Notlar Almanın Blog Yazarları İçin Önemi


 

Bu kadar çeşitli konu nereden aklına geliyor? Konu sıkıntısı çekmiyor musun? Blog yazmaya başladığımdan beri bu soru bana sıkça soruldu. Bloglarım ve diğer yazı yazdığım kişiler için günde birkaç saatimi ayırınca ortalama beş yazı yazabilirim. Ve hayır, konu sıkıntısı hiç çekmem hatta yazacağım konular taslakta yazılmayı bekler. Bunun nedenini de yazımda sizlere açıklayacağım.

Aslında blog yazmak bir yaşam biçimi. Sevmesen ve hayatında kendini yazarak ifade eden biri olmasan sürdüremezsin bir yerde tıkanır kalırsın. Böyle olunca, yazma işi aslında bilgisayar başına oturup kontrol panelinizi açmadan başlıyor. 

Öncelikle şunu belirteyim ben pek konu düşünmem, konular beni bulur. Bir kere çok okuyan ve çok belgesel izleyen biriyim. Bu başlı başına bana bir konu kaynağı oluyor. Bunun yanı sıra devamlı notlar alırım. Akıllı telefonlar hayatımıza bu kadar yoğun olarak girmeden önce sürekli çantamda ufak not defteri taşırdım (hoş hala da minik bir defterim vardır). Evin her yerinde de not kağıtları bulunur. Aklıma bir konu gelir gelmez hemen not alırım. Hayat bize o kadar çok malzeme veriyor ki... Zaten benim için başlığın belirlenmesi yeterli. Başlık oluştu mu yazı kendiliğinden çıkıyor. Araştırılacak bir şeyse biraz daha fazla zamanımı alıyor.

Akıllı telefon aldığımdan beri de telefonumda not almak için uygulamalar var. Hemen oraya not alıveriyorum. Böylece konu aklımdan uçup gitmiyor, zaten çok unutkan biriyim hemen unuturum. Örneğin izlediğim bir filmin adını hemen not almazsam hayatta aklıma gelmez neydi diye düşünür dururum. Kitapları da goodreads'den takip etmesem bu kadar düzenli tutup yazamam.

Hatta sanırım daha önce de yazmıştım ben herşeyi listelerim. Haftalık listelerim vardır. Çocuklarla ilgili işler, halletmem gereken işler. Bu inanılmaz yardımcı oluyor günlük yaşamda.

Şimdi kendimden örnekler verdikten sonra konuyu biraz daha toparlamak istiyorum.Notlar almanın blog yazarları için önemi

 

Notlar almanın blog yazarları için önemi oldukça yüksektir. Çünkü blog yazarları, düzenli olarak içerik oluşturmak ve okuyucularına faydalı bilgiler sunmak için araştırma yapmak zorundadırlar. Bu araştırmalar sırasında, notlar almak blog yazarları için birçok avantaj sağlar. İşte notlar almanın blog yazarları için önemli olduğu nedenler:

 

Fikirlerinizi organize etmek için yardımcı olur: 

Notlar almak, yazı konusu hakkında fikirleri ve bilgileri organize etmek için büyük bir yardımcıdır. Notlarınızı düzenli bir şekilde tutarak, yazıya girmeden önce önemli noktaları belirleyebilirsiniz. Bu sayede, yazınız daha tutarlı ve okuyuculara daha fazla değer sağlayacak şekilde yazabilirsiniz.

 

Kaynakları takip etmek için önemlidir: 

Notlar, araştırma yaparken hangi kaynaklardan bilgi topladığınızı ve bu kaynaklardan hangi bilgileri aldığınızı takip etmek için önemlidir. Bu sayede, kaynakları doğru bir şekilde belirleyebilir ve bilgiyi yanlış aktarmaktan kaçınabilirsiniz.

 

İleride tekrar kullanabileceğiniz bilgileri saklamak için kullanışlıdır: 

Notlarınız, ileride yazacağınız farklı yazılar için tekrar kullanabileceğiniz bilgileri saklamak için de kullanışlıdır. Örneğin, bir konu hakkında yaptığınız araştırmalar sırasında aldığınız notları, ileride aynı veya benzer konular hakkında yazı yazarken tekrar kullanabilirsiniz.

 

Daha hızlı yazmanıza yardımcı olur: 

Notlarınızı düzenli bir şekilde tutarak, yazı yazma sürecini hızlandırabilirsiniz. Notlarınız, yazı konusu hakkında düşüncelerinizi organize etmenize ve yazıyı daha hızlı bir şekilde yazmanıza yardımcı olur.

 

Yazı kalitenizi artırır: 

Notlarınızı düzenli bir şekilde tutarak, yazı kalitenizi artırabilirsiniz. Notlarınız sayesinde, yazı konusu hakkında daha ayrıntılı bir araştırma yapabilir ve okuyucularınıza daha değerli bilgiler sunabilirsiniz.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı, notlar almak blog yazarları için oldukça önemlidir. Notlarınızı düzenli bir şekilde tutarak, daha kaliteli yazılar yazabilir ve okuyucularınızın ilgisini çekebilirsiniz.

 

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

Blog Yazarlığında Dengeyi Bulmak-Yeni Blog Yazarlarına Tavsiyeler

Blog Yazmak İçin 6 Önemli Sebep

 5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok faydalı bir içerik. Elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Blog yazmaya başladığım ilk yıllarda konu başlıkları yazardım not defterime. Yolda, mutfakta, yemekte nerde aklıma gelirse unutmamak için kalkar yazardım. Şimdilerde yapacağım yayınlar belli olduğundan pek gereksinim duymuyorum ama yine de bazı çalışmalarım için mutlaka kullanırım. :) Güzel bir konu seçmişsin.. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. eskiden her şeyi tıkır tıkır hatırlardım ama artık hatırlamıyorum . Bunu bloga yazayım bak diyorum sonra unutuyorum... Fikrine sağlık, keyifli bir yazı olmuş ♥

  YanıtlaSil
 4. Haftalık liste yapmanı beğendim. Ben de bi düşüneyim bunu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Listeler çok işe yarıyor. Hele benim gibi unutkanlar için:)

   Sil
Daha yeni Daha eski