2023 Eylül Ayı Nasıl Geçti? Yazdan Kalma Bir Sonbahar...

 


Bu yıl çok garip bir yaz geçirdik. Avusturya' ya göre aşırı sıcakların yanı sıra yağmur ve fırtına yer degistirip durdu. Pek çok eyalette sel felaketleri yaşandı. Buraya yerleştiğimden beri neredeyse 40 derecelere varan bu ikinci yaz oluyor en sonuncusu da herhalde 11 yıl önce filandı. Karya henüz bebek olduğu için zamanı hatırlıyorum. Ya sıcaktan ya da yağmurdan bahçede doğru dürüst oturup bir keyif yapamadık. Bahçeyi biçip düzenleyip tekrar eve kapandık👀Ancak Eylül ayı bize bir sürpriz yaparak ortalama 25 derecelerde seyreden bir sıcaklıkla geç bir yaz keyfi yaşattı. Her gün yürüyüşe çıktık, bahçede zaman geçirdik ve kalan işleri tamamlayabildik. Hatta bu durum Ekim başına da sarktı, sabahları yeni yeni daha serin olmaya başladı.

Aslında bu iklim değişiklikleri pek de sevinmememiz gereken durumlar. İklimlerin bu kadar şaşması doğal değil. Biz insanlar kadar, hayvanlar ve doğa da etkileniyor. Çiçekler zamansız açtı ve aşırı sıcaklar yüzünden sürekli büyümeye devam ettiler. Hayvancıklar zamansız doğumlar yaptılar. Birçok ülkede sel, deprem,yangın felaketleri yaşandı. Artık dünyadaki bu gözle görülür değişimin önüne geçilebilir mi bilmiyorum. Karamsar düşünmek de istemiyorum 😕Bu sonbahar sevindirici olan bir konu ise okulun başlangıcı bu yıl stressiz yaşandı. Sanırım bunda çocukların büyüdükçe daha bağımsız olmalarının da payı var. Yazın çalışmak Ada' ya çok iyi geldi, kendine güveni tavan yaptı o hızla ehliyet kursunu da tamamladı şimdi sınavını bekliyor. Yazın biriktirdiği parayla kendine ikinci el bir araba bile almayı başardı 😂

Ege zaten uzun zamandır başının çaresine bakıyor. Tek başına hayatını devam ettirme çabasını takdir ediyor ve gurur duyuyorum. Karyacık ise henüz biraz anneci ama o da ergenlikle çocukluk arasında gidip geliyor. Şimdilik onunla ilgilenebilmenin tadını çıkarıyorum çünkü artık torun torba olana kadar başka ilgilenecek çocuk yok sırada 🙈

Geçen günkü hafif bir güneş çarpması dışında bol bol bahçede çalışıp uzun yürüyüşler yapıyorum. Sonbahar geldi diye güneşin etkisini küçümsemişim 😂. Tabii bol bol da kitap okudum ama onları zaten ayrıca yazıyorum. Bu arada Karya ile yeni hobimiz babasının akşam vardiyaları olunca mısır patlatıp romantik komedi izlemek. Epeyce bir anlatacak film birikti belki hepsini bir yazıda özetlerim. Şimdilerde Friends dizisini izlemeye başladık. Yıllar önce izlemiştim ama unutmuşum çoğu bölümü 🙈 Bir de incik boncuk yapıyoruz😂Kız çocuklarıyla zaman geçirmek daha mı kolay bilemiyorum. Oğullarım pek o kadar ortak etkinlikler sevmezdi. Ada müzik çok sevdiği için konser olunca geliyor ama onun dışında ortak yaptığımız bir aktivite yok gibi. Bu aralar önerdiğimiz kitapları okumaya başladı. Ama sanırım bu çocukların yapısı ile de ilgili bir konu. Anneleriyle hiç anlaşamayan kızlar da biliyorum çevremde.


Tüm bunların dışında bildiğiniz gibi yazıp duruyorum. Yazmak benim en önemli terapilerimden biri. Ama benden daha çok ve sık yazan arkadaşlar da var ve bu beni çok mutlu ediyor. Blog yazıp okumayı seven biri olarak blogların yaşaması en büyük dileğim. Artık 9 yılı aştığı için kendimi kıyısından kenarından emektar bir blog yazarı sayabilirim sanırım. Gençlere önerim yazmayı seviyorlarsa mutlaka bir blog açsınlar. Yıllar sonra dönüp baktıklarında bu dijital hatıra defteri onları çok mutlu edecek 🦋🦋🦋


Bu konular da ilginizi çekebilir:


Sonbahar'da bahçede konuk ağırlama 

Bir Yaz Böyle Geçti

Derin Nefes Al ve İleriye Bak

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bazen çok sıkıldığımda dönüp eski yıllarda yazdıklarıma bakmak öyle iyi geliyor ki, blog gerçekten de kendimize verdiğimiz en güzel hediye

  Havalar serinlemeye başlayınca ben de kendime geldim, bu yaz delirtti beni. Sonbahar harika :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de geçmiş yazıları okumayı çok seviyorum. Blog yazmak verdiğim en doğru kararlardan oldu 😊

   Sil
 2. Everything looking very nice 👍👍👍 Have a great evening ✨✨✨

  YanıtlaSil
 3. Çok keyifle okudum yazını :) Çocuklar tek tek büyüyorlar ve kendi hayatlarını çizmeye başlıyorlar. Sağlıklı olmaları en büyük zenginlik.
  Bu sene yaz çok zorlu geçti, sanırım kış da öyle olacak. İklimlerin değişmesine alışacağız mecburen, eğer tüm dünya mesajları almaz ve doğa için olumlu adımlar atmazsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen umudumu yitiriyorum dünyanın kaderi konusunda. Biz bireyler olarak bilinçli yaşamaya çalışsak da bu yeterli değil bence.

   Sil
 4. Hayat akıp gidiyor. Yine de keyfini çıkarabilmek güzel. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru her anın değerini bilmek gerekir 😊

   Sil
 5. All these activities look awwsome, especially those you shared with your doughter, she is really lucky to have a mother like you. Watching movies together is also a good moment to talk and share experiences too.
  What I am intrigued most is in the fact that you said you wrote books. What do you mean? You were talking about the reviews you make or you write as in composing novels and stuff?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks a lot for your kind thoughts dear. I mean blogging☺️. This fulfils my life and makes me happy 😊

   Sil
 6. Yalnız çocukların isimlerine , toplamda yarattığı hissiyatla bayıldım ben:) Yeni eğitim yılınız hayırlı olsun. Yolları açık olsun.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklara biz de severek bu isimleri verdik. Teşekkürler güzel dilekler için. Şimdilik iyi gidiyor 😀

   Sil
 7. Güneş çarpması kötüdür geçmiş olsun. 9 yıl olmuş ha zaman ne çabuk geçiyor! Daha çok uzun yıllar yazmanı dilerim. Bizim buraya (Ankara) kış geldi. Wuuuu Ankara soğuğu ünlüdür zaten şikayet etmiyorum seviyorum bu şehri...:) çok sıcak yerlerde asla yaşamak istemem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Ben biraz daha sıcak bir yer olsun isterdim tropik bir ada gibi mesela 😀

   Sil
Daha yeni Daha eski