Eat, Pray, Love Filmi - Bir Kendini Bulma Yolculuğu

Çok satan yazar Elizabeth Gilbert'in gerçek hikayesinden uyarlanan Eat, Pray, Love "Ye, Dua Et, Sev" filminin açılış sahnesinde Julia Roberts, Bali'de fakir, ağzında birkaç dişi olan  ama bir şekilde sevimli olan bir şifacıyla konuşuyor. 

Film bana göre izlemesi keyifli ancak kendini keşfetme konusunda ne kadar fikir verici o kısmı tartışılır. Amerikalıların kendini bulma yolculuğu domates soslu makarna, pizza, birkaç yoga seansı ve Bali' de uygulanmaya çalışılan meditasyonlar gibi görünüyor. Egzotik bir yerlere gitmenin onları insan olarak değiştireceğine inanıyorlar herhalde. Avrupalılar da aynı bu konuda 👀

Aslında bence insanın bu kadar yolculuk yapmasına gerek yok, dünyanın heryerinde kendi içinize dönerek, kendinizi bulabilirsiniz. Bu sembolik olay, yer ve davranışlardan çok, kişinin kendini hazır hissetmesine bağlı. Yaşadığımız tecrübelerin bizi getirdiği yolculuğun sonu da diyebiliriz.


Ama film gerçekten keyifli bir izlemelik. Henüz fırsat bulamadıysanız boş bir zamanınızda izleyebilirsiniz.

Eat, Pray, Love (Spoiler İçerir!!!)

Kocası Stephen'dan (Billy Crudup) ayrıldıktan sonra Liz Gilbert (Julia Roberts), çok daha genç tiyatro oyuncusu David'e (James Franco) sırılsıklam aşık olur. Ancak  çok geçmeden bu ilişkide de kendini kapana kısılmış hisseder. Bu yüzden  kendini aramak için bir yıl boyunca dünyayı dolaşmaya karar verir. 

İlk durağı Liz'i Roma'ya götürüyor; burada hiçbir şey yapmama ustalığını öğreniyor ve her zaman New York salatası yemek yerine her gün mutfağın öne çıkan lezzetlerini deneyimliyor. 

Liz, Hindistan'da bir aşramda kalır ve Teksaslı Richard (Richard Jenkins) ile tanışır. Richard, ona başkalarının affedilmesini beklememesi, bunun yerine kendini affetmesi konusunda akıllıca tavsiyelerde bulunur. 

Sonunda Liz, Bali'deki şifacı Ketut Liyer'e (Hadi Subiyanto) gider ve orada aslında meditasyona devam etmek ister, ancak daha sonra Brezilyalı mücevher satıcısı Felipe (Javier Bardem) ile yaşadığı tutkulu bir ilişkide kendini tekrar kaybetme korkusuna kapılır.

Diğer film tavsiyelerine de bir göz atmak ister misiniz?

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Benim bu filmi hala izlememiş olmam :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de tüm filmleri gecikmeli izliyorum 🤣

   Sil
 2. Listemde olan ama hala izlemediğim o film :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arada eski filmleri hatırlatmak iyi oluyor izlemeyenler için 😊

   Sil
 3. Kesinlikle katılıyorum, klişe soslu. Ama en azından eğlenceli. Kitaptan ziyade film daha çekici. 🙈

  YanıtlaSil
 4. Derinliği yok ama çıtır çerez keyifli bir filmdi.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski