Süslü Kadınlar: Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu

Fotograflar: @sadetuslu

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Hakkında

 

2013 yılından bu yana yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Hakkında uzun zamandır bir şeyler yazmak istiyordum, çünkü çok ilgimi çeken bir etkinlikti. 

Dünya Otomobilsiz Kentler Gününe dikkat çekilmek istenmesi bu etkinliklerin önemini artırırken bisiklete herkesin binebileceğini göstermek amaçlar arasında yer alır.

 Bu etkinlikler yapılırken aynı zamanda kadınların oldukça şık kıyafetler tercih etmesi farkındalık yaratma amacına hizmet eder. Kadınların toplum içerisinde görünür olması istenilen hedefler arasındadır. Bu sebepler kadınların öne çıktığı etkinliklerin çeşitlenmesine yol açar. Aynı zamanda da toplumsal olaylara dikkat çekmek için de kadının yaşamla etkileşime geçmesi sağlanmaktadır.

 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Projesi Nasıl ve Neden Başladı?

 

Fotograflar:@sadetuslu

Şehir yaşamının gittikçe daha zorlu bir hal alması artan nüfusa bağlı olarak şekillenirken bu sayede de toplumsal ihtiyaçlar çoğalmaktadır. Ulaşım da toplumsal ihtiyaçlar arasında yer alır. Bunun yanı sıra kadının toplumdaki önemine vurgu yapılmak da istenmektedir. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Projesi Nasıl ve Neden Başladı? Birçok kişi açısından merak edilir.

 

Bu etkinlik ulaşımda yaşanan sorunlara dikkat çekmek için oluşturulan ve ana merkezine de kadınları alan bir sosyal durumdur. Kadının toplum içerisindeki varlığı ile şehir yaşamıyla etkileşime girdiği görülür.

 

Bu sayede de şehirlerin yaşadıkları ulaşım sorunu güzel bir bakış açısı ile dile getirilirken toplumsal bilincin artırılması amaçlanır. Bisiklet sürmek aslında özgürleşmektir. Bireylerin özgürce bisikletleri ile istedikleri gibi hareket edebilecekleri hatırlatılırken ayrıca doğanın da korunması için harekete geçilmiş olur.

 

Gönüllülük esasına dayanan bu etkinlikler sayesinde kamusal alanda bir farkındalık oluşturulmak istenir. 25 ülkede gerçekleştirilen bu etkinlik 150 şehirde yapılarak kadınların bisiklet kullanmasına yönelik bir farkındalık yaratmayı da amaçlar.

 

Etkinlik Nasıl Düzenleniyor?

 

Bu etkinliklerin başlangıçta 2013 yılında İzmir’den start alındığı görülür. Dünyada 25 ülkenin bu tür bir organizasyona katıldığı görülürken katılan şehir sayısı da 150’yi bulmuş durumdadır. 2021 yılında düzenlenen etkinlikte kadınların şık elbiseleri ve topuklu ayakkabıları ile yer aldığı görülürken ayrıca birbirinden güzel bisikletlerle bu faaliyet tamamlanmıştır. Etkinlik Nasıl Düzenleniyor? Her kesim tarafından merak edilenler arasındadır.

 

Kadınların çeşitli biçimlerde süslediği bisikletleri renkli bir görüntü oluştururken İzmir başta olmak üzere Kastamonu, Diyarbakır, Antalya gibi pek çok kentte etkileyici görüntüler oluşmuştur. Katılımcıların sokaklarda bisikletle dolaştığı bu etkinlikte toplumsal bir farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır.

 

Bisiklet kullanımının geniş bir kesimde yaygınlaştırılması amacı güden organizasyonda birbirinden renkli sahnelerin olduğu görülmektedir. Bisikletlerin de renkli balonlar ve çiçeklerle süslendiği bu etkinlik tüm şehirlerde eş zamanlı olarak düzenlenmektedir.

 

Şehirlerde karşılaşılan yoğun trafik ve araçların çevreyi kirletmesine dikkat çekilmek istenen organizasyonda özellikle egzoz dumanı solumak yerine temiz bir çevrenin önemine vurgu yapılmak istenmektedir.

 

Her yıl eylül ayında düzenlenen etkinliğe artan bir ilginin olduğu görülürken şehirlerin sokaklarında renkli görüntüler oluşur. Kadınların en şık halleri ile katıldığı bu organizasyonlarda rengarenk bisikletlerle sokaklar şenlenmektedir.

 

Bu etkinliklerin bisikletlerin günlük hayatın bir parçası olması için katkı sağladığı görülürken insanların daha fazla bisiklet kullanmaya özendirilmesi amaçlar arasında yer alır. Gelecek nesillere daha temiz bir çevrenin yanı sıra yaşanabilir koşullarda bir dünya bırakmayı hedefleyen katılımcıların bunun için toplumsal bir farkındalık oluşturmak istediği görülmektedir.

 

bisikletli-kadinlar
Fotograflar: @sadetuslu

Kadınların toplum içerisinde daha fazla görünür olması hedeflenirken bu sayede de çeşitli mesajlar topluma iletilmektedir. Bisikletli kadınlar hazırlanan dövizlerle çeşitli mesajları iletirken bunlar arasında yer alan bazı örnekler de aşağıdaki gibidir:

 

l “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu”

l “Süslü kadınlar”

l “Bisiklet psikolojinize iyi gelir”

Kadınların çeşitli balonlar, çiçekler ve Türk bayrakları ile süslediği bisikletlerine en şık kıyafetleri ile bindiği görülürken yapılan konuşmalarla da etkinlik çeşitlendirilmektedir. Belediyelerin yaptığı bisiklet yollarının önemine dikkat çekilirken araç kullanımının azalması ile karbon salınımının durdurulması amaçlanmaktadır.

 

Trafiğe kapatılan alanlarda yapılan bisiklete binme etkinlikleri oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Bu etkinlikler sırasında trafik polislerinin de kadınlara eşlik ettiği görülür. Organizasyonlar öncelikle Türkiye’de başlayarak dünyaya yayılırken bisikletlerin yaşamın doğal bir parçası olması için çaba sarf edilmektedir.

 

Etkinlik sırasında meydanlarda toplanan kadınların müzik eşliğinde dans ettiği de görülürken bu organizasyonların özgürlük, kadın ve yaşanabilir bir dünyaya dikkat çektiği görülür. Bu organizasyon Facebook üzerinden başlatılarak geniş kesimlere ulaşması sağlanmıştır.

 

Başlangıçta 300 katılımcı ile yola çıkılmış ve günümüzde de dünya genelinde ses getirdiği görülmüştür. 2018 yılından bu yana uluslararası boyut kazanan organizasyonun İtalya, İsviçre ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri tarafından da desteklendiği görülmektedir. 2019 yılında dünyanın en başarılı taban hareketleri arasında kabul edilen bu organizasyon her geçen gün daha da fazla ilgi çekmektedir.

Not: Yazımda fotograflarını kullanmama izin veren arkadaşım Sadet Uslu'ya çok teşekkür ederim. Resimlerin altındaki linkten Instagram hesabına ulaşıp birbirinden güzel diğer fotograflarına bakabilirsiniz. 

Bu konular da ilginizi çekebilir: 

Bulut Gölgesi İle 23 Nisan'da Çocukları Mutlu Edin

Hayvanseverler Yardımınızı Bekliyor

Derin Yoksulluk Ağından Yoksulların Olmadığı Topluma

 


 

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Farkındalık yönünden, moral yönünden, her açıdan faydalı etkinlikler . Çok mutlu ediyor. Bisiklet kullanmayı öğrenemedim, keşke bilseydim de katılsaydım diyorum her sene:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir etkinlik İzmir in de örnek olması harika.

   Sil
 2. Evet ilk kez katıldım (pazar olduğundan hep bir engel çıkmıştı) gerçekten çok keyifli bir etkinlik. Bisiklete binen herkes takılabilir. Kısa parkur ve çokça farkındalık için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir etkinlik. Resimler için tekrar teşekkürler ☺️💞

   Sil
 3. Bisiklete binmeyi bilmiyorum inanır mısın? Fikir güzelmiş keyifli olmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben küçükken biniyordum ama Hashimoto dan dolayı denge problemim var binemiyorum artık maalesef.

   Sil
 4. Merhaba,
  Blogda gezerken gözüm başlığa takıldı. Dedim burada bir sıkıntı var. "Ekzoz" ne ola ki? :)
  Hemen TDK sözlüğüne koştum. Kelime ekzoz değil kesin dedim. Eksos aradım yok, eksoz aradım yok. Ekzos aradım yok.
  Merakım daha da arttı. Nasıl olmaz ki sözlükte diyorum kendi kendime. Sözlükte bulamayınca bu kez internete döndüm. Ekzoz yazar yazmaz Google bana "egzoz nasıl yazılır?" demez mi? Siz 'k' ile yazınca zihnim 'g'yi öyle ulaşılmaz bir yere atmış ki bulmam mümkün değil.
  Yıllarca derslerde kelimeyi örnek olarak anlat, bir gün bir yazıda karşına çıksın ve nasıl yazıldığını hatırlama. Ahmet Kaya şarkısı gelip oturdu dilime: "Güldüm, kendime kızdım."
  Aslında yazının içeriğinden bahsedecektim, egzoz aklımı başımdan aldı. Sağlık olsun. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Blogumu gezmenize sevindim daha önce hiç yorum yazmadığınız için farkında değildim. İlk yorumda imla hatası düzeltmek zorunda kaldınız tüh:) Yine de teşekkürler benim de dikkatimden kaçmış düzelttim. İlginize teşekkürler.

   Sil
 5. Bloğunuzu okuyorum aslında. Tabi konu ilgimi çektiği sürece. Mesela şurada da bir yorumum varmış. :)

  https://www.deryasoyguel.com/2021/07/soylesi-virginiada-bir-istanbullu.html?m=1

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun değil tabii ki hepimizin ilgi alanları farklı zorla da gidip yorum yazınca eğreti duruyor. Daha önce başıma geldi hiç okumamış veya yorumlamamış arkadaşlar ne yazık ki negatif bir yorumları olduğunda yazabiliyor ve onları yayınlamamayı tercih ediyorum çünkü eleştiri de yapıcı olmalı. Sizin yorumunuz yapıcı bir yorum oldu gözümden kaçan hatamı düzelttim teşekkürler. Sevgiler.

   Sil
Daha yeni Daha eski