Evlerde Bahar Temizliği

Bahar geldi geçti ben bahar temizliğini yeni yapacağım. Bunun nedenlerinden biri tembelliğim:) Diğeri de tüm baharın yağmurlu ve soğuk geçmesi. Cam filan silmek hiç işime gelmedi:) Hazır heveslenmişken, bu konuda bir de yazı yazayım dedim. Belki benim gibi başka tembelleri de gaza getiririm:) Bahar zamanı genelde yapılır ya, ben de Haziran olmasına rağmen temizliğimin ve yazımın adını evlerde bahar temizliği koydum.

Havalar sıcak,  her yer cıvıl cıvıl ve evinizde de detaylı bir temizliğe kalkışmaya karar verdiniz. Bu aynı zamanda; bazı aksesuarların ya da mobilyaların yerlerini değiştirmek, ihtiyacınız olmayan eşyaları elemek ya da işe yaramayanları atmak için uygun bir zaman olabilir. Bahar aylarında kişinin enerjisi daha yüksektir ve yılın diğer mevsimlerine nazaran hayata daha pozitif bakma eğiliminde olur. Bu nedenle çoğu kişi bahar aylarında büyük bir temizliğe kalkışır. Peki başarılı bir bahar temizliği nasıl olmalıdır? 

evim-evim-güzel-evim

 

Bahar İle Gelen Temizlik

 Millet olarak temizlik konusunda titiz olduğumuz su götürmez bir gerçek. Bu da yılın belli zamanlarında evin tamamen kaldırılıp kondurulması anlamına geliyor. İyi bir bahar temizliği yapmak istiyorsanız her gün temizlediğiniz yerlerden ziyade evinizin kör noktalarını hedef almalısınız. İşe halılarınızı kaldırmakla başlayabilirsiniz. Kirli görünüyorlarsa yıkanmaları mantıklı olacaktır. Avizeleri ve evinizin tüm kapılarını detaylı bir şekilde silebilirsiniz. Her zaman temizlemediğiniz gardırop üstleri gibi yerlerin tozunu alabilirsiniz. Süpürgelikler evinizin en çok tozlanan yerleridir. Bu kısımlar da günlük temizlik sırasında gözden kaçırılır ya da önemsenmez. Bahar temizliği sırasında süpürgeliklere de el attığınızda çıkan toza inanamayacaksınız. Cam silmek de bahar temizliğinin olmazsa olmazı haline gelen bir detaydır. Yıkanan perdeler yeniden asılır ve eve taptaze bir hava gelir. Eğer varsa balkonunuzu da yaza hazır hale getirin ve kıştan kalma toz ve kirden arındırın. Mutfak dolaplarınızı, fayanslarınızı en ince ayrıntısına kadar temizleyin. Banyo fayansları ve duşakabin gibi yerleri de temizleyerek bahar temizliğinizi sonlandırın. Peki bahar temizliğini fırsat bilip fazla eşyalardan nasıl kurtulabiliriz?

Eşyalarınızı Süzgeçten Geçirin

 Yılda bir ya da iki kez yaptığınız bu detaylı temizlik sırasında fazla olan eşyalarınızdan da kurtulabilirsiniz. Çünkü normal zamanda çoğu kişi işine yaramayan ya da artık sıkıldığı eşyaları eleme konusunda tembellik yapabilir ya da erteleyebilir. Bu nedenle bahar temizliğine kalkıştığızda ertelediklerinizi de gündeme getirmek için iyi bir fırsat doğmuş olur. Öncelikle kullanmadığınız ve evinizde fazlalık olduğunu düşündüğünüz eşyalarınıza net şekilde karar vermelisiniz. Eğer bu eşyalar sağlamsa bir başkasına hediye edebilirsiniz. Ancak bozuk ya da çok eski durumda olan eşyalarınız varsa bunları atmamanız için bir sebep yoktur. Örneğin; evinizde 4 tane vazo varsa bunun 2 tanesinden kurtulabilirsiniz. Aslında çoğumuzun evinde ihtiyacımızdan daha fazla eşya bulunur. Bazen elbette ihtiyacımız olmasa da sırf hoşumuza gittiği için bir obje, eşya ya da giyisi oalbiliriz. Ancak bu konuda aşırıya kaçmak gereksiz eşya yığınından başka birşey değildir. Eşyalarınızı eledikten ve evden çıkarttıktan sonra kendinizde büyük bir rahatlama hissedersiniz. Çünkü fazla eşyalar bizlerin enerjisini düşürür ve gerek fiziki gerek psikolojik olarak bir yüktür. Gereğinden fazla eşyamız varsa bunların sürekli temizlenmesi bile bizleri uzun vadede yoracak bir durumdur. 

Giymediğiniz Ne Varsa Ayırın

 Evet sıra geldi gardırobunuza! Bahar temizliği demek aynı zamanda gardıroptaki kışlıkların kaldırılıp yazlıkların yerleştirilmesi ve giyisilerin yeniden düzenlenmesi demektir. Siz de bu sırada uzun süredir hiç giymediğiniz hatta etiketi dahi üzerinde olan ama sonradan hoşunuza gitmeyen bazı kıyafetlerinizi ayırabilirsiniz. Giyisileriniz arasında yıllardır giydiğiniz ve çok yıpranmış olanlar da olabilir. Yeni durumda olanları sevdiklerinizle paylaşmanız, çok eski olanları da atmanız size çok iyi gelecektir. Böylece neye gerçekten ihtiyacınız olduğunu da görmeniz mümkün hale gelir. Böylece ihtiyaç duyduğunuz kıyafetlere gardırobunuzda yer açmış olursunuz. Bu ayırma işleminden ayakkabı ve çantalarınız da nasibini almalıdır. Hiç giymediğiniz ayakkabılarınızı veya kullanmadığınız çantalarınızı gardırobunuzda tutmanız anlamsızdır. Düzenleme sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de kıyafet, ayakkabı ve çantalarınızın ayrı ayrı şekilde yerleştirilmiş olmasıdır. Neyin nerede olduğunu bulmanız açısından bu önemlidir. Örneğin; gardırobunuzun üst rafına üstlerinizi, alt rafına da pantolonlarınızı yerleştirmeniz halinde işiniz daha kolay olacaktır. Ancak karışık şekilde bir düzen yaptığınızda aradığınızı bulmanız dakikalar alabilir. Ayrıca bu sırada dolabınızın içinin dağılması da kaçınılmazdır. 

Balkon Ya Da Bahçenizi Derleyip Toparlayın

 Baharın gelmesiyle birlikte balkonda ya da bahçede geçirilien zaman artacağı için bu alanların temizliği ve düzeni de önemlidir. Balkonunuzda kıştan kalma dağınıklıklar ya da atılması gerekenleri ayırın ve toparlayın. Eğer ufak tefek eşyalarınızı depolayabileceğiniz bir dolap varsa içini düzenleyin ve eşyalarınızı orada toplayın. Yeni bitkiler dikin, ya da bitkilerinizin saksılarını değiştirin ve balkonunuzu yaza hazır hale getirin. Bahçeli evlerde de durum farklı değildir. Baharın gelmesiyle birlikte toprağın kazılması, yeni bitkilerin ekilmesi ya da ufak tefek tadilat işlerinin halledilmesi gerekir. Bahçe demirlerinizi ya da çitlerinizi boyayabilir, daha nezih ve hoş bir ortam yaratabilirsiniz. 

Tüm bu temizlik ve eşya detoksundan sonra kendinizi daha tazenlenmiş ve ferahlamış hissedeceksiniz! Evinizde yer alan fazla eşyaların sizlere hiçbir yararı olmadığı gibi yük olduğunu da asla unutmayın.

 

 Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Yazın Bahçe Işıklandırması İçin Dekorasyon Fikirleri

Yemek Odanızın Dizaynından Kişilik Testi 

Çocuk Odası Ve Bahçe Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler 

Anadolu'da Kapı Tokmaklarının Önemi


 

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. This is definitely a great time to get the house all spic and span!

  YanıtlaSil
 2. eskiden yaparlarmış böyle detaylı temizlikler şimdi hiç vaktim yok ki benim ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir hevesleniyorum sonra yarım kalıyor baştan başlıyorum:)

   Sil
 3. Oy oy oyy o temizlik beni benden alıyor . Banane banane buraya bahar gelmedi 🙈🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahçeye titizlendiğim kadar eve titizlensem müze gibi olurdu:)

   Sil
 4. Valla bende bahar temizliği kavramı yok. Aklıma estikçe yaparım. Cadde üstü fena toz oluyor zaten. Camları da sık silerim. Ama kıyafet ayıklama sadece çocuklarınkine. Kendiminkiler için zor geliyor. Bir aa el atılmalı ya bakalım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuk kıyafetlerini mecburen birkaç ayda bir düzenliyorum çünkü küçülüyor. Genelde dolap düzenleme işini daha sık yapıyorum. Bizim evin önünden trafik geçmediği için toz fazla olmaz haftada bir bile makine yapsan yetiyor. Camlar da pek kolay kirlenmiyor. Ama dağınıklık çok oluyor:)

   Sil
Daha yeni Daha eski