Munich - Savaş Yaklaşıyor - Film Tavsiyesi


1938 sonbaharı: Adolf Hitler, Choslovakya'nın şiddetli işgalini planlamakla meşgul. Bu arka plana karşı, her ikisi de iyi arkadaş olan Alman diplomat Paul von Hartmann (Jannis Niewöhner) ve İngiliz memur Hugh Legat (George McKay) Münih'te önemli bir konferansta buluşurlar. Orada, İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain (Jeremy Irons) ve diğer liderler, Hitler'in II. Dünya Savaşı'nı başlatmasını bir şekilde durdurmak istiyorlardır. Ancak, müzakereler başladığında, arkadaşlar, tüm dünya için ciddi sonuçlar doğurabilecek bir siyasi entrika ağına çekilir. Savaş önlenebilir mi - eğer öyleyse, ne pahasına?

Robert Harris'in aynı adlı çok satan kitabının film uyarlaması olan Munich - Im Angesicht Des Krieges veya In The View of War filmi son haftalarda izlediğim en iyi film oldu. Hem heyecanla izledik hem de üzüntüyle. Keşke savaşı durdurabilselermiş diye düşündük.

Robert Harris Hakkında

Bir çok kişi, büyük olasılıkla Robert Harris adını, kötü şöhretli ilk romanı “Vatan” ve Rutger Hauer'ın oynadığı aynı adlı filmle ilişkilendirecek. Bu hikayede, en çok satan yazar, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı'nı kazandığı korkutucu ama aynı zamanda bir şekilde karanlık bir şekilde büyüleyici bir senaryo yaratmıştı. Harris en son Alman yönetmen Christian Schwochow'un ("Je suis Karl") Alman-İngiliz Netflix yapımı "Münih - In the View of War"ın senaryosunu da kaleme aldı.

Bu casusluk gerilim filmi bir fantaziye değil, gerçek tarihi olaylara dayanıyor. Ve 1938 Münih Anlaşması hakkındaki merkezi konferansın sonucunun birçok izleyici tarafından önceden bilinmesine rağmen, Schwochow (hayali) kahramanlarının akıllıca seçimi ve birçok sahneleme becerisiyle hatırı sayılır miktarda gerilim oluşturmayı başarıyor. .
Adolf Hitler'in (Ulrich Matthes) önderliğindeki Nazi Almanyası, 1938'de Sudetenland'ı dahil etmek istiyor ve bu nedenle Çekoslovakya'yı işgal etmeye hazırlanıyor. Avrupa'da yaygın bir savaşın önüne geçmek için, kısa sürede Münih'te, İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain'in (Jeremy Irons) da seyahat ettiği Avrupa devlet başkanlarının bir zirvesi planlanıyor. Hitler'in Sudetenland'ın ötesine geçen toprak iddialarından vazgeçmesini ve böylece zaten kırılgan olan Avrupa barışını korumasını istiyor.

Konferansın kıyısında, Alman diplomat ve çevirmen Paul von Hartmann (Jannis Niewöhner) ve Chamberlain'in sekreteri Hugh Legat (George MacKay) yıllar sonra ilk kez bir araya geliyor. On yılın başlarında Oxford'da birlikte okumuş ve farklı siyasi görüşler birbirlerinden ayrılmalarına neden olmadan önce yakın arkadaş olmuşlardır. Bir zamanlar Hitler'in Almanya'yı yeniden canlandırma planlarının bir destekçisi olan Von Hartmann, Führer'in Sudetenland'a razı olmayacağına ve tam ölçekli bir fetih savaşına hazırlandığına dair sağlam kanıtlara sahiptir. Hitler'in konumunu büyük ölçüde güçlendirecek ve Avrupa'nın geri kalanını daha da savunmasız hale getirecek bir anlaşmayı imzalamadan önce gizli belgeleri Chamberlain'e sızdırmak ister...
Chamberlain'e tarihi bir bakış


Neville Chamberlain, özellikle memleketi Britanya'da, Hitler'e karşı taviz verme politikası nedeniyle hâlâ ülkenin gelmiş geçmiş en kötü başbakanlarından biri olarak kabul ediliyor. Modern tarihçiler, 1938'de Almanya ile bir savaşın Büyük Britanya için feci bir sonla sonuçlanacağını defalarca belirtiyorlar. Genel olarak filmlerde oldukça kötü bir bakış açısıyla canlandırılıyor.

"Münih - Savaş Yaklaşıyor", istifasından sadece birkaç ay sonra ölen devlet adamına -haklı olsun ya da olmasın- biraz daha merhametli davranıyor. House Of Gucci'nin yıldızı Jeremy Irons tarafından devlet adamlığına özgü kibir ve iyi niyetin doğru kombinasyonu ile canlandırılan Chamberlain, , İmparatorluğun bir zamanlar görkemli günlerinin yıpranmış, sorumluluktan yıpranmış, melankolik bir kalıntısıdır. 
George MacKay ("1917") tarafından canlandırılan Hugh Legat'ı iş başında görmekle kalmıyor, aynı zamanda onun kişisel hayatı hakkında biraz daha derin bir fikir ediniyoruz.  Sonuçta, Legat neredeyse hiçbir şeyi kendi isteğiyle yapmıyor. Sadece üstlerinin emirlerine, uymak zorunda olan bir sekreterdir. 
Paul von Hartmann (Jannis Niewöhner), filmde oldukça inandırıcı ve etkileyici bir oyunculuk sergilemiş.

Kısacası hem yönetmen hem oyuncuların iyi bir iş çıkardığı bu film, biraz da ibretle izlenmeli. Milyonlarca insanın öldüğü bir savaşın durdurulabilecekken nasıl ramak kala bu fırsatın elden kaçtığı açıkça görülüyor.


Bu filmler de ilginizi çekebilir:

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Merhabalar.
  Netflix'de izledim. Ancak bu filmi birkaç kez daha izlemem gerekir. Ancak o zaman film hakkında daha güzel şeyler paylaşabilirim. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten dikkatli izlemek gerekiyor. Sakin bir zamanda izlenmesi en doğrusu:)

   Sil
 2. Sağol öneri için, duymamıştım bu filmi

  YanıtlaSil
 3. Ben de Netflix'te izledim ve çok beğendim. Filmin başlarında - şu an isimlerini hatırlamam imkânsız- Nazi yanlısı o gencin sonradan gerçekleri görünce uyanması çok hoşuma gitmişti çünkü kimi insan zamanında uyanır, zamanında aklı başına gelir, kimisi yıllarca körükörüne destekler, uyanmaz bir türlü 100 yıl uyuyan prenses gibi olur.

  YanıtlaSil
 4. Anne Frank'ı izledin mi o da güzeldi zaten ta ilkokulda Arkası Yarın'lardan ağlayarak annemle dinlediğimiz bir eserdi. 2. Dünya Savaşı ile ilgili çoğu film güzel oluyor, kötüsüne pek rastlamadım ya da rastladıysam da aklıma gelmiyor. Piyanist, Er Ryan'ı Kurtarmak, bir de ismini hatırlayamadım Rus keskin nişancıların Almanlara karşı savunmasını konu alan film vardı Stalingrad mıydı neydi? O da çok muhteşemdi. Üstelik tamamen gerçek olaylara dayanılarak yapılmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz izlemedim. Anna Frank hakkında başka filmler de izlemiştim çok dramatik 😞😞😞

   Sil
Daha yeni Daha eski