Ezo Gelin/Öksüz/Nilgün/Köroğlu/Ana Hakkı Ödenmez

·         1969/Vatan ve Namık Kemal/Menekşe Gözler/Büyük Yemin/Boş Beşik/Erkek Fatma

·         1970/Sevenler Ölmez/Şoför Nebahat/Ham Meyve/Meçhul Kadın

·         1971/Solan Bir Yaprak Gibi/İki Ruhlu Kadın/Mahşere Kadar/Mualla/Kerem ile Aslı

·         1972/Ekmekçi Kadın/Namus/Murat ile Nazlı

·         1973/Toprak Ana/Ezo Gelin/Kambur/Kızgın Toprak

·         1974/Önce Vatan/Kuma /Kara Peçe

·         1975/Ağrı Dağı Efsanesi

·         1977/Ölmeyen Şarkı/Hatasız Kul Olmaz/Meryem ve Oğulları

·         1978/Yaşam Kavgası

·         1981/Kanlı Nigâr

·         1982/Gülsüm Ana/Kaçak

·         1984/Postacı

·         1985/Yılanların Öcü

·         1987/Japon İşi

·         1989/Namusun Bedeli

·         1990/Gün Ortasında Karanlık

·         2005/Sinema Bir Mucizedir

Fatma Girik Dizileri

Fatma Girik yaşamı boyunca çeşitli sinema filmlerinin yanı sıra dizilerle de adından söz ettiren oyunculardan biridir. 2000 yılında Benim İçin Ağlama ile dizilerde yer almaya başlayan oyuncu 2012 yılına kadar aralıklarla farklı filmlerde yer almıştır. Fatma Girik Dizileri şu şekilde sıralanabilir:

·         2000/Benim İçin Ağlama

·         2001/Bize Ne Oldu?

·         2003/Gurbet Kadını

·         2005Sinema Bir Mucizedir

·         2006/Hasret

·         2007/Oğlum İçin

·         2009/Altın Kızlar

·         2012/Babalar ve Evlatlar

Fatma Girik Aldığı Ödüller

Fatma Girik uzun yıllar Türk sinema sektöründe başarılı rollere imza atmış usta bir oyuncudur. Bir dönem siyaset ile de yakından ilgilenen oyuncunun çeşitli dizilerde de rol aldığı görülür. Mesleki yaşamını aldığı ödüllerle taçlandıran usta sanatçının çeşitli dönemlerde almış olduğu ödüller bulunmaktadır. Fatma Girik Aldığı Ödüller söz konusu olduğunda şu şekilde bir liste ile karşılaşılır:

·         1965/Keşanlı Ali Destanı/Antalya Altın Portakal Film Festivali/En İyi Kadın Oyuncu

·         1967/Sürtüğün Kızı/Antalya Altın Portakal Film Festivali/En İyi Kadın Oyuncu

·         1969/Büyük Yemin/Adana Altın Koza Film Festivali/En İyi Kadın Oyuncu

·         1969/Ezo Gelin/Adana Altın Koza Film Festivali/En İyi Kadın Oyuncu

·         1971/Acı/ Adana Altın Koza Film Festivali/En İyi Kadın Oyuncu

·         1998/35. Antalya Altın Portakal Film Festivali/Sürtüğün Kızı/Yaşam Boyu Onur Ödülü

·         18. Ankara Uluslararası Film Festivali/Aziz Nesin Emek Ödülü

Fatma Girik Siyasi Yaşamı

Fatma Girik Türk sineması için önemli mihenk taşlarından biridir. Usta oyuncu pek çok sinema filminin yanı sıra dizilerde de rol almıştır. Aldığı ödüllerle de adından söz ettiren sanatçı geçtiğimiz günlerde 79 yaşında Covid 19’a bağlı çoklu organ yetmezliği nedeni ile yaşama veda etmiştir. Fatma Girik Siyasi Yaşamı açısından da merak edilen oyunculardan biridir.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den siyasete atılan sanatçının 1989-1994 yılları arasında kısa bir dönem siyasi yaşamı da bulunmaktadır. Bu yıllarda Şişli Belediye Başkanı olarak görev yapan ünlü isim siyasetin dışında sinema filmleri, dizileri ve bir dönem yaptığı Söz Fato’da programı ile de uzun yıllar adından söz ettirmiştir.

Fatma Girik Özel Yaşamı

Fatma Girik Özel Yaşamı ile ilgili olarak merak edilenler arasında evli olup olmadığı da yer alır. Ünlü sanatçı Memduh Ün ile 57 yıllık bir birliktelik yaşamıştır. Memduh Ün Türk sinemasında önemli filmlerin yönetmenliğini yapmış bir sinemacıdır.

Memduh Ün yaşama veda edene kadar Fatma Girik’le birlikte yaşamıştır. Ünlü yönetmenin eşinden ayrılmadığı ve Fatma Girik ile olan birlikteliğini bir ömür boyu sürdürdüğü bilinmektedir. Ünlü yönetmenin 38 yaşında iken tanıştığı Fatma Girik o günlerde yaklaşık olarak 16 yaşındadır. 

Onları da uğurladık:

Elveda Ferhan Şensoy

Hüner Coşkuner ve Doğan Cüceloğlu

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Kadın gibi kadındı...
  Eskiler bir başkadır. Şimdikiler gibi değil... Cenab-ı Allah rahmetiyle, merhametiyle, mağfiretiyle ve de cennetiyle muamele eylesin inşAllah!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin. Recep bey blogunuz açılmıyor profilimize tıklayınca da açılmıyor bir sorun var sanırım.

   Sil
 2. Güzel insanlar bir bir terkediyor bizi.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar Derya Hanım.
  Uyarınız için çok teşekkür ederim. Kumanda panelinde ayarlarla ilgili bir araştırma yaparken, profilden kaldırdığım iki seçeneği tekrar aktif hale getirdim ve sizin sayfanızdan yorum linkimi tıklayınca ben sayfama ulaştım. Tekrar dener misiniz? Size zahmet olacak ama, bu sayfamız için önemli bir durum. Sadece artık sayfamı yoruma kapattım. Diğer işlevleri aynen devam ediyor. Tekrar teşekkür eder, saygılar sunarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet şimdi profilden ulaşılıyor ☺️

   Sil
 4. Yaa ne güzel olmuş, böyle güzel satırlarla hayatını özetlemeniz. Ve ne mutlu, yaşama böyle dolu dolu anlar sığdırabilen bu güzel kadına.. Her evde bir kayıp yaşanmış gibi sanki, o kadar bizden.. Herkeste farklı farklı belki ama hiç silinmeyecek izler bırakabilmiş bir Yeşilçam devi, tam bir Cumhuriyet kadını 🖤
  Mekanı cennet, melekler yoldaşı olsun 🧚‍♀️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aramızdan biri gibiydi tüm giden değerler. Ne yazık ki daha yeni oyuncuların hepsini tanımıyorum uzun zamandır uzakta olduğum için. Ancak kendi dönemimin sanatçıları benim için tabii ayrı bir önem taşıyor. Özellikle de böyle omurgalı kalıp eğilip bükülmeyenler.

   Sil
 5. Merhabalar.
  Bir değişiklik fark ettim. Siz şu anda bu yazınıza yorum yazan diğer takipçinizden birinin daha yorum linkine tıklayın ve bakın bakalım, profilden mi ulaşıyorsunuz, yoksa eskisi gibi yönlendirme uyarılı şekilde mi ulaşıyorsunuz?

  Ayrıca siz, kendi sayfanızın da takipçisi olur musunuz? Bu yöntemle takip ettiğiniz sayfanın sahibi size tekrar dönebilmek için profildeki bilginizde yer alan listeden linkinizi tıklayarak ulaşacaktır.
  Teşekkür eder, saygılar sunarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey profiller bloglarla bağlantılı ise tıklayınca blogger profili açılır. Bende de aynısı oluyor. Direk bloglara bağlanan linkleri yayınlamıyorum.

   Sil
 6. Teşekkür ederim. Sağolun.

  YanıtlaSil
 7. Mekanı cennet olsun, Fatma Girik'i hep sevdim, sevgiyle anıyorum onu. Oyunculuğunun yanında halka hizmet etmek için de kollarını sıvayan cesur bir kadındı. Böylesi az gelir aramıza.
  Yazı sayesinde filmlerine de bakış atma fırsatı bulduk, paylaşım için teşekkürler. Nurlar içinde yatsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim canım gerçekten de öyleydi onu özel yapan da zaten bu kişilik özellikleriydi:)

   Sil
 8. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Bir yıldız daha kaydı...

  YanıtlaSil
 9. Bir bağ varmış aramızda onunla. Gidince anladım.
  Allah rahmet eylesin. Sayılan sevilen bir insan olmak çok kıymetli bir şey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkandan ne konuşulduğu ne kadar önemli. Ardında bıraktığın izle yaşıyorsun aslında iyi veya kötü.

   Sil
 10. Çok sevdiğim oyunculardandı. Allah rahmet eylesin.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski