Klasik Kaiserschmarrn Tarifi

 


Kaiserschmarrn tarifi

 

Kağıtlar kalemler hazır mı? Bugün size yine Avusturya mutfağından nefis bir Kaiserchmarrn tarifi vermek istiyorum. Söylenişi zor, yapılışı çok kolay:) Kaiserschmarrn, Avusturya kökenli bir tatlıdır ve tam bir kalori bombasıdır! Sık sık yemek tehlikeli olsa da arada bir tadına bakılabilir. Ben bu tarz hamurlu tatlıları sevmediğim için belki de şanslıyım ama ev halkının diğer üyeleri pek seviyor:)

İşte klasik bir Kaiserschmarrn tarifi:

 

Malzemeler:

 

4 adet yumurta

200 gram un

250 ml süt

1 paket vanilya şekeri

1 çay kaşığı tuz

60 gram tereyağı

60 gram şeker

100 gram kuru üzüm

Pudra şekeri (servis için)Yapılışı:

 

Yumurta sarılarını beyazından ayırıp bir kapta çırpın. Ayrı bir kapta yumurta beyazlarını sertleşinceye kadar çırpın.

Yumurta sarılarının üzerine un, süt, vanilya şekeri ve tuzu ekleyin ve karıştırın. Sonra kuru üzümü de ekleyin.

Sertleşen yumurta beyazlarını bu karışıma yavaşça ekleyin ve karıştırın.

Bir tavaya tereyağı ekleyin ve eritin. Karışımı tavaya dökün ve kısık ateşte altın rengi olana kadar pişirin.

Kaiserschmarrn' ı bir spatula veya tahta kaşık yardımıyla büyük parçalar halinde kabaca bölün çevirerek pişirmeye devam edin.

Şekeri de ekleyin ve biraz daha pişirin.

Pudra şekeri ile süsleyerek servis yapın. Üzerine dilerseniz çilek, böğürtlen, yaban mersini ekleyebilir, veya sevdiğiniz bir reçelle yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Kaiserschmarrn Adının Anlamı ve Tarihçesi

Schmarren yemeklerinin tarihi: Yüzyıllar boyunca Schmarren basit bir kırsal-köylü yemeği olarak biliniyor ve orijinal haliyle daha çok doyurucu bir Sterz'e (mısır lapası) benziyor ve çiftçiler, yazlıkçılar, çobanlar ve dağcılar için "fakir insanların yemeği" olarak görülüyordu. 
Çiftliklerde genellikle süt, yumurta, un ve domuz yağı bulunur ve bunlardan çeşitli kızartmalar hazırlanırdı.

Schmarren ve Sterze, halk ve oduncular arasında özellikle popülerdi, çünkü dağların yukarısındaki ormanda çalıştıklarında yiyeceklerin yalnızca birkaç bileşen içermesine imkan vardı. Kısa sürede ateşin üzerinde açıkta yemek hazırlayabilmeleri gerekiyordu. Odunculara çok pahalıya mal olmamalıydı ama enerjisi yüksek olmalıydı.

Schmarren ayrıca özellikle takdir edildi çünkü parçalara ayrılan Schmarren hemen tavada masaya kondu ve herkes kendine bir parça alabiliyordu.
Schmarren kelimesinden literatürde ilk kez 1563'te Alman ilahiyatçı Johannes Mathesius' un "şişman" bir karmaşadan söz edilen düğün vaazında bahsedildi.
18. yüzyıla kadar Schmarren hazırlamak için bilinen  köylü-kırsal tarif, şehir-burjuva mutfağı tarafından da benimsendi, rafine edildi ve böylece "toplumsal olarak kabul edilebilir" hale getirildi.
"Kavrulmuş erikli Kaiserschmarren" veya unlu gözleme, irmikli gözleme ve ekmekli gözleme gibi varyasyonları  yaratıldı.


Etimoloji:


"Schmarren" kelimesi 16. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Sözcüğün kökeni: Yüksek Almanca' da "Schmer" (= domuz yağı, ham (domuz) yağı veya "bulaşım, bulaştırmak için").

Viyana lehçesinde Schmarren, aşağılık veya anlamsız bir şey anlamına gelir: "An Schmarrn!" (Aslında öyle değil!), "Red kan Schmarrn" (Saçmalama).

Kaiserschmarren' in Tarihi:

Tarihi, Avusturya imparatorluk ailesiyle ilgili birçok efsanede ilişkilendirilir ve muhtemelen İmparator I. Franz Joseph'e (1830 - 1916) kadar izlenebilir.

Bununla birlikte, Kaiserschmarren' in (genellikle Kaiserschmarrn olarak da adlandırılır) kökeninin kesin tarihi hakkında çok az şey biliniyor, ancak birkaç efsane var:
Kaiser'e Salzkammergut 'taki av gezilerinden birinde bir parça oduncu yemeği verildiği söyleniyor. Bu, süt, kuru üzüm ve yumurta gibi iyi malzemelerle onun onuruna rafine edilmiş. Sıradan bir oduncu gözlemesi böylece zarif bir Kaiserschmarren oldu.

Başka bir efsane de saray şefinin gözleme hamurunun bir zamanlar çok kalınlaştığı ve yırtıldığıdır. İmparator daha sonra tatlısını şu sözlerle geri gönderdi: "Böyle bir saçmalık imparatora yakışmaz!" Yani başarısız olan gözleme, en azından efsaneye göre, majestelerine servis edilecek kadar iyi değildi.

Kaiserschmarren' in aslen bir "Kaiserinschmarren" olduğuna dair bir efsane daha var : 1854'te Viyanalı şefler tarafından İmparatoriçe Elisabeth için yaratıldı. Ancak fiziğine her zaman dikkat eden İmparatoriçe Elisabeth (“Sisi”), onu kocası İmparator I. Franz Joseph'ten daha az çekici buldu ve bu nedenle “Kaiserschmarren” oldu.

Başka bir hikaye şöyle anlatıyor: Franz Joseph, Bad Ischl'i seviyordu ve olabildiğince sık oradaydı. İmparatorluk ailesinin varlığı şehri prezentabl hale getirdi. Soylu çiftin Ischl'deki konaklamalarından biri sırasında, Kral, İmparatoriçe için yeni ve kolay bir şey bulması için şefi görevlendirdi. Sisi'nin dişleriyle ilgili sorunları olduğunu bildiği için kolay yenebilecek yumuşak bu yemeği hazırladı. Yemeği kuru üzümle rafine etti ve tatlı olarak servis etti. İmparator, adı pek anlamadı ve şefin yeni pastaya onun onuruna "Kaiserschmarren" adını verdiğini söyledi. Sisi'nin kuru üzümlü bu tatlıyı bu yüzden pek sevmediği söyleniyor.

Her halükarda tarihçiler, "Kaiserschmarren" kelimesinin "Ev" anlamına gelen "Casa" (Casaschmarren = Hausschmarren) kökünden türetilen "Kaser" kelimesinden geldiğini ve zamanla "Kaiserschmarren" haline geldiğini ve kökeninin güneyde olduğunu varsaymaktadır. Alp bölgesinden geliyor olması muhtemel.

Bununla birlikte, şeker ve beyaz un daha önceki zamanlarda refahın bir işareti olduğundan ve daha yüksek rütbeli yöneticilere ayrıldığından, bu yiyecek refahı ifade eder.

Yemekler için "Kaiser" terimi, 19. yüzyılda Avusturyalı aşçılar tarafından yemekleri ayırt etme ve özel kalite söz konusu olduğunda seçilmiştir.

Kaiserschmarren, sınırların ötesinde de ün kazandı ve Macaristan ve Bavyera'da da servis ediliyor.
Kaynak:https://info.bml.gv.at/themen/lebensmittel/

Deli Kızın Mutfağı' na bir göz atmak ister misiniz:

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski