Gençlerden Özür Dilerim Biz Dünyayı Haketmedik

 Günlerdir kaygıyla takip ettiğim savaş hakkında yazmamak için yan çiziyorum. Eğlenceli kitaplar, filmlerle ilgili yazılar yazıp kafamı dağıtmaya çalışıyorum. Ancak biz kendini yazarak ifade edenlerin içinde birikenler rahatsızlık veriyor o yüzden nacizane bir dünya vatandaşı olarak birkaç düşüncemi yazmak istedim.Öncelikle herhangi bir taraf olma konusunda çok büyük tereddüte düştüm bu savaşta. Tabii ki her zaman hayatını kaybeden ve yerini yurdunu terk etmek zorunda olan insanlar savaşın en mağduru oluyor. Ancak alçak Rusya, yaşasın Amerika-Avrupa veya diğer ülkeler de diyemiyorum. Ne yazık ki elbirliğiyle tüm dünya ülkeleri bu kavgada sınıfta kaldı. Ukrayna yöneticileri de Amerika ve Avrupa'nın dolduruşuna gelip arkamızda koca güç var Putin'i yeneriz diye düşündü. Dolayısıyla hepsi suçlu benim gözümde. Olan masum insanlara oluyor her zaman olduğu gibi. 

Görsel: 

@MarianKamensky1 https://t.co/JwA7zN5Kfr

Amerikan başkanı ağzından köpükler saçarak tehditler savuruyor, Avrupa birbirine girdi, bizimkiler derseniz ne nalına ne mıhına tutumunda (şimdilik). Putin de aman tükürdüğümü yalamayayım imajı yıkmayayım derdinde. 

Amerika ve Avrupa dünyada asırlardan beri en masumlarmış gibi, tencere dibin kara seninki benden kara diye diye didişiyorlar. Kim kime ahlak dersi verecek durumda?

Öte yandan olabilecek en ahmakça şey, dünyaca ünlü opera sanatçısı Rus asıllı Anna Netrebko' nun tüm konserleri iptal ediliyor, kontratlarına son veriliyor. Üstelik de kadın Avusturya vatandaşı yıllardan beri ve savaş bir an önce son bulsun insanlar barış içinde yaşasın şeklinde görüş bildirmesine rağmen.

Ne kadar gerçek bilmiyorum ama sosyal medyada rus yazar ve bestecilerin eserlerinin yasaklandığını ve başka sanatçılara da ambargolar uygulandığını okuyoruz özellikle Almanya'da. 

Yani dolayısıyla acaba herhangi bir savaş durumunda vatandaşı olduğumuz ülke bize de bunları yapar mı diye endişeleniyoruz. İyot tabletleri satış rekorları kırdı, insanlar acil durum çantaları hazırlıyor kimi depresyona girdi. Özellikle ikinci dünya savaşını yaşamış yaşlılar arasında depresyon ve anksiyete oranı çok yükselmiş. 

Yani dostlarım dünya başa sardı, yerin dibine girdik. 


Biz gençlere, çocuklarımıza bunu mu miras bırakacaktık? Yaşam boyu çalış çabala, çocuğuna iyi bir gelecek bırakmaya çalış birkaç hırstan gözü dönmüş bunak kavga edip dünyayı yok etsin diye mi? Onların adına ben utanıyorum. Dünyada milyonlarca insan savaş karşıtı gösteriler yapsa da, tarihte bunun pek de işe yaramadığını gördük.


Gençlerden çok özür diliyorum bir anne olarak, biz size cennet bir dünya yerine bunları bırakıyoruz. Umarım sizler daha akıllı olursunuz.

İnsanların sesi ne kadar duyuluyor bilmiyorum, ama her köşeden haykıralım:

Savaşa hayır, savaşa hayır, savaşa hayır !!!


Deli Kızın Bohçasından Taşanlar

18 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. O kadar doğru ki yazdıklarınız hepsine katılıyorum gençlere gerçekten özür borçluyuz insanoğluna Allah akıl vermiş cennet gibi bir dünya vermiş ama insaoğlunun yaptığı salaklıkların sonu gelmiyor lanet olsun gerçekten tüm savaşlara ve neden olanlara

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu zamanda başimıza bir desavas çıktı. Bi rahat yok.

   Sil
 2. eh valla öyle, haklısın.

  YanıtlaSil
 3. İçimiz, dışımız yanıyor Deryacığım. Haklısın olan çocuklara, gençlere oluyor. Oysa ki bu çağda en önemli mücadelemiz ilim, bilim uğruna olmalıydı. Evrensel amacımız yıkmak değil, yapmak olmalıydı. Gücümüzü, aklımızı, enerjimizi bu yönde kullanmalıydık. İnşallah bu çılgın savaş bir an önce sona erer🙏🙏🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah canım ben de dua ediyorum yayılmadan bitsin artık 🙏

   Sil
 4. Akıl bir an önce galip gelse ve daha fazla kayıp verilmeden, yayılmadan bitirilse bu savaş. Yıkımdan başka bir kazanç sağlamayacak taraflara.

  YanıtlaSil
 5. Rus sanatçıların ne suçu var ki? Sözde sanata ve sanatçıya değer veren Avrupa’ya bak.

  YanıtlaSil
 6. senin deria nın yorum bölümünu bulamıyom bi süredir :)

  YanıtlaSil
 7. Kalemine sağlık Deryacığım.
  Aslında Ukrayna'da bayağı bir içsavaş vardı. Sebebi, SSCB' nin dağılması.
  Çünkü Ukrayna'nın bir bölümünde Rusça konuşan, kendisini "Rus" kabul eden ama Ukrayna vatandaşı durumunda kalmış nüfus / kesim var. UKraynalılar bu Rusları istemiyor, Ruslar da Ukraynalıları istemiyor. Bizim Kürtler gibi onlar da Ukrayna'dan ayrılmak Rusya ile birleşmek istiyor. Ukrayna'da bu ayrılıkçıları öldüren Nazi tugayları filan var. Uzun konu, okuyunca insan dehşete kapılıyor. 2014 yılında Dombass Savaşı'nda Ukrayna içindeki Ukraynalılar ile ayrılıkçı Ukraynalılar. Sonuç 14 000 ölü.
  Benim anladığım Amerika, Rusya bitsin yok olsun tek dünya hakimi olayım diyor.
  Biliyorsun "Size demokrasi ve özgürlük getireceğiz" ayağına Irak, Libya'yı işgal etti. Rusya karışmadı. Suriye'yi de işgal edecekti de, Rusya yardıma koştu yoksa şimdi Suriye'nin Irak ve Libya'dan farkı olmayacaktı. Rusya, ABD'nin yayılmacı politikasına karşı tek durdurucu güç. Rusya olmasa Suriye'yi de işgal eder sonra İran'a "demokrasi ve özgürlük" getirirdi. Zaten Hillary Clinton'un e-maillerini ifşaa ettiler (hani var ya wikileaks) "Ben başkan olursam İran'a hareket düzenleyeceğim" demiş.

  Amerika, Irak'ı işgal ederken Tayyip "Kadın ve erkek ABD askerlerinin sağ salim ülkelerine dönmesi için dua ediyorum" demişti. :))) sonuçta filler tepişir, çimenler ezilir. Amerika'nın emperyalist iştahını durdurmak için Rusya şart. Yoksa biz dahil işgal etmedik ülke bırakmazlar diye düşünüyorum hatta inanıyorum.
  Ya adamlar Japonya'ya iki kez atom bombası attılar.Ötesi var mı? Keşke NATO'ya üye olmasaydık mazallah bir gün Rusya ile ABD birbirine savaş açarsa yandığımızın resmidir. Biz, İsviçre gibi tarafsız kalmalıydık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amerika körüklüyor zaten olan problemi. Avrupa yı da sıkıştırıyor. Sonu nereye varacak bilmem.

   Sil
 8. Onlara o kadar berbat bir dünya bırakıyoruz ki. Hele Bazı ülkeler ve aralarında biz de varız iyice çökmüş durumda. O yağ olayları mesela. Biz tesadüf başka bir şey için girdik markete yağ ve un bitmiş raflarda. Gelecek yok, bugün yok... Nasıl bir cendereye düştük böyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burda da konserve türü çok bitti tuvalet kağıdı millet depoluyor.

   Sil
 9. Savaşın kazananı yok diyoruz ama bir şekilde hep bu savaşlar devam ediyor ne yazık ki :( Karar merci halk değil,tepedekiler ve çoğu kez de biz onların kuklasıyız.Bu kukla olma döngüsünü ne zaman kırarsak,değişim o zaman başlar diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim karar hakkımız yok ki. Kendilerine göre karar veriyorlar.

   Sil
Daha yeni Daha eski