Hangi 3 Kez Kuralı O İnsanların Sizin İçin İyi Olmadığını Gösterir?Hatalar insanlara aittir ve normaldir. Ancak sürekli oluyorsa yakınınızdaki kişinin size gerçekten iyi gelip gelmediğini sorgulamalısınız. Affedilebilir mi, affedilemez mi?  Harvardlı psikolog Dr. Martha Stout, birisinin hayatınızda kalma şansını hak edip etmediğini anlamanıza yardımcı olabilecek 3 kez kuralı öneriyor.

Birçoğumuz bunu biliyoruz aslında: İster partnerimiz ister arkadaşımız olsun, bazı insanlar bizi aşağıya çeker ve sonunda daha az güzel anılarla ve daha fazla stresle baş başa bırakırlar. 


Zehirli bir ilişki mi yoksa affedilebilir bir yanlış adım mı?

Ancak dışarıdan bu kadar kolay söylenen ve görülen şeyin, mevcut durumda fark edilmesi genellikle zordur. Size, o kişinin hayatınızda bir yeri hak edip etmediğine karar vermenize yardımcı olacak basit bir psikolojik kural anlatacağım. İnsanlar yalan söylediğinde ve sözlerini tutmadığında bu güvenilmezliğin bir işaretidir. Peki onlara iyi davranıp onları şımartabilir miyiz, yoksa onlarla yüzleşmeye cesaret edebilir miyiz? Bu basit kural size daha fazla kesinlik kazandıracak...3 kez kuralı hangi insanların bizim için iyi olmadığını gösterir

Harvard'lı psikolog Dr. Martha Stout, The Sociopath Next Door adlı kitabında affedilebilir hataları affedilemez olanlardan nasıl ayırt edebileceğinizi açıklıyor.


Yanlış bir adımın herkesin başına gelebileceğini vurguluyor. Belirli koşullar altında bu durum ikinci kez bile meydana gelebilir. Ancak sorunu tartıştığınızda karşınızdaki kişi aynı davranışı üçüncü kez tekrarlarsa, psikolog artık hoşgörülü davranmamanız gerektiğini söyler. Bu durumda, bu model büyük olasılıkla devam edecek ve istenmeyen davranış yeniden ortaya çıkacaktır.


Bir kişinin size hiçbir fayda sağlamadığını, ihtiyaçlarınıza veya belirlediğiniz sınırlara değer vermediğini mi hissediyorsunuz? Öncelikle ona biraz zaman verin ve yanıldığını kanıtlaması için bir şans verin. Ancak korkularınız doğrulanırsa ruhunuz zarar görmeden bu ilişkiyi bırakıp mesafe koymalısınız.


Kendinizi uzaklaştırın 

Konuştuğunuz kişinin size iyi gelmediğini mi fark ettiniz? Kişisel sınırlarınıza saygı gösterme konusunda defalarca başarısız mı oluyor, sizi ve ihtiyaçlarınızı ciddiye almıyor ve tüm enerjinizi çalıyor mu? İlk ve en önemli adım, ilişkideki tek taraflılığın ve olumsuzluğun baskınlığının farkına varmaktır. Dışarıdan destek almaktan çekinmeyin: üçüncü, ilgisiz bir kişi de tarafsız bir gözle bu ilişkinin ne kadar sağlıklı göründüğünü ve duygusal durumunuzun nasıl göründüğünü değerlendirebilir.


İlgili kişiyle son bir görüşme yapın. Muhtemelen sorun hakkında zaten birkaç kez konuştunuz, ancak dikkate alınmadı veya herhangi bir gelişme görmediniz. Bu noktada mesafe koyma kararı size ait. Artık aynı yalan vaatlerle oyalanmanıza izin vermeyin. Zor olsa bile güçlü kalın! İlişkinin olumsuzluğundan ne kadar acı çektiğinizi ve bunun size verdiği enerjiden daha fazlasını nasıl çaldığını fark edin. Karşınızdaki kişiden mesafesini korumasını ve kararınıza saygı göstermesini isteyin.


Diğer arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle birlikte geçirdiğiniz etkinlikleri ve zamanı değiştirin veya kendinize değerli zaman ayırarak kendinizi şımartın. Her türlü ayrılık zor ve acı vericidir; ancak sizin için doğru olanı yaptığınızı hissedeceksiniz.

Geçmiş yıllarda tüm problemlerini bana yükleyip negatif enerjiyle dolmama neden olan ve fikir veriyorum bahanesiyle aşağılık kompleksleri yaşamamı sağlayan kişiler oldu etrafımda. Zamanla hayatımın buna harcamaya değmediğini farkedip tek tek uzaklaştım. Bunun nasıl büyük bir rahatlık olduğunu anlatamam. Belki arkanızdan konuşacaklar ve sizi mesafe koyduğunuz için eleştirecekler ama dürüst olmak gerekirse: KİMİN UMURUNDA !!!

Unutmayın ki hayat boşa harcamak için çok kısa. Enerjimizi bizi aşağıya çeken kişilere harcamak yerine ya gerçekten bizi seven ve mutlu eden kişilere harcamayı veya yalnızlığı tercih edebiliriz. Yalnız kalıp sevdiğimiz şeyleri, hobilerimizi keşfetmek bize değer vermeyen kişilerle zaman harcamaktan iyidir.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

En Çok Satan 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Og Mandino-University of Success

Dale Carnegie Toplu Eserleri

Aileler İçin Sevginin 5 Dili

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bu tarz insanlar hiç bitmediği için uzaklaşmak en iyisi. :)

  YanıtlaSil
 2. Ben genelde ikinci kez aynı hatayı yaparsa yolların ayrılması gerektiğini duymuştum. Ama bu üç kez kuralını ilk defa duydum.

  YanıtlaSil
 3. 3 kez görüşünce karar vermek olmalı bu :) veya üç ay :)

  YanıtlaSil
 4. Evet cidden hayat kısa. Gereksiz insanları atmalı hayatımızdan

  YanıtlaSil
 5. İnsan kendine değer verdiğinde aslında karşısındakileri de sevsin ya da sevmesin daha iyi gözden geçiriyor. Bence en iyi kural bu: Kendinde eğer ver.

  YanıtlaSil
 6. Bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık🙂

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski