İlkbahar Öncesi Bahçe Bitkilerinin KesimiKış pek çok yerde şiddetini sürdürse de yavaş yavaş baharın ilk işaretlerini almaya başladık bile.  Güneşli günlerde bahçelere çıkma isteğini engelleyemiyoruz. Bahçe sahipleri bilir, asla bahçede iş güç düşünmeden oturamazsın. Mutlaka gözümüze orda burda çıkan yaban otları, kesilmesi gereken çalılar, temizlenmesi gereken yapraklar batar. Aslında şimdi elimize bahçe makasını almamızın tam sırası. İşte bahar gelmeden kesim işlerinde dikkat edilmesi gereken kurallar:


Kesim ne zaman yapılır?

Temel olarak kesim yalnızca don olmayan günlerde yapılır. Ağaçların ağır budaması en iyi şekilde kış sonundaki dinlenme döneminde yapılır. Yoğun şekilde büyüyen ağaçları daha sonra budayın; meyve ağaçları için ağustos ayında yaz budaması daha da iyidir. Yumuşak çekirdekli meyveleri (kiraz, erik, kayısı vb.) yalnızca tomurcuklar açılmaya başladığında, şeftalileri ise çiçeklenme döneminde kesin. Hor çiçeği veya leylak gibi baharda çiçek açan ağaçları daima çiçek açtıktan sonra kesin. Gülleri yalnızca tomurcuklanma neredeyse başladığında kesin - temel kural: hor çiçeği(forsuthia) çiçek açtığında en uygun zamandır. Asmaları da kısaltmanın tam zamanı. Önceki yılın sürgünlerini üç göze (tomurcuk) kadar kısaltın.Neleri Budayabiliriz?

Hemen hemen tüm ağaçlar budanabilir. Çitler veya yaprak döken ağaçlar, yapraksız dönemde en iyi şekilde şekillenir. Yüksekliklerinin azaltılması gerekiyorsa çitlerin (gürgen, kurtbağrı) artık radikal bir şekilde budanması mümkün. Yaprak dökmeyen çitler yaz sonunda kesilmelidir. Mazıların kökten kısaltılması çok zordur çünkü eski ağaçtan neredeyse hiç büyümezler. Öte yandan porsuk ağaçları iyi bir şekilde yenilenir. Yüksekliği azaltmak istiyorsanız, meyve ağaçlarını mümkün olduğu kadar geç (yaz aylarında olması daha iyi) budayın. Ama şimdi yan dalları 15-20 cm'ye kadar kesin.


Kesmek için ne kullanılır?

Arayüzlerdeki kenarları düzeltmek için keskin makas, testere veya bıçaklar şarttır. Yıpranmış, parçalanmış dal taslakları patojenler ve çürüme için en iyi giriş noktalarıdır. Bir bozuk para büyüklüğünde olan kesiklere yara merhemi sürülür, aksi takdirde örtü altında çürüme meydana gelebilir.Nasıl kesilir?

En önemli kural: Ne kadar çok keserseniz ağaç veya çalı o kadar güçlü büyür. Bu nedenle her zaman yavaşça ve orantı duygusuyla ilerleyin. Genel olarak “ampütasyonlardan” kaçının. Bu şu anlama gelir: kalın dal kütükleri asla ayakta bırakılmamalıdır. Daima “türevsel” olarak kesin. Bu, her zaman bir yan dalın çekimin doğal bir devamını oluşturacak kadar geriye doğru kesmeniz anlamına gelir. Bunun istisnası, yapısal budamanın söz konusu olduğu genç meyve ağaçlarının budamasıdır. Yerleşim bölgelerinde sıklıkla gördüğünüz gibi, çiçekli ağaçlardaki “top kesimleri” kesinlikle yanlıştır. Çiçekli ağaçlarda, eski dalları yer seviyesinde keserek çalının canlılığını koruyun. Gül söz konusu olduğunda, floribunda gülleri yoğun şekilde ekilirken, çalı ve sarmaşık gülleri sadece kesilir. Yabani güller ve tarihi (“eski”) güller, geçen yılki sürgünlerde çiçek açtıklarından pratikte kullanılmamaktadır.

Kesim ne sıklıkla yapılabilir?

Bunu bir kez radikal bir şekilde yapmaktansa daha sık yapmak daha iyidir. Büyük bir budama gerekiyorsa, bunu iki ila üç defaya bölün. Budanması gereken büyük ağaçlar yalnızca GERÇEK profesyoneller tarafından kesilmelidir. Meyve ağaçlarını budama konusunda hiçbir fikriniz yoksa mutlaka kursa gidin veya budama yaptırın. Ve yine bir başka temel kural: dalları asla 1/3'ten fazla kısaltmayın ve ağacın boyutunu asla genel olarak 1/3'ten fazla küçültmeyin.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Çimlerinizi 5 Adımda Bahara Hazırlayın

Böcek Oteli Nedir, Böcek Otelinizi Kendiniz Yapın

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. gidip başkalarının bahçelerinden bir çiçekler almalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burda kimse almaz zaten her yer bahçe 🤣

   Sil
 2. Saksı değişim zamanı artık.. toprak alıp işlere girişlmeli yavaş yavaş :) 2.cemrede düştü <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde geceleri hala sıfırın altına inebiliyor. Şimdilik sadece kuru yaprakları temizliyorum. Yakında saksılara el atacağım 🌹☺️

   Sil
 3. Çok sevdiğim ama bir türlü yapamadığım bir aktivite:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski