Emekçi Kadınlar- Emekçi Anneler

 Baba işe gidiyor. Anne de işe gidiyor, ev işleri ve çocuklarla ilgileniyor. 

Birçok kadının neden hala evdeki rollerin dağılımından memnun olmadığını açıklayan en özet cümleler bunlar olabilir belki de. 
Eşitlikten bahsettiğimizde, erkeklerin ve kadınların yaşamın her alanında aynı fırsatlara ve şanslara sahip olmaları gerektiğini kastediyoruz. Ancak  yapılan bir ankete göre, eşitlik söz konusu olduğunda biraz geride kalıyoruz. Yani iş ve ailenin uyumluluğu söz konusu olduğunda...


 20 ila 50 yaşları arasında 1000 anneyle yapılan bir ankete göre, aileye ve ev işlerine hala kadın bakıyor. Yani işe gidiyor, çocuklara bakıyor ve evi temizliyor. Erkek için normal kabul edilen bu durum, kadın için saf strestir. Annelerin neredeyse yarısı (yüzde 46) “ailede kendi ihtiyaçları içini hiç boşluk kalmadığını” ifade etmiştir.


Daha da ürkütücü olan ise kadınların yüzde 33'ünün kocalarını bir destek olarak değil, "başka bir çocuk", yani ek bir yük olarak gördüğünü belirtmesi. Hatta o kadar ileri gidiyor ki, yüzde 32'si yanlarında bir eşleri olmasına rağmen bekar ebeveyn gibi hissettiklerini söylüyor.Ankete katılanların çoğu için hiçbir şey yapmamak neredeyse imkansız görünüyor. Çalışan anneler için kendi eviniz bile iştir. Kendi dört duvarlarının inziva yeri olduğunu belirtiyorlar ama aynı zamanda ankete göre kadınların sadece yüzde 4'ü evde hiçbir şey yapmadan rahatlayabiliyor.


Sorunun çözümü

Ama neden her iki ebeveyn de çalışıyor olsa da bugün bile ev ve çocuklarla ilgilenen çoğunlukla anne oluyor? Toplumsal baskı mı?Bir örnek: Bir proje tüm dikkatini gerektirdiği için baba bir hafta boyunca aileye ayıracak zaman bulamazsa, herkes bu durumu normal karşılar ve anlayış gösterir. Ama anne bir haftalığına bir projeye daldığında, genelde toplum ve belki ailesi tarafından aileyi ihmal etmekle suçlanabiliyor. O sırada ev işlerine yardım eden baba sanki çok alışılmadık bir lütüfta bulunuyor gibi düşünülüyor. Yani evet, toplumsal baskılar bir rol oynuyor.


Ancak, tek sebep bu değil. Çünkü pek çok anne - ankete katılanların yüzde 51'i - işleri kendileri yapmayı tercih ediyor ve eşleriyle yüzleşmekten çekiniyor. Bu nedenle, sorunun çözümünün bir kısmı açıkça "iletişim" dir. Bir şeyin değişmesini istiyorsan, onu talep etmelisin. Her iki ebeveyn de işe giderse, ikisi de işleri paylaşabilir.


Ve başka bir şey anneleri çok çalışmaktan kurtarabilir: her şeyden sorumlu olduğunuzu düşünmeyin ve sorumluluğu başkalarının da almasına izin verin.

Bugün emekçi kadınlar günü ve ben çalışan annelerin en zorlandığı konulardan biri olan sorumlulukların paylaşımı konusuna değinmek istedim. En modern ve çağdaş geçinen ailelerde bile eşitsiz bir iş paylaşımı olabiliyor. Ve çoğumuz bunu normal karşılıyoruz.

Tabii ki bunun tam tersi davranan ve evde pek çok iş yapan erkekler de var. 

İtiraf edeyim ben de bu anlamda sorumluluğu üzerime alırken fazla düşünmeyen annelerden biriyim👪. Benim işim olduğunda önce ailenin ihtiyaçlarını karşılamam gerekiyor. Herkes benden bunu bekliyor. Çocuklar büyüdükçe onlara daha fazla sorumluluk vermemenin zorluğunu yaşıyorum sıklıkla. Çünkü şimdi iş bölümü yapmaya çalıştığımda her zaman başarılı olamıyorum ve tepkiyle karşılaşabiliyorum. 

Eşim büyük haftalık yemek alışverişini, bahçedeki ağır işleri yapar ve evin bodrum katını düzenli tutar. Ancak evin içinden genel olarak ben sorumluyum. Yemeği hazırlayan, sofrayı kuran toparlayan ben olurum. Çamaşır, ütü, temizlik, çocukların ödevlerine yardım benim işlerim. Bunun yanı sıra da çok sevdiğim için vageçemediğim kendi işimi yapmaya çalışıyorum, çünkü kimse annemizin işi var biz de bir şeylere el atalım demez😕

Pazartesi günü herkes evden gidince adeta haftasonu evde bir savaş yaşanmış gibi bir görüntü olur. Zaten onları toplayıp evi tekrar düzgün hale getirene kadar haftasonu olur ve sil baştan aynı şeyleri yaşarız💣💣💥

Ne yazık ki kadınların kazancı erkeklere göre daha düşük olduğu için, ama ben çalışmazsam geçinemeyiz gibi bir savunma araçları oluyor. Aynı saatlerde çalışıp benzer işleri de yapsanız aldığınız maaş daha az oluyor.

Bizim de kadınlar olarak öğreneceğimiz çok şey var bu anlamda ağır yüklerin altında ezilmemek için. Ben kendimce tek uğraşım ev işleri olmasın diye en azından evde çalışma ortamı kurdum. Bu da bana gerçekten manevi olarak çok yardımcı oldu. Üstelik eşler arasında bile konuşacak daha farklı konular oluyor iki tarafın da uğraşları olunca.

Bugün emekçi kadınlar gününde sadece çalışan annelerin sorunlarını özetle ele aldım. Daha kadın şiddeti, kadın cinayetleri konuları var ne yazık ki burada da yerimizde sayıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Avusturya parlamentosunda %40 kadın olduğundan bahsediliyordu. Bu kadar kadın ülkedeki kadınların yaşamını düzeltecek adımlar atmadıktan sonra, siyasetteki oran da pek bir şey ifade etmiyor. Zaten zar zor aradan sıyrılıp bir yere gelebilen kadınlar da elde ettikleri yeri koruma derdine düşüyor. 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Anneler Günü 2021-Annelik Üzerine

Çıldırmadan Ev Ofisi ve Evdeki Çocukları Nasıl İdare Edebilirim

Eşinizle Aynı İşyerinde Çalışmak İstermisiniz?

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. kuzey avrupada kadın erkek maaşını eşitlemeye çalışıyorlarmış :)

  YanıtlaSil
 2. Derya hanım dünya emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun.

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel noktalara değinmişsin. Evlilikte eşlerin eşit sorumluluğu olmalı. Çocuklar da küçük yaşta eğitilmeli, tek iş yaptırılan kız evlatlar oluyor. Ayrımcılık sonlanır İnşallah.

  YanıtlaSil
 4. Öncelikle gününüzü, günümüzü kutluyorum. Çok doğru konulara değinmişsiniz, hak vermemek elde değil. Anne ve babanın projeyle yoğun olması konusunda riyakar tepkilerimiz örneğiniz tam yerinde olmuş, bunu birçoğumuz yapıyoruz maalesef ve oturup nedenlerini düşünmemiz gerekiyor aslında. Bir kişi (ki o kişi daima annelerdir, onlar da kendi annelerinden öyle gördüğü için mi herkes öyle beklediği için mi bunu bilemiyorum) sorumluluğu yüklenince bu diğer kişiler için de bir alışkanlığa dönüşüyor, o birey bir gün fire verse hemen tepesine çıkılıyor sanki hakmış gibi. Bu sebeple sizin de bahsettiğiniz gibi o kişinin sorumluluğu paylaşması lazım ancak her şeyden önce ailenin işleri bu raddeye getirmemesi, en yakınlarına bindirdikleri yükü fark etmeleri lazım.

  Cinsiyet eşitsizliği hayatımızın pek çok alanına işlemiş, konuş konuş bitmiyor. Dilerim gelecek nesillerle beraber bu durum değişir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilincli olan bizler bile hep fedakarlık etmek zorunda hissediyoruz.

   Sil
Daha yeni Daha eski