The Pale Blue Eye-Solgun Mavi Gözler Film Tavsiyesi

 


1830'da West Point Akademisi'nde bir Ekim akşamının sakinliği, geçit töreni alanının yakınında genç bir öğrencinin cesedinin ipte asılı halde bulunmasıyla bozulur. Görünen intihar, West Point'inki gibi katı kurallarla yönetilen bir okulda alışılmadık bir durum değildir, ancak ertesi sabah daha da büyük bir dehşet ortaya çıkar. Birisi cesedin bulunduğu odaya gizlice girip kalbini çıkarmıştır. 

Olayı açıklığa kavuşturması için deneyimli araştırmacı Augustus Landor (Christian Bale) çağrılır. Emekli olmasına rağmen davayı üstlenir. Kısa süre sonra askeri akademide Edgar Allan Poe (Harry Melling) adında genç bir öğrenciyle tanışır. Poe, yalnızca Landor'un soruşturma yöntemlerine büyük ilgi göstermekle kalmaz, aynı zamanda hastalıklı şeylere karşı da belirgin bir hayranlığa sahiptir.

2022 yapımı The Pale Blue Eye, oldukça karamsar bir atmosferde geçen bir film. Filmin ilginç yanı ünlü yazar Edgar Alan Poe' nun gençlik yıllarını konu edinmesidir. Film çevrelerinde filmde geçen olayların doğru olup olmadığı merak konusu oldu. Gerçek olan şu ki Poe, 1830-31 yılları arasında West Point Akademisi'nde öğrenciydi. Daha sonra üvey babasıyla yaşadığı sorunlar nedeniyle kendini okuldan attırmak için herşeyi yapmış ve bunu başarmış. 

Yazarın aşık olduğu genç kadının gerçek varlığına veya filmde geçen cinayetlerin o dönemde olduğuna dair ise herhangi bir kayıt yok. 

Ancak Edgar Alan Poe, okuldan ayrıldıktan kısa süre sonra üne kavuşmaya başlamış.

Film başarılı oyuncular Christian Bale ve Harry Melling hatırına izlenebilir. Ben esrarengiz konuları ve polisiye cinayetleri sevdiğim için sıkılmadan izledim. Ancak daha neşeli filmleri sevenler beğenmeyebilir. Karar sizin 👀Bu filmler de ilginizi çekebilir:

Pscyho

Hitchcock

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Brrrr! Bayağı dehşete düşürücü bir konusu varmış. Edgar Alan Poe'nun orada öğrenci olduğunu bilmiyordum adamın oldukça psikopat ve kötü biri olduğunu okumuştum çok eskiden yani aklımda pek normal biri olmadığı gibi kalmış.Çok teşekkürler güzel bir tanıtım olmuş. Bakmaya cesaret eder miyim bilemedim ama:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu konulara çok ilgisi varmış zaten yazılarında da belli. Film izlenebilir öyle aşırı korkunç sahneler yok.

   Sil
 2. hawke ı çok severim bu filmi de iyiydi dehşetliydi :)

  YanıtlaSil
 3. Duymamıştım bu filmi. Seyredileceklere ekleyeyim.

  YanıtlaSil
 4. Biraz karanlıkmış dediğin gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet karanlık ama konuya uygun sahneler 😊

   Sil
 5. I saw this movie and I really appreciated it not to mention that Christian Bale is a great actor!

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski