Sonsuz Aşkın Sembolü Ökseotu Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Bilgi

Ökseotu - sonsuz aşkın sembolü ve iklim değişikliğinin bir işareti

Bu günlerde insanlar ökseotu denince, ökse otunun altında durunca verilen ve ömür boyu aşk getireceğine inanılan öpücük akla gelir. Bu sanırım biraz da Amerikan filmlerinden aklımıza kazınmış bir algı. 

 Ancak bu yarı parazit aynı zamanda iklim değişikliği için bir işaretçi bitkidir. Ağaçların kuru yazdan muzdarip olduğu stres, kabuğun kırılgan hale gelmesine ve ökse otu meyvelerinin haustoria adı verilen emme köklerini kanallara yönlendirmesine ve böylece su ve besin almasına yol açar. Hala fotosentez yaptıkları için yarı parazit olarak adlandırılırlar.Ökse otu hakkında bilinmesi gereken 7 bilgi:

Ökse otlarının tercihleri ​​​​vardır!

Her biri yaprak döken ağaçlarda, köknarlarda ve çamlarda yaşayan özel çeşitlerdir. Ağacın en güneşli yerlerini tercih ederler ve bu nedenle genellikle odunun üst kısmında büyürler ve çok yavaş büyürler. İlk üç yılda sadece iki yaprak oluştururlar. Ancak o zaman her yıl ikiye katlanırlar ve 70 yıla kadar yaşayabilirler.


Ökse otu nasıl çoğalır?

Beyaz meyveler birçok hayvan, özellikle de kuşlar için besindir. Ökse otu bunlardan biridir. Bu kuşlar her zaman ağaçların üst kısımlarına gittikleri ve meyvelerin yapışkan kalıntılarını gagalarıyla sildiklerinden veya tohumlarla dışkı bıraktıklarından, güneşe aç bitkiler burada bulunabilir.


Bazılarında meyve var, bazılarında yok - neden?

Bitki dioiktir, meyveleri olmayan erkekler ve meyveleri olan dişiler vardır. Çiçeklenme zamanı erken ilkbaharda, meyveler sonbaharda ortaya çıkar.Ökse otu ağaca zarar verir mi?

Kısa vadede hayır, ancak uzun vadede ağaç strese girebilir. Özellikle kesilmemiş meyve bahçelerinde kurak yıllarda güçlü bir şekilde yayılırlar ve ağaçların canlılığını azaltırlar. Dallar kırılır veya sonunda tamamen ölür.


Ökse otunu kesmeli misiniz?

Bireysel örnekler bir sorun değildir, ancak birçok böcek için bir barınak ve kuşlar için bir yem bitkisidir. Ancak büyümenin ve yayılmanın hızını da küçümsememek gerekir. Emme kökleri odunun derinliklerine ulaştığı için bir ökse otunun yaklaşık 30 cm altından kesilmelidir. İstila şiddetli ise, sökmek bir çare olabilir. Böylece ağaç iyileşebilir.


Ökse otu koruma altında mı?

Hayır, ancak vahşi doğada ticari amaçlarla toplanamazlar. Ancak, mülk sahibine danışıldıktan sonra bireysel örnekler kesilebilir.


Ökse otu sağlıklı mı?

Alternatif tıpta birçok kullanım alanı vardır. Yüksek tansiyona karşı çaydan kanser tedavisine kadar çeşitlilik gösterirler. Bununla birlikte, bir tümörün inhibisyonu hiçbir zaman bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Dünyanın En Güzel Bahçeleri-Le Jardins de Marqueyssac

Acer Palmatum ve Çeşitleri

David Austin Gülleri'nin Hikayesi ve Özellikleri

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ökseotunu sadece filmlerden, kitaplardan biliyorum ben de ve ne saçma bir adet diye düşünürdüm, kim çıkarmışsa.
  Bitki hakkında oldukça faydalı bir içerik olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında sevimli bir adet hele de birbirini seven iki insanın başına geldiyse ☺️

   Sil
 2. İklim değişikliği ile ilgisini bilmiyordum. Artık farklı gözle bakacağım sanırım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bilmiyordum okuyunca ilgimi çekti ☺️

   Sil
 3. eve alsak bir dal sonsuz aşkı mı buluruz :)))))

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski