Avrupa Bir Sonraki Salgına Nasıl Hazırlanıyor?

Avrupa Bir Sonraki Salgına Bu Projeyle Hazırlanıyor: STAMİNA

Yeni bir akıllı sistem krizleri ve felaketleri daha iyi yönetmeye yardımcı olabilir.
Pandemilerin uzun bir geçmişi vardır. İnsanlar ve çiftlik hayvanları birlikte yaşadığından beri varlar. Ve pandemi ile ilgili deneyimlerimize rağmen, bizi sert bir şekilde vurabilirler. Mevcut olan günlük yaşamı ve ekonomiyi neredeyse dünya çapında felç edebilecek güce sahip olduklarını yakın zamanda gördük.

Ancak gelecekte bu tür felaketlere daha iyi tepki verebilir ve onları daha kolay yönetebiliriz. İhtiyaç duyulan şey, gelecekteki olası senaryoları araştırmak için halihazırda kullanılan yeni sistemler ve simülasyonlardır.

stamina projesi


Bilginin yaygınlaştırılması

Pandemilere iyi bir yanıt büyük ölçüde iki faktöre bağlıdır: Viyana Üniversitesi'nde Risk Önleme ve Afet Yönetimi kursu başkanı Thomas Glade'in belirttiği gibi iletişim ve işbirliği. “Diğer ülkelere kıyasla Avusturya, salgın hastalığına ilgili bilgi düzeyiyle çok iyi tepki gösterdi. Küresel bir perspektiften,  ülkelerle birlikte çalışarak bilgiyi ulusal sınırlara yayabilirdi ”diyor.

Çünkü Çin'de başlayanlar uzun zamandır bilinmiyordu. “Çin sorunu kontrol altına almaya çalışıyordu. Ancak yalnızca varsayımlar ve ipuçlarıyla çalışmak çok zor ”dedi. Bu nedenle, tüm ülkelerle açık iletişim şarttır.

Glade'e göre, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) bu konuda ulusal solo çabaları önleyecek veya kolaylaştıracak önemli bir koordinasyon rolü oynamaktadır. “AB bir ülkeye ne yapacağını söyleyemez, ancak yön verebilir. Ve bu küresel düzeyde de olmalı ”diyor uzman.

stamina projesi

Araştırılan Yeni Sistemler

Avrupalı ​​bir araştırmacılar ekibi, ilk yardımcılar, uygulayıcılar, hastaneler ve kriz yöneticileri gibi birincil kullanıcılar arasında çeşitli seviyelerde koordinasyon için AB projesi STAMINA'nın bir parçası olarak yeni bir akıllı sistem geliştiriyor. Özellikle, pandemi de dahil olmak üzere afetlerin tahmini ve yönetimindeki kararları desteklemek için kullanılıyor bu sistem. Modelleme, erken uyarı sistemleri, örneğin sosyal medya analizi veya bireysel sorumluluk alanlarının dağıtımı için yönetim araçları kullanılır.

Ortak, sınır ötesi bir bilgi alanı oluşturmak için projeye dahil olan AIT (Avusturya Teknoloji Enstitüsü), "Kamu Güvenliği Merkezi" adlı bir aracı sisteme entegre ediyor. Farklı alanlardaki verilerin sözdizimsel ve anlamsal olarak birbirleriyle karşılaştırıldığı bir platformdur, böylece aktörler sınırlar arasında bilgi alışverişi yapabilir.

“Burada kriz yönetiminin birçok alt alanında önemli sorunlar var. Sadece dil engelleri ile ilgili değil, aynı zamanda, örneğin, bir kuruluştaki aktörlerin bir afet durumunda kimin tam temas kişisi olduğunu bilmemesi de söz konusudur ”diye açıklıyor.  Bir kriz durumunda, doğru organizasyona ve her şeyden önce doğru adrese zaman kaybetmeden ve düşünmeden ulaşılabilir. Bir salgın durumunda, ulusal sağlık müdürlükleri bilgi alışverişinde bulunabilirler.Ortak durum resmi

Tüm aktörlerin aynı alakalı bilgilere sahip olması için ortak bir durum resmi oluşturmak amacıyla acil durumlar için bir tür haritaya genel bakış kullanılır. Neubauer'e göre başka bir pandemi durumunda, sistem örneğin hastanelerin veya yatakların yerini gösterir. Kaynakların hesaplanması, örneğin havalandırma cihazlarının hala gerekli olduğu yerleri göstermek için de kullanılabilir.

Süreçler, bir krizi olabildiğince gerçekçi bir şekilde temsil etmek için "Deneme Rehberlik Aracı" na göre test edilir. Açıklamaları "Çözüm Portföyü" adı verilen bir çözüm portföyünde saklanır. “Bu kriz ve afet yönetiminin çözümleri için ticari yönleri olmayan bir tür pazar. Bu özellikle acil servisler, yetkililer veya kriz yöneticileri gibi kullanıcıların ihtiyaçlarını ve çözümlerin özelliklerini, teknik ayrıntılarını ve özelliklerini tekdüze bir dilde açıklar ”diyor proje yöneticisi. Diğer şeylerin yanı sıra, uyarılar, bilgiler ve kılavuz ilkeler gerçek zamanlı olarak kamuya açık hale getirilebilir veya spontane gönüllülere ulaşılabilir ve bunlarla ilgilenilebilir.

Testlere ek olarak, büyük bir simülasyon alıştırması da yapılması planlanıyor. Proje Eylül 2020'de başlıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Corona Salgını Sonrası Yaşamla İlgili 4 Farklı Senaryo
Çin Ve Corona Salgınındaki Sorumluluğu
Corona İzolasyonu Sırasında Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bence yeni bir pandemiye hiç hazır değil dünya şu an.. uzun süre de olamayacak :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hazırlıklı olmak çok zor ama umarım artık bu yönde politikalar geliştirirler de herşey bir anda bloke olmaz.

   Sil
 2. I definitely think it is important to have open communication moving forward. Thank you for sharing this!

  YanıtlaSil
 3. Bizde ise her zaman olduğu gibi bilgi eksik, yanlı paylaşılıyor. Alıştırıla alıştırıla veriliyor. Niye ise...artık gerçek ve ham verilere sahip olup tv de yer alan haberler inanmak istiyorum ama maalesef o güven trenini çoktan raydan çıkarmışız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa' da da tam bilgi veriliyor mu emin değilim. Ama konunun çözümü üzerinde kafa yoruluyor. Ülkemizde ise ne yazık ki gündem alakasız konularla oyalanıyor sürekli.

   Sil
 4. Dünyanın işi zor. Biraz kaba bir tabir olacak ama doğanın içine ettik ve o da sanki öcünü alıyor bizden.

  YanıtlaSil
 5. Kış aylarında 2. partinin olacağı söyleniyor. Bunun için şimdiden hazırlanmak akılcı elbette.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eylül'de bekleniyor aslında umarım olmaz tabii ama dikkati elden bırakmamak en iyisi.

   Sil
Daha yeni Daha eski