Heybemizdeki Taşlar


Hepimizin sırtında bazen dolan, bazen boşalan bir heybe olduğunu düşünürüm. Çocukluktan gençliğe geçerken neredeyse boş olan; gençlikten yetişkinliğe doğru ise dolmaya başlayan bir heybe. Taşlar karşılaştığımız ve aşmamız gereken zorlukları sembolize ediyor.

Heybemiz hayatta tecrübe kazanmaya çalışırken dolup dolup ağırlaşıyor. Engelleri aştıkça hafifliyor. Ancak bu bütün hayatımız boyunca devamlı süren bir döngü. Çünkü hayat sürdükçe karşılaşılan zorluklar da, aşılması gereken engeller de bitmiyor. Biri bitince başkaları geliyor. Dolayısıyla heybemiz de bir dolup bir boşalıyor.

Aslında bu hiç de kötü bir şey olarak algılanmamalı. Yeni bir şeyler öğrenmek de bir engel veya zorluk aşmak, hayatını sürdürürken hallettiğin işlerin de. Halledemediklerin birikip sırtında yük oluyor. 


Bazen de gereksiz taşlar ekliyoruz heybemize. Herşeyi kendimiz halletmeye çalışarak, iş paylaşımı yapmayarak v.s., v.s. İnsanoğlu çok güçlü bir varlık. Düşününce imkansız gelen yükleri taşıyabiliyor hayatta. Ama gereksiz yükler sırtlanmanın da bir anlamı yok. 

Ben bu konuda çok yol aldım, her gün kendimi geliştirmeye ve yüklerimi hafifletmeye yönelik çalışıyorum. Ama hala heybem taş dolu. Yarım asırı çoktan devirmiş de olsam tüm yüklerimden kurtulamıyorum. Yeni yıl daha yeni başladı ooo ben planladıklarımla heybemi doldurdum bile😂 Kimbilir, belki de bizi hayatta tutan bu mücadelelerdir ne dersiniz? Sizin heybeniz ne durumda?

Bu konular da ilginizi çekebilir:

2023 Nasıl Geçti?

Yeni Yılda Mutluluk, Sağlık ve Başarı İçin Yeni Hedefler Koymak

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. ahhh o hayaller ve hayatlar :))) vallahi ben de baya bir doldurdum heybemi yeni yıl için ama 19 gün oldu başlayalı ben de tık yok :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Planlar yapıp, hayaller kurmaya devam ettikçe hayata tutunuyoruz işte 🤣

   Sil
 2. Merhaba Recep Bey Abi,
  Deryacığımın yazısını paylaşmışsınız, hem arkadaşıma, hem size teşekkür ediyorum.
  Ah, o heybelerdeki taşlar yok mu? Gerçekten sırtımıza bir yük. Ben dün yine onları düşünmekten sabaha kadar uyuyamadım sonra erkenden gün ışırken baktım uyuyamıyorum kalktım bilgisayar oyunu filan oynayayım uykum gelir dedim, bir süre sonra tekrar yattım, neyse sonunda uyumuşum bu sefer öğle ezanına doğru uyandım, hep bu yükler, bu taşlar, bu stresler yüzünden sanıyorum. Uykuya hasret kaldım.
  Selamlar, saygılar.

  YanıtlaSil
 3. taşları temizleyelim yolumuzda olmasın hehehe :)

  YanıtlaSil
 4. Fazlalıklardan kurtulunca güzelliklere kendiliğinden yer açılıyor zaten. 2024"ü müjdeli haberlerle karşıladım. İnşallah öyle devam eder. Sana da yüklerinden arındığın, sevdiklerinle kucaklaştığın harika bir yıl diliyorum Deryacığım :))

  YanıtlaSil
 5. Geçmişten getirdiğimiz gereksiz yükleri atabilirsek ve heybeyi hafifletebilirsek yeni hayallere yer açarız. Güzel bir konu ve yazı. Selamlar.

  YanıtlaSil
 6. Hayat hep bir döngüden ibaret... bir dolup boşalan, bazen de dolup taşan heybelerle yola devam.. :)

  YanıtlaSil
 7. 2023 rüzgar gibi geçti benim açımdan💫

  YanıtlaSil
 8. Bir yükü atsan sırtından diğeri giriyor heybeye. Bir türlü tam boşalmıyor.

  YanıtlaSil
 9. Yaşamak denilen şey o döngü olduğuna göre bize düşen dengeyi güzel kurmak :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski