Hayatın Farklı Alanlarında Epoksi Zemin KaplamalarıEpoksi zemin kaplamalarını ne kadar çok sevdiğimden daha önce de bahsetmiştim. Özellikle de 3 boyutlu ve farklı desenlerde olanlara hayranlık duyuyorum. Resimler, her an canlanacak gibi duruyor. Ruhsuz bir odayı bir anda canlı bir amazon ormanı, veya bir deniz kenarına çevirebilen epoksi zeminler, bence her yeni yapılan zeminde kullanılmalı. Her biri birer tablo güzelliğindeki zemin kaplamaları evlere apayrı bir hava veriyor. Kullanılan resim ve desenler de hayal gücünün sınırlarını zorlayarak, adeta bir resim galerisinde hissettiriyor. Seçenekler o kadar çok ki, her odada ayrı bir zemin kullansanız yine de aklınızda kalan desenler olması muhtemel :) Banyolarda, teraslarda, mutfakta, bahçede ve evin dilediğiniz farklı bir yerinde kullanılan epoksi zemin kaplamaları, çok sayıda işyerinde de kullanım kolaylığı ve dekoratif olması nedeniyle tercih ediliyor. Benim epoksi zemin kaplamalarının en sevdiğim yanı, dekoratif olması, cam gibi parlak olması ve temizlik kolaylığı.

Hayatın Farklı Alanlarında Epoksi Zemin Kaplamaları

Ev dekorasyonundaki değişik önerileri ve bu alandaki yenilikleri araştırmayı sevdiğimden, epoksi zeminlerde de ne desenler var diye internete bakıyorum arada bir. Bu arada farklı yerlerde kullanılan epoksi kaplamalar da dikkatimi çekti ve biraz daha araştırdım bu konuda bilgi olarak neler var diye. Epoksi kaplama, oldukça fazla alana uygulanabiliyor. Tekrar bir hatırlatmak isterim :

Epoksi Kaplamaların Uygulandığı Başlıca Alanlar • İç mekanda (mutfak, banyo, oda zeminleri)
 • Dış Mekan (teras, bahçe, garaj)
 • Epoksi Duvar kaplamaları
 • Ofis
 • Spor salonları
 • Endüstriyel mekanlar
 • Fuarlar, Showroomlar
 • Düğün Salonları ve buna benzer akla gelen birçok alanda günümüzde epoksi zemin kaplamaları kullanılmaktadır.İnternette epoksi konusunda bilgiler ararken, birbirinden güzel ürünleri ile ankara epoksi zemin kaplama' yı buldum. Hem müşterilere sundukları hizmetleri tanıtırken, epoksinin malzemesinden, boyasına, uygulanışına kadar detaylı bilgiler de veriyorlar. Dikkatimi çeken çok şey oldu firmanın web sayfasında. Genel olarak müşterilerine verdikleri epoksi hizmetleri maddeler halinde:


 • Garaj Epoksi Zemin Kaplama
 • Portakal Kabuğu Epoksi Zemin Kaplama
 • Ofis Epoksi Zemin Kaplama
 • Banyo Epoksi Zemin Kaplama
 • 3D (3boyutlu) Epoksi Zemin Kaplama
 • Şeffaf Epoksi Reçine
 • Duvar Epoksi Kaplama
 • Doğal Taş Epoksi Kaplama
 • Dekoratif Epoksi
 • Anti statik Epoksi
 • Kendinden Yayılan Epoksi
 • Su Bazlı


En çok dikkatimi çeken, başka yerlerde görmediğim birkaç uygulamadan detaylı olarak bahsetmek istiyorum.

Epoksi Duvar Kaplamaları

Epoksi Duvar Kaplamaları


Epoksi duvar uygulamaları oldukça ilgimi çekti. Duvarlara uygulanabildiğini bilmiyordum. Epoksinin duvarlara uygulanması için, öncelikle duvarlardaki delik ve çatlakları tamamen giderip pürüzsüz bir hale getirmek gerekiyor. Sonra da üzerine astar çekilip, epoksi boya uygulanıyormuş. Tabii ki ustalık gerektiren bir iş. Bunun için farklı kimyasal bileşenleri bir araya getirerek, bir reçine elde ediliyor ve arzu edilen renklerde renklendirilip duvara uygulanıyor. Pırıl pırıl, rahatlıkla temizlenen duvarlara sahip oluyorsunuz.
Duvar epoksi uygulamaları evlerde, ofislerde, spor salonlarında kısacası temizlik ve rahatlık istenen her yerde kullanılabilir. Mutfak ve banyoda çok pratik olacağını tahmin edebiliyorum. Özellikle de fayans aralarını silmenin zorluğu düşünüldüğünde... Uzun ömürlü olan duvar epoksi uygulamaları iç ve dış mekanlara uygulanabiliyor. -30 drece ile 70 derece arasında dayanıklılığı var ki, bence bu da çok iyi bir ısı aralığı.

Doğal Taş Epoksi Uygulamaları

Doğal Taş Epoksi Kaplama Uygulaması


Dikkatimi çeken ve çok beğendiğim bir diğer uygulama da doğal taş epoksi uygulaması oldu. Zeminde doğal taş görünümü veren çok dekoratif uygulama da yine çok dayanıklı. İstenilen renkte ve çok zengin çeşitte taş görünümü elde etmek mümkün.

Portakal Kabuğu Epoksi

Portakal Kabuğu Epoksi Uygulaması


Yine ilginç bir epoksi uygulaması, portakal kabuğu epoksi zeminler. Kayganlığı önleyen, dekoratif bir zemin görünümü sağlayan bu uygulama da çok değişik geldi bana. Uygulamadan önce zeminin tamamen pürüssüz bir hale getirilmesi gerekiyor.

Kendiliğinden Yayılan (Self Leveling) Epoksi

Garajda Epoksi Zemin Uygulaması


Kendiliğinden yayılan, akışkan bir kaplama çeşidi olan Self Leveling Epoksi de yeni öğrendiğim epoksi zemin uygulamalarından biri oldu. Kendiliğinden yayıldığı için, zemindeki tüm pürüzleri de kapatma özelliğine sahip . Belki de en pratik epoksi uygulamalarından biri diyebiliriz.

Epoksi Zemin Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Epoksi, benim için henüz yeni bir konu olduğundan nasıl uygulandığını da merak ettim. Oldukça detaylı ve zahmetli görünüyor uygulayan ekip için.

3D Epoksi Zemin Kaplama
3 boyutlu epoksi zeminler hayallerin sınırlarını zorlayarak, sizi evinizin dört duvarı içinde bambaşka dünyalara götürmeyi başarıyor.


Yüzeyi Epoksi kaplamaya uygun hale getirmek
Eğer epoksi uygulanacak yüzeyde pürüzler ve tamir edilecek kısımlar varsa, önce bunlar giderilerek; yüzey pürüzsüz hale getirilir. Özenle yapılması gereken bir işlemdir çünkü sonradan düzeltilmesi mümkün olamayabilir.
Epoksi Astar Uygulaması
İkinci adım olarak pürüzsüz hale gelen zemine epoksi astar uygulanır
Birinci Kat Epoksi Boya Uygulaması
Üçüncü adım olarak astarın üzerine ilk kat seçilen renkte epoksi boya uygulanır.
Son Kat Epoksi Boya Uygulaması
Ve son adım da son kat boyanın uygulanması.

Tüm bu adımlardan geçen zemininiz dilediğiniz renk, desen ve parlaklığa kavuşur, size de keyfini sürmek kalır. Ancak uygulanan aşamaları düşününce, bu işi gerçekten uzmanına yaptırmak gerektiğine bir kez daha inandım. Sürekli tekrarlanabilecek bir süreç değil ve bir kez uygulanınca dayanıklı olması da son derece önemli.

Epoksi Zemin Hakkında Akla Gelen Sorular


Epoksi zemin kaygan mıdır?
Aslında son derece parlak göründüğü için ilk olarak akla çok kaygan olabileceği gelir ancak bu doğru değildir. Cam görünümü yanıltıcı olsa da iç rahatlığı ile kayma korkusu olmadan tercih edilebilir.

Epoksi zemin için kullanılan kimyasal malzemeler güvenli midir?
Tabii ki epoksi zemin kaplanırken bir çok kimyasal gaz açığa çıkar. Ancak bunlar sıradan ev boyaları kadar tehlikelidir. Ayrıca uygulama sırasında genellikle evin sahipleri mekanda bulunmadığından korkulacak bir durum yoktur. Ayrıca epoksi zeminler yangına karşı da dayanıklıdır.

Epoksi zemin uzun ömürlü müdür, tekrar yaptırmak gerekir mi?
Aslında sadece garajlarda kullanılıyor olması bile, epoksi zeminlerin ne kadar dayanıklı olduğuna güzel bir örnek teşkil ediyor. Epoksi son derece dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzeme. Piyasadaki diğer zeminlerden daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebiliriz.

Epoksi zeminler yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Dilerseniz yunuslarla yüzebilir, bulutlarda yürüyebilir, dalgalar arasında hayallere dalabilir veya tropikal ormanlarda bir gezintiye çıkabilirsiniz. Yatağınızın hemen altından akan bir dere veya şelale, ayağınızın altında su damlalarıyla ıslanmış taşlara basabilirsiniz. Öte yandan daha farklı zevkleriniz varsa daha modern dizaynlar seçebilir ve sevdiğiniz renk ve desenleri uygulatarak, evinizde keyifli ortamlar yaratabilirsiniz. En çok zamanımızın geçtiği evlerimiz, en keyif aldığımız mekanlar olsun.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Raylı Dolaplar Ve Kullanım Alanları
Stor Perde Modelleri ve Stor Perde Kullanmanın Avantajları6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Benim de çok beğendiğim bir uygulama. Evin içinde çok hoş bir atmosfer yaratıyor
  Teşekkürler Deryacığım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temizliği de pratik görünüyor epoksinin aslında zemin yenilemeyi düşünürsem herhalde yaptırırım.

   Sil
 2. Epoksi kaplamayı ben de çok seviyorum. Harika görünüyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Epoksi zeminler çok güzel gerçekten çok değişik seçenekler var :)

   Sil
 3. Derya bunları bende çok seviyorum ama kullanılan boyalar için çok da zararlı olduğu söyleniyor. Doğru mudur? Bilemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaptığım araştırmalarda zararlı olmadığı söyleniyor. SOnuçta diğer duvar boyalarının da içinde kimyasal maddeler var.

   Sil
Daha yeni Daha eski