Tasarruf Etmenin 11 Basit YoluBüyükannelerimiz için tasarruf günlük yaşamlarının bir payçasıydı. Peki ya biz? Modern yaşamın gerekleri olarak saydığımız pek çok şey bize aslında daha çok paraya mal oluyor ve ay sonunda cebimizde daha az para kalıyor.  Ancak bugün size zaman zaman unuttuğumuz, aslında çok basit olan 11 tasarruf yönteminden bahsetmek istiyorum.

Yemek pişirirken nasıl tasarruf ederizBirkaç günlük bir yemeği bir seferde pişirin ve birkaç porsiyona ayırıp dondurucuya koyun.

Avantajı: Yiyecekleri masaya daha çabuk ulaştırmakla kalmaz, aynı zamanda çok fazla enerji tasarrufu da yaparsınız. Ocağı bir kez açarsınız ve birkaç kez enerjiyi harcamamış olursunuz.

Yemek pişirirken enerji tüketimini daha da azaltın

Büyükannelere özgü bir başka ipucu: Yemek pişirirken enerji tüketimini azaltmak için bir battaniye kullanmak. Nasıl dediğinizi duyar gibiyim 👀 Yiyecekler önce bir tencerede pişirilir. Daha sonra tencere henüz sıcakken büyük bir banyo havlusuna veya kurulama havlusuna sarılır ve kuştüyü yorganın altına yatağa yerleştirilir. Tüyler ısıyı depolar ve ısı çok yavaş bir şekilde dışarı çıkar, böylece tencerenin içindekiler yavaşça pişmeye devam eder.

Kabul ediyorum bu biraz karmaşık gibi görünen bir yöntem ama biraz fazladan tasarruf etmek isteyenler uygulayabilir.

Düdüklü tencere ile tasarruf edin

Pek çok evde düdüklü tencere, dolabın arka köşesinde fark edilmeden durur ancak size zaman kazandırdığı da bir gerçektir.. 30 dakika yerine mucize tencereyle pişirme süresi yalnızca 10 dakikadır ve bu da enerji tasarrufu sağlar. Her ne kadar ben kullanmaya korksam da zaman ve enerji tasarrufu ettirdiğini de kabul etmeliyim.

Ön pişirme yapın ve bazen su ısıtıcıyı kullanın

Makarna, türü kaynar suya atılıp pişirilecek yemekler için suyu önceden su ısıtıcısında kaynatmak daha çabuk kaynamasını sağlar. 

Elektrikli süpürgeyi her seferinde çalıştırmayın

Her kırıntı olduğunda elektrikli süpürgeyi çalıştıran biri misiniz? Bu böyle olmak zorunda değil. Tıpkı eski günlerde olduğu gibi elektrik tasarrufu için el fırçası ve süpürge kullanmak yeterli olabilir. Avantajı: Enerji tasarrufu dışında elektrikli süpürge torbasını da daha az sıklıkta değiştirmeniz gerekir.

Kalöriferi en yüksek ısıya ayarlamayın

Kalörifer peteğini sonuna kadar açmayın. Alternatif, örneğin özellikle sıcak tutan yün veya doğal elyaftan yapılmış, daha sıcak tutan giysilerdir. Katmanlar halinde giyin.


Süpermarketten akıllı alışveriş yapın

Süpermarketten çabuk çürüyecek taze gıdaları kilo ile almaktansa, ihtiyacınız olduğu kadar alarak hem gereksiz yere gıdaları çöpe atmamış olursunuz hem de paranızı boşa harcamamış olursunuz. Ayrıca büyük aile boyu paketler her zaman sizin için ekonomik seçim olmayabilir. Son kullanım tarihine veya bayatlayana kadar tüketemezseniz yine hem boş yere çöpe gidecekler hem de ekonomi yapıyorum diye büyük boy paketler aldığınız için daha fazla ödemiş olacaksınız.Eski battaniye ve havluları atmayın!

Eski battaniyeleri ve havluları saklamak daha iyidir - bunlar yararlı bir yalıtım görevi görebilir ve cereyanların odalara girmesini önleyebilir. Ayrıca temizlik bezi olarak da bir süre daha işe yararlar.


Tüpleri ve ambalajları dikkatli kullanın

Diş macunu veya krem tüpleri genellikle sonuna kadar kullanılamaz çünkü sıkınca dibinde kalan çıkmak bilmez. Ben kişisel olarak ortadan kesip sonuna kadar kullanmayı tercih ediyorum. Özellikle kremler nerdeyse bir hafta daha uzun süre kullanılabiliyor.

Giysileri akıllı giyin

Her giydiğinizi hemen çamaşır makinesine atmak yerine havalandırabilir ve kapı arkasına ya da duvara monte edeceğiniz bir askıya asarak birden fazla giyebilirsiniz. Özellikle pantolonlar her giyişte kirlenmez. Böylece hem sudan, hem elektrikten hem de deterjandan tasarruf edersiniz. Giysileriniz de çabuk eskimez.

Size bazılarını kendimin de uyguladığı tasarruf yöntemlerinden bahsettim. Daha önce paylaştığım Evde Ekonomi Nasıl Yapılır yazımda farklı bazı tasarruf ipuçları bulabilirsiniz. Aslında pek çoğu bilinen ama akla gelmeyen bu basit yöntemler sayesinde günlük hayatta biraz olsun ekonomi yapabiliriz.

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bunları dikkate almalıyım teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Önemli bir konu. İsraftan hep kaçınmalıyız. Fazla tüketim odaklı yaşar olduk. Aslında çoğu şeye ihtiyaç yok. Cezve varken kahve makinesine bir ton para vermek, ya da klasik elektrik süpürgesi yerine yeni nesil robotlardan almak anlamsız geliyor bana.

  YanıtlaSil
 3. Önemli bir konu. İsraftan hep kaçınmalıyız. Fazla tüketim odaklı yaşar olduk. Aslında çoğu şeye ihtiyaç yok. Cezve varken kahve makinesine bir ton para vermek, ya da klasik elektrik süpürgesi yerine yeni nesil robotlardan almak anlamsız geliyor bana.

  YanıtlaSil
 4. Zaten Türkiye'de tasarrufsuz yaşayan çok küçük bir kesim kalmıştır sanırm. İş iyice çığrından çıktı buralarda

  YanıtlaSil
 5. bunları yapmıyorum ayolcum :) son yazımda sende gördüğüm bir yazar vaaar :)

  YanıtlaSil
 6. Valla ben bunların çoğunu yapmaya çalışıyorum canım malum ekonomi burada acayip zorluyor...

  YanıtlaSil
 7. Pişirme konusundaki öneriler ilginç ama mantıklı geldi, teşekkürler🙂

  YanıtlaSil
 8. Her konuda tasarruf şart. Hayat şartları gittikçe zorlaşırken savurmak anlamsız. Düdüklü gerçekten de çok işe yarıyor. Fakat battaniye yöntemini ilk kez duydum:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski