NYAD - Eleştirmenleri İkiye Bölen Tartışmalı Film

 


Film, 60 yaşını aştığında Küba'dan Florida'ya yüzmeye karar veren Diana Nyad'ın hikayesini anlatıyor.  28 yaşındayken bu mesafeyi yüzmeyi denemişti. Kendini köpekbalıklarından korumak için koruyucu bir muhafazayla suya girdi, ancak sonuna kadar getirmeyi başaramadı. Nyad filmi sporcunun 2011'deki denemesini konu ediyor

Ancak “Nyad”ın gerçek hikayesinde pek çok tutarsızlık var.

“Nyad” gerçek olaylara mı dayanıyor?

Film, gerçek Diana Nyad'ı gösteren arşiv görüntüleri ile açılsa da, Nyad'ın kariyeri oldukça tartışmalı olduğundan filmde "Gerçek olaylara dayanmaktadır" ifadesinden  bahsedilmiyor. Yönetmen Elizabeth Chai Vasarhelyi, Vanity Fair'e verdiği röportajda şunları söyledi: "'Bu gerçek bir hikaye' demiyoruz. Ama bu gerçek bir hikaye. Bu, bir hakikat fikriyle ilgili."

Ancak hakikat ile “hakikat fikri” arasında büyük bir fark var eleştirmenlere göre.

Diana Nyad kimdir?

Diana Nyad, daha sonra spor muhabiri olan eski bir uzun mesafe yüzücüsüdür. 1978'de Küba'dan Florida'ya yüzmeyi denedi, ancak kariyeri boyunca başarıları hakkında tekrarlanan anlaşmazlıklar vardı - örneğin Manş Denizi'ni yedi buçuk saat boyunca yüzdüğü iddiası gibi. .

Nyad, kamuoyunda kariyeri hakkında defalarca yanlış beyanlarda bulunduğundan, Daniel Slosberg, Nyad'ın tüm yanlış beyanlarını toplayan nyadfactcheck.com web sitesini kurdu. Özellikle Nyad'ın gazetecilik geçmişi göz önüne alındığında bu gerçekler biraz şok edici.

Nyad Küba'dan Florida'ya yüzdü mü?

Filmin odak noktası Küba'dan Florida'ya yüzme girişimi. Toplamda beş kez mesafeyi yüzmeye çalıştı. İlk denemesi, daha önce de belirtildiği gibi, 1978'de başarısız oldu. 2011'den 2013'e kadar dört deneme daha yaptı ve sonuncusu 31 Ağustos 2013'te başarılı oldu. Nyad aslında Küba'da başladı ve Florida'ya geldi, ancak performansında da birçok tutarsızlık var. O kadar çok ki, ne Guinness Dünya Rekorları Kitabı ne de Dünya Açık Su Yüzme Birliği onların başarılarını tanımıyor.

Bunun temel nedenlerinden biri, yetersiz dokümantasyon ve mürettebatın girişimleri sırasında yaptığı çelişkili ifadeler. Bu mesafeyi yüzmediği, bunun yerine bir teknede mola verdiği veya bazı mesafelerde meslektaşları tarafından çekildiği yönünde şüpheler var.

Yanında yalnızca bir teknenin olduğu gerçeği de doğru değil; gerçekte onun güvenliğini koruyan birkaç tekne vardı. Filmde gösterilen köpekbalığıyla yüzleşme gerçekte hiç yaşanmadı.


Sonuç

Diana Nyad'ın Netflix film uyarlaması her ne kadar ilham verici olsa da film, gerçek hikayeden dolayı dikkatli izlenmeli diyor eleştirmenler. Diana Nyad, kariyeri boyunca uzun mesafe yüzücüsü olarak büyük başarı elde etti ancak kariyeri hakkında defalarca yalan söylemesi, filmde acı bir tat bırakıyor.

Ben filmi nasıl buldum?

  Film olarak son derece ilham ve motivasyon verici buldum aslında. İnsanın ilerlemiş yaşına rağmen kafasına koyduğunda neler başarabileceğine dair iyi bir örnek. Annette Benning Nyad rolünde çok başarılı. Jodie Foster da ilerlemiş yaşına rağmen fit görünümü ile dikkat çekiyor:) İkisi de çok beğendiğim oyuncular. Kısacası izlenmeye değer bir film. Zaten yapımcılar da birebir gerçekleri yansıttığını iddia etmiyor. 

Bu filmleri izlediniz mi:4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. yalan söylemesi hoş olmamış. yine de filmi merak ettim :)

  YanıtlaSil
 2. Ben bu yalan ve çelişkiler kısmını bilmiyordum. Seyrettikten sonra bakığımdan denk gelmemişim. Hoş çok derinlemesine araştırmadım. Hoş olmamış.

  YanıtlaSil
 3. izledim keyifle ama bu bir film sayılmaz belgesel sayılır :) yalanları bilmiyordum :)

  YanıtlaSil
 4. Jodie Foster başarılı bir oyuncu, bu filmi de güzel olabilir.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski