Untreue - Sadakatsizlik - Paulo Coelho

untreue-paulo-coelho

 

›Sana sadık olmak ve seni sonsuza kadar sevmek istiyorum. İyi günde, kötü günde... Ölüm bizi ayırana kadar 'Keşke bu kadar kolay olsaydı! Linda görünürde herşeye sahip olsa da eksik olan bir şeyler var hayatında. Tutkuyu sorgulamaya cesareti olacak mı?

Paulo Coelho- Sadakatsizlik Kitap Özeti

 Linda 31 yaşında. Başarılı, evli, güzel ve aranan biri. Cenevre'de bir evi var. Tehlikesiz, rutin bir hayat yaşıyor ama yine de gitgide bir üzüntü ve korku girdabına düşüyor. Linda, "her şeyin değişebileceği korkusu ile hayatının sonuna kadar her şeyin aynı kalacağı korkusu arasında bölünmüş durumda". Ofiste yemek sonrası diş fırçalamaktan “alçak bölmeli çalışma kabinlerine” kadar her gün aynı ritüeller  hüznünü besliyor. Sonunda, artık başarılı bir politikacı olan bir çocukluk arkadaşıyla karşılaşır ve onunla tutkulu bir ilişkiye başlar. Bu yüzden Paulo Coelho'nun kitabının adı “Sadakatsizlik” . Linda'nın birinci şahıs bakış açısıyla anlatılan, ön planda bir zina, arka planda ise kendini bulma çabası olarak özetlenebilir.Linda'nın “sadakatsizliği”, “evdeki ve işteki tüm görevleri” yerine getirmesine rağmen, kalbine bir pençe gibi yapışan ve gittikçe daha fazla yakalayan depresyonundan kurtulma girişimidir. Gizli bir kaçamak ile Linda "mülayim hayatına bir tekme vurmak" istiyor ve bir kara deliğin daha da derinlerine düşüyor. Linda üç psikiyatristi ziyaret eder ve sonunda Kübalı bir şamanda rahatlık ve anlayış bulur. Kanındaki sakinleştiriciler ve paramparça sinirleriyle, hayatını tehlikeye attığını fark eder. “Yokuş aşağı gidiyor olsa da kelimenin tam anlamıyla kendimi sürüklüyorum”. Kendini sadece bir başarısızlık olarak gördüğü için içinde öfke ve nefret birikir. Coelho bu korkular konusunda uyarıyor - "bilinmeyen, ölüm, yaşam, sınırda deneyimler korkusu".

Coelho kitaplarında her zaman insanları kendi yollarına gitmeye, hayallerini yaşamaya ve alışılmışın dışında gitmeye çağırıyor. Eğer hayallerinizi yaşamıyor ve her şeyin olduğu gibi kalmasını istiyorsanız, kaçınılmaz olarak acıya doğru yöneleceksiniz. Zamanı durdurmaya yönelik herhangi bir girişim, enerji kaybıdır.
İnsanlar ilişkilerinin seyrinde aynı kalmazlar. Ama aşk,  tek bir noktada aynı anda zaman ve mekandır. Yeni romanında bu konuyu somutlaştırıyor bir anlamda. Linda'nın romanın sonunda kocasıyla yamaç paraşütü yapmaya cesaret edip bedeninden dışarı adım atmaya cesaret ettiğinde hissettiği, "olmuş olan her şeyi kapsayabilen" kalpte bir güç ve ışık hissi, sonsuzluktur: " Ben ışık, uzay ve zamanım. Ben başka bir dünyadayım."

"Sadakatsizlik", Paulo Coelho'nun her zaman anlam arayışı, maneviyat arayışı ve kendinizi ve sevgi arayışı etrafında dönen çok satan kitapları arasında. Bizim Coelho ile bir dargın bir barışık bir okur -yazar ilişkimiz var. Her kitabı kalbime dokunmasa da yazar olarak da ondan vazgeçemiyor ve yeni bir kitabını görünce okumak istiyorum. Sadakatsizlik, tam da böyle bir kitap. Açıkçası zaman zaman biraz sıkılarak okudum temposu ağır geldi. Ancak kabul etmeliyim ki, Linda'nın yaşadıkları aslında hayatta çok sık karşılaşılan şeyler. Belki de Coelho'nun masalsı kitaplarını daha çok sevdiğim için gerçek yaşama daha yakın olanı beni hayal kırıklığına uğratmış olabilir.


Yazarı seviyorsanız bir şans verebilirsiniz.

Paulo Coelho'dan okuduğum diğer kitaplar:

The Valkyries

Hippie

Hac

Simyacı

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski