Paulo Coelho-The Valkyries-Koruyucu Melek


 ''Tanrı kimi delirtmek isterse, tüm dileklerini yerine getirir''

Paulo Coelho'nun romanı "Koruyucu Melek" 

Coelho "Koruyucu Melek" te şunları yazıyor: "Evren meleklerle dolu. Mesih'in doğumunu çobanlara ilan edenler gibi, bize umut veren onlardır. Mısır'dan geçen ve kapısında işaret olmayan herkesi yok eden  melek gibi ölüm de getiriyorlar. Elinde bir ateş kılıcı ile cennete girmemizi engelleyebilen onlardır. Ya da bir meleğin Mary'ye yaptığı gibi bizi içeri davet edebilirler. ”Bu nedenle, çeşitli dini fikirlerin paradigmalarıyla arkadaş olamazsanız, Coelho'yu da özel bir ilgiyle okuyamazsınız. Coelho'nun metni, dini kopuş, insan ve onun ayrılığını ele alıyor.
Coelho'nun “Koruyucu Melek” kitabı bizi yazarlık kariyerinin başlangıcına götürüyor. Metin "Simyacı" nın yayınlanmasından sonra yazılmıştır ve bu nedenle ilk metinlerinin konusuna çok yakındır. Dikkatsiz okuyucular için Coelho hikayeyi tekrar özetliyor: “Çölde bir kadın ve bir adam vardı. Bazen daha büyük şehirlerde, sonra yine sadece bir motel, bir restoran ve bir benzin istasyonunun olduğu küçük kasabalarda durdular. Kimseyle konuşmadılar - ve akşamları her zaman kaya oluşumları arasında yürüdüler, kumun üzerine oturdular, ilk yıldızın yükseleceği yönlere bakıyorlardı. Melekleriyle konuştular. Sesler duydular, birbirlerine öğütler verdiler, geçmişte bir yerde temelli olarak kaybedileceğini sandıkları şeyleri hatırladılar. "
 Paulo ve Chris (yazar ve eşi) - melekler dışında kimseyle konuşmuyor neredeyse. Çünkü kişinin kendi meleğini görme hedefi, pek çok insanın tamamlaması gereken uzun bir yolu ve kendini eğitmeyi gerektiriyor. Coelho'nun kitabı, esas olarak, kendini aramayla ilgili… Türkçe'ye çevrildi mi bilmiyorum, Türkiye'de The Valkyries ismiyle İngilizce olarak gördüm. 

Ezoterik öğeler, meditasyon ve kendini bulma yolculuğu kitabın temelini oluşturuyor. Yazar, sık sık kitaplarında aldığı bir eğitimden  ve sürekli yeni arayışlar içinde olduğundan bahsediyor. Meleğiyle konuşmak üzere çıktığı yolculukta, bunu sonradan yetersiz bulup meleğini görmek istemesi de bu bitmeyen arayışının sembolü.

Kitabı çok ilginç buldum. Her okurun kendi adına farklı şekilde algılayabileceği bir kitap. Her birimizin hayatta bir şekilde kendini arama, kendini bulma yolculuğu olmuştur. Bu kişinin inancına, kültürüne göre farklılık gösterebilir. 

Mesela çok da sevmediğim Hippie kitabını bile Koruyucu Meleği okuduktan sonra farklı bir gözle gördüm. Yazarın hayatındaki arayış ve eğitimlerini öğrendikten sonra puzzle parçaları yerine oturdu. 

Yazarın okuduğum diğer kitapları:

Hippie

Simyacı

Hac5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. I've read Coelho's books. Thank you, Deria! Best wishes from Gus. Can you write a comment in his blog?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear Irina I already followed him and I wrote also a comment to his blog.

   Sil
 2. Actually it's a lottle difficult to me when they write comments in a language that I don't understand I have to translate them first in google and then to answer.

  YanıtlaSil
 3. Simyacıyı bende okumuştum bu kitabını da çok merak ettim canım.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski