Viyana Gezi Rehberi - A'dan Z'ye Viyana'da Gezilecek Yerler


Uzun zamandır Viyana hakkında yazmak istiyordum ancak yazıda ağırlıklı olarak kendi resimlerimi kullanmak istediğim için bir türlü bitmedi. Burada yaşadığım yaklaşık 20 yılda en çok gittiğimiz şehir olan Viyana resimlerim ne yazık ki çok dağınıktı. Aralarından seçmem de zor oldu. İlk yıllarda bolca Türk konsolosluğu işlemleri için gittik sonra vatandaşlık alınca gerek kalmadı o zaman da gelen misafirlerle gezmek için gittik:) 
Uzun lafın kısası görsel altında nereden alındığını belirtmediğim tüm resimler bizim yıllar içindeki ziyaretlerimizde çekilen amatör resimler:) Turizm bloglarındaki Viyana gezi rehberi yazıları ile yarışamasam da kendi arşivimden olduğu için paylaşmak istedim.

Viyana şehrinin vazgeçilmezleri

Viyana'da sadece bir gününüz varsa, bu 3 yeri kaçırmamalısınız:

Schönbrunn Sarayı

Sadece bahçesini bile gezseniz saatler geçer. Bahçe gezisi ücretsiz sarayın içini görmek isterseniz bilet almanız gerekiyor. Ancak bir ipucu vereyim bahçe içinden daha etkileyici 😎

Büyük saray bahçesine sahip etkileyici Schönbrunn Sarayı, Viyana'nın en bilinen turistik yerlerinden biridir.

Sarayın içindeki görkemli odaların yanı sıra özellikle palmiye evi ve labirent görülmeye değer.
Avusturya saray bahçelerinde
 Roma ve Yunan tarihinden heykeller bulunuyor. Tabi Schönbrunn oldukça büyük bir alanda olduğu için heykel sayısı da daha fazla.
Hallstatt Gezi Rehberi yazısını da okumayı unutmayın !!!Kızımız Karya küçükken ben bu sarayın prensesiyim derdi. Neyse büyüdükçe prensesliğin pek de matah bir şey olmadığını hayatta ayakta kalabilmek için daha farklı değerlere ihtiyacı olduğunu anlatıyorum.StephansdomStephansdom- Aziz Stephen Katedrali, şehrin simge yapılarından ve Viyana'nın en ünlü turistik yerlerinden biridir. Avrupa'da Alt Stadt, eski şehir denilen şehir merkezinin ortasında görkemli bir yapı olan katedral ziyareti ücretsiz ancak bodrum katındaki katakomblar için sanırım bilet alınıyor.

Katedralin yanı sıra, katedralin 137 metre yüksekliğindeki ve tarihi eski şehrin harika bir manzarasını sunan güney kulesini ziyaret edebilirsiniz.

Hotel SacherViyana'nın diğer bir dünyaca ünlü yeri de Hotel Sacher. Buradaki kayısı marmelatlı Sacher Torte dünyadaki tüm ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Avusturya'da çeşitli yerlerde satılsa da, hiçbir yerde buradaki tadı bulamıyorsunuz. Biraz pahalı ama bir kez Viyana'ya geliyorsanız tatmaya ve adeta bir saray güzelliğinde olan otel binasını görmeye değer. 

Hotel Sacher salonlarından biri. Adeta tarihte bir yolculuk yapar gibi. Otelin hikayesini anlatan kitaptan daha önce blog sayfamda bahsetmiştim. Okumadıysanız:Hofburg

13. yüzyıldan kalma bölümleri olan saray kompleksi

Hofburg, Viyana'nın en önemli turistik yerlerinden biridir. Habsburg'ların 1918'e kadar yaşadığı yer, şimdi Avusturya Cumhurbaşkanı'nın ve hükümet görevlilerinin büroları bulunuyor.

Hofburg içinde Sissi Müzesi, İspanyol Binicilik Okulu ve İmparatorluk Hazinesi gibi birçok önemli turistik yer vardır.Viyana'da fiyaka adı verilen faytonlarla bir şehir gezisi yapmak çok sevilse de, son yıllarda hayvan dernekleri kaldırılması için yoğun kampanyalar yapıyor.

Binicilik okulunda eğitilen dünyaca ünlü Lipizzaner atları ile ilgili detaylı bir yazı yazmıştım. Okumadıysanız:


Binicilik okulunun girişinde çocuklarla


Viyana'da fiyaka denilen faytonlar şehrin adeta sembolü. Ancak son yıllarda hayvan koruma dernekleri kaldırılmaları için yoğun bir kampanya yapıyor. 


Binicilik okulu binasından kareler

Hofburg avludan bir kare

Stephansdom uzaktan görünüşü

Detaylar...
Viyana'da Nerede Kalınır?

Viyana'da Oteller

Viyana'da her tarzda ve her fiyat aralığında otel bulabilirsiniz.

Birçok otel, Viyana şehrinin iç kısmı olan 1. bölgede yer almaktadır. Orada en önemli gezilecek yerlere çok yakınsınız, ancak daha ucuz bir oda için şehrin geri kalanından daha derine inmeniz gerekiyor.

Şehir merkezinin doğusundaki 2. ve 3. semtler de iyi bir konuma sahiptir, ancak önemli ölçüde daha ucuzdur. Ayrıca burada çok geniş bir otel seçeneği var.

Ayrıca şehir merkezinin batısındaki 4. ve 7. semtlerde çok konforlu bir şekilde geceleme yapabilirsiniz. Semtler de çok iyi konumlanmış olsa da burası çok daha az turistik.
Temizlik konusunu Avusturya'da pek düşünmeye gerek yok en az yıldızlı pansiyonlar bile çok temiz.
(Otel konusuna yazının sonunda detaylı olarak değineceğim)

Farklı yıl ve mevsimlere ait resimler olunca çocuklar her resimde bir başka.
Viyana' da toplu taşıma

Viyana genellikle sakin görünse de, 1,8 milyon nüfusuyla 8 milyonluk ülke için gerçekten büyük bir şehir ve hatta Berlin'den sonra Almanca konuşulan dünyanın en büyük ikinci şehri.

Bununla birlikte, merkezdeki Viyana'nın görülmeye değer yerlerinin çoğuna yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Ayrıca Viyana, her Alman şehrinde olduğu gibi mükemmel bir bisiklet altyapısına sahiptir.

Bunun dışında Viyana çok gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir.


Viyana'da Wiener Linien tarafından işletilen 5 metro hattı, 29 tramvay hattı ve 140 otobüs hattı bulunmaktadır. Bu sizi hızlı ve kolay bir şekilde Viyana'nın görülmeye değer başlıca yerlerine götürecektir.

Bilet satın alırken tek bilet, günlük bilet ve çok günlük bilet seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Pek çok turistik yeri ve müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, muhtemelen bir Viyana Kartı veya Viyana Şehir Kartı almaya değer.

Viyana'da tek bir seyahatin maliyeti 2,40 Euro'dur. Biletleri, Avusturya'da Tabaktrafik adı verilen kiosklardan ve makinelerden satın alabilirsiniz.

Daha sık seyahat ediyorsanız, geçerlilik süresi boyunca toplu taşıma araçlarında sınırsız seyahat etmenizi sağlayan bir zamanlı bilet satın almaya değer.

Aşağıdaki varyantlar vardır:

24 saatlik bilet: 8,00 EUR (4 veya daha fazla yolculuk için buna değer)
48 saatlik bilet: 14,10 Euro (7 veya daha fazla seyahat için buna değer)
72 saatlik bilet: 17,10 Euro (8 veya daha fazla yolculuk değerinde)
Haftalık bilet: 17.10 (8 veya daha fazla seyahat değerinde)
Haftalık bilet her zaman Pazartesi 0:00'dan sonraki Pazartesi 9:00'a kadar geçerlidir. Perşembeden Pazara kadar Viyana'daysanız, haftalık bir bilet almaya değer.

Cumartesiden Salıya kadar Viyana'daysanız, 72 saatlik kart daha iyi bir seçimdir.
Fransiskan KilisesiViyana Kartı mı yoksa Viyana Şehir Kartı mı?


En önemli Viyana ipuçlarımızdan biri, Viyana Şehir kartlarından -Wien City Pass birini satın almaktır. En azından giriş ücreti ödemeniz gereken yerlerden birini veya diğerini görmek istiyorsanız.

Üç tane mevcuttur: Vienna Pass, Vienna Flexi Pass ve Vienna City Card. Girişler ve toplu taşıma araçlarında bu kartlarla oldukça fazla tasarruf etmiş olursunuz.
Viyana'nın en güzel 17 müzesiViyana denilince akla masal şatoları, Sachertorte ya da şnitzel gelir. Ancak Viyana'nın  yaklaşık 100 müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda size Viyana'nın en güzel müzelerini seçip anlatmaya çalıştım ancak müzelre ulaşabileceğiniz linkleri de ekleyeceğim.

Viyana, kültür severler için bir Mekke gibidir. Şehir, canlı tiyatro gösterileri, çeşitli konserler ve zarif balolarla dolup taşar.

Müzeler de Viyana'da turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden. Yaklaşık 100 müze gezmek oldukça fazla zaman alacağından günü birlik veya birkaç günlük geziler değil bir hafta gibi bir süre kalınacaksa programa alınabilir. Veya aralarından ilginizi çekebileceğini düşündüklerinizi seçebilirsiniz.


Federal Müze Kartı: Müze hayranları için tasarruf tüyosu

Viyana'da aynı anda birkaç müzeyi ziyaret etmek ister misiniz? O zaman Federal Müze Kartı almak akıllıca olur. Kart ile toplam sekiz müzeyi 59 Euro'ya ziyaret edebilirsiniz. (2022 ücretleri) Bir yıl geçerli kart için en son fiyat bilgileri için: https://www.bundesmuseencard.at/

Kart, Viyana Müzelerini sekiz müze grubuna ayırıyor. Her grupta, daha sonra ziyaret edebileceğiniz bir favori seçebilirsiniz.

Bundesmuseen-Card, diğer şehirlerdeki müze geçiş kartlarından daha pahalıdır, ancak en az dört müzeyi ziyaret ederseniz faydalı olabilir. Bunun için çoğu grupta en pahalı müzeyi seçmelisiniz. Beş müzeden birkaç daha ucuz alternatif görmek istiyorsanız, aynı zamanda iyi bir yatırımdır.

Kart toplamda bir yıl süreyle geçerlidir. Bunları tüm Federal Müze konumlarından veya uygun bir şekilde çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Viyana'daki tarihi müzeler

Tarihle ilgileniyorsanız, Viyana tam size göre. Şehir, geçmişin çeşitli yönlerini ele alan bir dizi müzeye sahiptir.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi 

Görsel: Wikipedia


Doğa Tarihi Müzesi'nde dünyanın oluşumu ile ilgili hayranlık uyandıran 30 milyondan fazla nesne bulunmaktadır. Özellikle, üç büyük dinozor iskeletinin bulunduğu dinozor salonu dikkat çekiyor.

Deck 50'de bilim dünyasının derinliklerine inebilir ve küçük deneyler yapabilirsiniz. Doğa Tarihi Müzesi'nin dijital planetaryumu sizi galaksimizin en uzak köşelerine yaklaştırır.

Ekstra ipucu: Geceyi Doğa Tarihi Müzesi'nde de geçirebilirsiniz! Akşam, bir planetaryum gösterisi ve canlı müzik eşliğinde bir gala yemeği ile başlar, meşale ışığında sergi turu ile devam eder ve Viyana manzaralı çatı terasında köpüklü şarap ile sona erer. Kişi başı 200 avro (çocuklar için 75 avro), tam olarak ucuz değil ama özel bir deneyim.

Roma Müzesi

Görsel:https://www.vienna-trips.at/roemermuseum/

Vindobona ismine yabancı mısınız? O zaman Roma Müzesi'ne gidin! Eski Romalıların Viyana şehri için kullandığı isim buydu.

Müzede eski Viyana hakkında her şeyi öğreneceksiniz. 300'den fazla sergi, değişen sergiler ve dijital rekreasyonlar sizi zamanda geriye götürür ve kendinizi bir kazı alanındaki Indiana Jones gibi hissedebilirsiniz.

Çocuklarla seyahat ediyorsanız, küçükler örn., yaşa uygun animasyon filmleri veya Viyana'nın Playmobil kopyası  ilgilerini çekebilir!


Hofburg Viyana

Görsel: https://www.stadt-wien.at/kunst-kultur/museum/sisi-museum-kaiserappartements-silberkammer-in-der-hofburg.html


Hofburg, 1918 yılına kadar Habsburg İmparatorlarının ikametgahı ve yönetim merkeziydi ve Sisi Müzesi, İmparatorluk Daireleri ve Gümüş Koleksiyonu gibi birçok kültürel kurum bugün hala burada bulunabilir.

Sisi Müzesi'nde her şey ikonik imparatoriçenin etrafında dönüyor. Ancak gerçekte, işler muhtemelen Romy Schneider filmlerindeki kadar romantik değildi! Hatta kraliçenin son derece şımarık ve sinir hastası olduğu söyleniyor artık. Ancak Avusturya' lılar tanınmış isimleri pazarlama ve turistik açıdan cazip kılma konusunda oldukça ustalaşmış.

Imperial Apartments ayrıca size Franz Joseph ve Sisi'nin eskiden nasıl yaşadığı hakkında bir fikir verir.

Gümüş koleksiyonunda, Habsburg ailesinden orijinal nesneleri görebilirsiniz.


Sigmund Freud Müzesi

Görsel: https://www.freud.org.uk/visit/what-to-see-at-the-freud-museum/


Sigmund Freud, yarım yüzyıldan fazla bir süre Viyana'da yaşadı. 47 yılı, bugün müze olarak hizmet veren Viyana'daki Berggasse' deki bir apartman dairesinde geçti.

Odalar, tam olarak Freud ve ailesinin Nasyonal Sosyalistlerden kaçmak zorunda kaldığı zamanki gibi döşenmiştir.

Bu arada, Sigmund Freud Müzesi'nde çocuklar için özel bir şey var: şiirli sesli rehberler. Böylece minikler de eğlenebilir.

İpucu: Zaman kazanmak istiyorsanız GetYourGuide bileti sizin için mükemmel çözüm. Viyana'daki tatilinizden önce giriş biletinizi online olarak kolayca rezerve edebilir ve tesis bünyesindeki bilet gişesinde sıraya girmek zorunda kalmazsınız.


Viyana sanat müzeleri

Sanatseverler de Viyana'da paralarının karşılığını alıyorlar. Şimdi Viyana'daki en ilginç altı sanat müzesini ve sanat galerisi geliyor:

Viyana Sanat Evi -Kunsthaus

Görsel: https://www.kunsthauswien.com/de/uber-uns/kunst-haus-wien/geschichte-gestaltung/


Kunst Haus, sıra dışı ve modern sanatın hayranları için mükemmel bir yerdir. Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanan Viyana'daki tek binadır. 

Ayrıca Hundertwasser'in sürdürülebilir fikirlerini yeniden yorumlayan diğer yetenekli sanatçıların eserleri de burada görülebilir.  Kunst Haus ilk yeşil müze kabul ediliyor.

İpucu: Müzenin ek tekliflerine bir göz atın, örneğin fotoğraf yürüyüşleri. Profesyonel bir fotoğrafçı eşliğinde Viyana'yı dolaşıyorsunuz ve belirli bir fotoğrafçılık alanı hakkında ipuçları alıyorsunuz.

Bilet alırken, Hundertwasser Müzesi'ne mi, geçici sergiye mi yoksa her ikisine de giriş içeren kombine bir bilete mi girmek istediğinize karar verebilirsiniz. GetYourGuide, Hundertwasser Müzesi için bilet sunuyor.Viyana Sanat Tarihi Müzesi 

Görsel: https://www.bmkoes.gv.at/Kunst-und-Kultur/kulturinstitutionen-des-bundes/Bundesmuseen/Kunsthistorisches-Museum-.html


Tüm etkileyici Viyana müzeleri arasında, dünyanın en önemli müzelerinden birini  bulacaksınız: Sanat Tarihi Müzesi.

Burada sadece özel tablolar değil, müzik aletleri, madeni paralar gibi gündelik hayatın her alanından sanat eserleri de sergileniyor.

Görsel: https://wienkultur.info/wien-ausstellungen/Eserler farklı dönemlerden geliyor. Antik Mısır'dan zengin bir şekilde dekore edilmiş bir kült odasından 1950'lerden kalma bir kale piyanosuna kadar, Sanat Tarihi Müzesi'nde çağdan çağa sürüklenebilirsiniz.

Toplamda 2.200'ün üzerinde eser sergileniyor. Bunların arasında Rembrandt ve Vermeer gibi ünlü sanatçıların eserlerini bulacaksınız.


Leopold Müzesi

Görsel: https://www.lumine.at/projekte/leopoldmuseum


1900'lerin başında Viyana'ya odaklanan Leopold Müzesi'nde yaklaşık 7.000 eser sergileniyor. 20 yılda, her zaman yeni sergiler sunan 100'den fazla farklı sergi açıldı.

Leopold Müzesi, müzeyi ziyaret etmek için artık sabırsızlanan herkes için müzeye dair heyecan verici bilgiler içeren dijital sergiler sunuyor. Bu da beklentiyi artırıyor!

İpucu: Leopold Müzesi'ni ve Sanat Tarihi Müzesi'ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız, her iki müze için de kombine bilet rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Bu size 5 Euro kazandırır.

Modern Sanat Müzesi

Dışarıdan, Modern Sanat Müzesi karanlık bir taş blok gibi görünüyor. İçeride ise modern sanattan renkli her türlü sanat eseri sunuyor.

Pop Art'tan Viyana Eylemciliğine ve Minimal Sanata kadar müzenin sunabileceği her şey var. 10.000 civarında eserin bir araya gelmesine şaşmamalı.

Ancak Modern Sanat Müzesi'nin sunabileceği başka önemli noktalar da var. Mumok sinemasında haftalık filmler gösteriliyor ve mini konserler ve aylık sanat atölyesi gibi etkinliklerde sanatı yakından deneyimleyebilirsiniz.


Albertina


Görsel: https://www.austria.info/de/sommer-in-oesterreich/albertina

Habsburg Sarayı'ndaki Albertina, 15. yüzyıldan itibaren sanata ilgi duyan herkes için doğru bir seçim. Monet ve Picasso'nun eserleri de burada sergileniyor. Ayrıca, Habsburg'ların hayranlık uyandıracak 20 odası var.

Yalnızca modern ve çağdaş sanata odaklanmayı tercih edenler, Albertina Modern'de emin ellerde. Albertina'nın ikinci lokasyonu 1945'ten itibaren sanatla ilgilenir ve 60.000'den fazla eser toplamıştır.

Her iki konum da çeşitli rehberli turlar, etkinlikler ve atölye çalışmaları sunmaktadır. Birçoğu dijital olarak da gerçekleşiyor.


Uygulamalı Sanatlar Müzesi

Sanat, günlük hayatımızın kaç alanında gerçekten rol oynuyor? Viyana Uygulamalı Sanatlar Müzesi bunu size tasarım, mimari ve çağdaş sanatın bir karışımıyla gösteriyor.

Değişen sergiler, örneğin estetik mobilya tasarımı gibi günlük yaşamdaki çeşitli sanat biçimlerini ele alıyor.

Sergilenen eserler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes rehberli turlardan birine katılabilir ve sanatçıların size eserlerin arkasındaki hikayeleri doğrudan anlatmasını sağlayabilir.

Müze çocukları da düşünmüştür: çeşitli atölyelerde küçükler ne kadar yaratıcı olduklarını gösterebilirler.


Müzik ve müzik ikonlarına adanmış Viyana müzeleri

Seslerin ve hikayelerinin büyüsüne kapılmak istiyorsanız, Viyana'nın müzik konulu bu müzelerini listenize alabilirsiniz.

Müzik evi

Görsel: https://www.hausdermusik.com/


Müzik söz konusu olduğunda, Haus der Musik muhtemelen Viyana'daki en ünlü müzedir. Bu müzede size müzikle ilgili her şey çeşitli şekillerde gösterilecek.

House of Music'te sanal gerçeklik de ihmal edilmiyor. Örneğin, kendi valsinizi çalabilir veya neredeyse başka bir yerde bütün bir orkestrayı yönetebilirsiniz.

Birinci katta ayrıca Viyana Filarmoni Orkestrasının kurulduğu yer bulunmaktadır.

Müzik Evi'nde elbette konserler de eksik olmamalı. Modern müzikten klasik performanslara ve çocuk konserlerine katılma fırsatı sunan, canınızın çektiği her şey var.


Mozart Evi Viyana

Görsel: https://www.mozarthausvienna.at/de/MOZARTHAUS-VIENNA/Museum/Mozart-Wohnung


Son yüzyılların en ünlü bestecilerinden birinin nasıl yaşadığını hiç merak ettiniz mi? O halde Viyana ziyaretiniz sırasında Mozart Evi'ni kaçırmamalısınız.

Mozarthaus'taki daire, Mozart'ın Viyana'daki hayatta kalan tek dairesidir ve aynı zamanda sahip olduğu en pahalı ve zarif dairedir.

Resimler, videolar ve eski belgeler size farklı odalarda rehberlik eder. Tek tek odaların hangi amaca hizmet etmesi amaçlandığı hala tam olarak belli değil.

Müzede dolaşırken Mozart ve ailesinin nasıl yaşadığına dair kendi resminizi çizebilirsiniz.

Haydn evi

Viyana'nın en ünlü bestecilerinden biri Joseph Haydn'dır. Hayatının son 12 yılını Viyana'da geçirdi.

Tabii ki evi bugün hala ayakta ve şimdi müze olarak hizmet veriyor. Sanatçının müziği, yaşam tarzı ve yaşamının son yıllarında yaşlanmasına odaklanır.

Odaların duvarları zengin ve güçlü kişilerin ifadeleriyle kaplıdır. Yaşarken zaten ünlü olan müzisyenle ilgili anılarını anlatıyorlar.

Evin arkasındaki bahçe, tarihi modellere göre kapsamlı bir şekilde restore edilmiştir. Küçük, yeşil vaha, 1800'lerde olduğu gibi düzenlendiğinden şimdi bahçenin yaklaşık bir örneğidir.


Viyana sınırlarındaki Teknik Müzeler

Teknolojiyle daha mı ilgilisiniz? Harika, o zaman Viyana'daki teknik müzelerde stres atabilirsiniz.

Viyana Teknik Müzesi

Kendiniz de aktif olmayı ve küçük deneyler yapmayı seviyorsanız Technisches Museum Wien sizin için mükemmel.

Müzede tarihi nesneler ve yeni teknolojiler hakkında çok sayıda sergi var. Bazıları uygulamalı deneyleriyle baştan çıkarıyor. Çocukların deney yapması için ayrı alanlar bile var.

Ziyaretinizi biraz daha heyecanlı hale getirmek istiyorsanız, daha sonra müzede çözeceğiniz küçük bir bulmaca rallisi oluşturmak için web sitesini kullanabilirsiniz.


Tavsiyemiz: Hava karardıktan sonra müzeyi tekrar ziyaret ettiğinizden emin olun. Müzenin cephesi her gün yaklaşık 4 saat boyunca farklı projeksiyonlarla parlıyor. Etkileyici bir gösteri!


Saat Müzesi

Görsel: https://de.m.wikipedia.org/wiki/Datei:Wien_-_Uhrenmuseum,_Raum_6.JPG


Saat Müzesi kesinlikle her şehirde bulamayacağınız oldukça sıra dışı bir müze.

Burada, tümü hala çalışmaya devam eden 700'den fazla farklı saate hayran kalacaksınız. Çok etkileyici, çünkü bazı saatler Orta Çağ'a kadar uzanıyor.

Saatten saate, tasarım ve teknik ilerlemedeki farklı eğilimleri görebilirsiniz. Ayrıca her saat aynı anda çalışan yüzlerce saatin melodisini saat başı dinleyebilirsiniz.

Serginin öne çıkan özelliği, 18. yüzyıldan kalma astronomik sanat saatidir. Farklı yerel saatleri, gezegen yörüngelerini ve hatta güneş ve ay tutulmalarını gösterebilir.


Dünya Müzesi-Weltmuseum

Görsel: https://www.wien.info/en/sightseeing/museums-exhibitions/weltmuseum-wien-365072?setlight=0&set_language=en


Örneğin Afrika kabilelerinin yaşam tarzlarını öğrenecek ve Meksika'da insanların nasıl giyindiklerini öğreneceksiniz. Sadece farklı ülkelerden insanlarla ilgili hikayelerin sizi büyülemesine izin verin.

Müze, koleksiyondaki bazı nesnelerin bir araya getirilme biçimi konusunda özeleştiri yapıyor. Koleksiyonun bir kısmı maalesef tarih boyunca ülkelerden çalınanlarla ele geçirildi. Bu nedenle zarar gören kültürlerle ortak çözümler aranmaya çalışılmaktadır.


Mobilya Müzesi Viyana

Hofburg'u ziyaret ettikten sonra Habsburg'lara doyamadıysanız Mobilya Müzesi kesinlikle gidilecek yer. Burada imparatorluk ailesine ait mobilyalar size onların yaşam tarzlarını daha çok anlatıyor.

Mobilya müzesi, Maria Theresia'ya kadar uzanıyor ve 165.000 parça ile dünyanın en önemli mobilya koleksiyonlarından birine sahip.

Bunlardan 6.000 tanesi müzede sergileniyor. Baroktan günümüze kadar çeşitli dönemler, nesnelerden açıkça tanınabilir.

Ayrıca, hayranlık uyandıran Romy Schneider'lı Sissi filmlerinden orijinal mobilyalara sahip film setleri bile var.
Müzeler çok temiz ve düzenli hazırlanmış. Ancak bana soracak olursanız illa da konusu ilginizi çekmiyorsa onları eleyip kısıtlı zamanda farklı aktiviteler yapmanız. Ayrıca resim çekmek için müzelerin dış binaları içinden çok daha güzel ve tarihi. 

Viyana'da yapılacak en iyi şeyler

Müzeleri ve sarayları gezmenin yanı sıra Viyana'da daha birçok şey yapabilirsiniz. Bunlar Viyana'daki en iyi 3 aktivitemiz:

Prater'deki Wiener RiesenradWiener Riesenrad, 1897'den beri Prater'de duruyor ve Viyana'daki en popüler etkinliklerden biri.

Şehir merkezine çok uzak olmayan Prater'de gezinebilir ve eğlence parkındaki diğer cazibe merkezlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Tarihte birçok ünlü kişiyi ağırlayan eğlence parkı ayrıca açıldığı yıllarda düzenlediği devasa fuar ile de anılıyor.


Bu minyatür müzede 2. Dünya savaşı sırasında bombalanan yerlerin eski halinin maketleri var.

Marilyn'i bulmuşken resim çekmesem olmazdı. Kadının mumyası bile güzel:)Pratter'in ağırladığı ünlü isimlerden Alma Mahler'in hayatını anlatan kitap


Viyana'yı bisikletle keşfedin


Viyana, şehri bisikletle keşfetmek için çok uygun.

Şehirde rehberli bir bisiklet turunda, birçok önemli turistik yere bisikletle kolayca ulaşabilir ve ayrıca rehberinizden pratik ipuçları alabilirsiniz.

Naschmarkt'ta yemek turu

Tadımlık bir  tur

Naschmarkt'ta bir yürüyüş yapmaya değer çünkü burada Avusturya mutfağının spesiyalitelerine ek olarak birçok uluslararası yemeği deneyebilirsiniz.

Naschmarkt'ta rehberli bir turda, çeşitli istasyonlarda spesiyaliteler ve kökenleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bir veya iki tat alabilirsiniz.

Viyana'da Noel Panayırları

Viyana'da Kasım Aralık aylarında düzenlenen renkli Noel Panayırları görülmeye değer. Schönbrunn Sarayı, Rathausplatz, Stephansdome gibi pek çok yerde düzenlenen panayırlar var.

Schönbrunn Noel Panayırı
Çocuklar için kurabiye ve şekerleme yapım atölyeleri var. Bir ziyaretimizde oğlum Ada da katılmıştı.Viyana hakkında sık sorulan sorular


Viyana'ya seyahat etmek için en iyi zaman ne zaman?

Viyana aslında yılın herhangi bir zamanında iyi bir seyahat noktasıdır. Şehirde mevsimlerin oldukça belirgin olması, yani yazların sıcak ve kışların soğuk olması nedeniyle, Viyana her türlü havaya karşı hazırlıklıdır.

Örneğin kışın harika Noel pazarları, klasik konserler ve operalar vardır ve ünlü Viyana kahvehanelerinde çok fazla koşuşturma vardır.

Yaz aylarında ise güzel saray bahçelerinde dolaşabilir, Prater'i veya dönme dolabı ziyaret edebilir ya da sadece Viyana şehir merkezinde dolaşabilirsiniz.

Tüm yıl boyunca yağmur yağabilir: yazın bile her zaman bir veya iki yağmurlu gün olabilir. Neyse ki, şehir kapalı alan aktivitelerinden yoksun değil. Ayrıca tüm yıl oldukça rüzgarlı olan şehirde gezerken yanınızda mutlaka ince bir rüzgarlık bulunmasında fayda var.


Viyana için kaç gün planlamalıyım?

Viyana, bir hafta sonu gezisi için olduğu kadar, daha uzun bir konaklama için de uygun.

Sadece bir hafta sonu için Viyana'daysanız, en fazla bir veya iki turistik yeri içeriden ziyaret etmelisiniz, o zaman en önemli yerleri ziyaret etmeyi başarabilirsiniz.

Viyana'da ne kadar çok zamanınız olursa o kadar iyi. Ardından müzeleri veya turistik yerleri ziyaret etmek veya çevredeki bölgeyi gezmek için daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Viyana'da hangi bölgelerde kalınır? Avantajlar ve Dezavantajlar

Viyana çeşitli bölgelere ayrılmış durumda. Şehri gezmeye başlamadan önce bir şehir haritası edinmeniz iyi olur. Şimdi size hangi bölgelerde neden kalınır avantajları ve dezavantajları neler onları anlatmaya çalışacağım.

1. bölgede geceleme: Şehir İçi

1. bölge, Viyana'nın en önemli turistik yerlerine yürüyerek ulaşmak isteyenler ve Viyana'da çok az zamanı olan herkes için idealdir.

1. bölge veya şehir içi orijinal Viyana'dır.V iyana'daki en iyi manzaralardan bazıları veya Viyana'daki en önemli müzelerin çoğu. 1. bölgenin tamamı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Her şeye yürüyerek ulaşmak çok kolay. Turizm altyapısı çok iyi, çok sayıda restoran ve çok sayıda metro istasyonu var.

1. bölgede bir otelin avantajları


En iyi konum. Gezilecek yerlerin çoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz.
. En ünlü Wiener Schnitzel Restaurant Figlmüller 1. bölgede yer almaktadır.
Noel zamanında özellikle güzel. Noel zamanı Viyana'nın en güzel Noel pazarları burada kurulur.

1. bölgede bir otelin dezavantajları


Tam olarak ucuz değil. 1. bölgede otel fiyatları diğer ilçelere göre daha yüksektir.
Çok turistik. 1. bölge büyük bir turistik cazibe merkezidir. Yerlilerin hayatı başka semtlerde geçme eğilimindedir.

2. ve 3. bölgelerde konaklama: Leopoldstadt ve Landstrasse

 2. ve 3. bölgeler, Viyana'nın turizm merkezinde olmak istemeyen ancak yine de görülmeye değer yerlerin çoğuna yürüyerek ulaşmak isteyen herkes için idealdir.

Viyana'nın 2. ve 3. bölgelerini tek bir bölümde birleştiriyoruz. İki mahalle doğuda şehir merkezini çevreliyor. Buradaki oteller genellikle 1. bölgeden daha ucuzdur, ancak şehir merkezindeki turistik mekanlara yine de kolayca ulaşılabilir.

Bazı iyi bilinen yerler de doğrudan ilçelerde bulunmaktadır, örneğin;  2. bölgede Prater ve Wiener Riesenrad veya 3. bölgede Belvedere Sarayı ve Hundertwasserhaus.

2. ve 3. bölgede otel avantajları


daha ucuz. Oteller 1. bölgedeki otellerden daha ucuzdur.
Konum. 1. bölgedeki manzaralara hala hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir.
Yerel turistik yerler. Diğer görülecek yerler yakın çevrededir.
İyi toplu taşıma. Metro ve tramvay ile iyi bağlantı.

2. ve 3. bölgede bir otelin dezavantajları


Tam ortasında değil. Şehir merkezinde değilsin.
 İlçeler çok geniş. Konaklama 1. bölgeye ne kadar yakınsa, konum o kadar iyidir.

4. bölgede konaklama: Wieden

 4. bölge, şehrin başlıca cazibe merkezlerine yakındır ve alışveriş, yemek ve gece hayatı için birçok seçenek sunar. Viyana ziyareti için mükemmel bir karışım!

4. bölge olan Wieden, şehir merkezinin güneyinde küçük bir bölgedir. 4. bölge, Viyana Merkez İstasyonu ile 1. bölge arasında elverişli bir konuma sahiptir. 5. bölgedeki Naschmarkt ve 3. bölgedeki Belvedere Sarayı da çok uzak değil.

Ayrıca Wieden'de birçok güzel bar ve restoran ve özellikle bireysel ve küçük dükkanlar olmak üzere birçok alışveriş seçeneği bulunmaktadır.

4. bölgede bir otelin avantajları


İyi konum. Merkez İstasyon ve çoğu ilgi çekici yer arasında mükemmel bir konum.
İyi bağlanmış. Tramvaylar ve metrolar sizi diğer tüm semtlere götürecektir.
Çok sayıda harika restoran ve bar. 4. bölgede akşamları iyi yemek yiyebilir ve bir şeyler içebilirsiniz.

4. bölgede bir otelin dezavantajları


Merkezin dışında. 4. Bölge, şehir merkezinin batısındadır.
Birkaç otel. 4. bölgede otel seçimi o kadar büyük değil.

7. bölgede konaklama

7. bölge, galerileri ve yenilikçi kafeleri seven ve alternatif Viyana'yı tanımak isteyen herkes için mükemmel.

Neubau, Viyana'nın 7. bölgesi ve şehrin bir nevi yenilikçi bölgesi. Naschmarkt'ın kuzeyinde yer alan burada birçok bar ve galeri bulunmaktadır. 7. bölgenin batısında ünlü Müze Bölgesi bulunur.

Ünlü alışveriş caddesi Mariahilfer Strasse ve Naschmarkt da yürüme mesafesindedir.

7. bölgede bir otelin avantajları


 7. bölgede birçok galeri, bar ve kafe bulacaksınız.
İyi toplu taşıma bağlantısı da artı bir puan.
Çok turistik değil. Burada "gerçek" Viyana'yı yaşayabilirsiniz.
İyi konum. Tüm önemli mekanlara ulaşmak hala kolaydır.

7. bölgede bir otelin dezavantajları


Şehir merkezinde değil. 7. bölge 1. bölgenin batısındadır.
Seçenekler azdır. 7. bölgede nispeten az sayıda otel var.

10. bölgede konaklama: Favoriten

 Favoriten'deki ana tren istasyonunun etrafındaki bölge birçok yeni otel sunmaktadır ve tren yolcuları için ideal bir konumdadır.

10. bölge olan Favoriten, Viyana'nın en kalabalık bölgesidir ve pek turizm merkezi olarak bilinmez. Ancak son zamanlarda yepyeni Viyana Merkez İstasyonu, Favoriten'in en kuzey ucuna yerleştirildi.

Tren istasyonu çevresinde içinde birkaç otelin de bulunduğu küçük, tamamen yeni bir bölge ortaya çıktı. Her şey yeni yapıldığı için oteller de tabi ki yepyeni.

4. bölge sadece bir sokak öteden başlamaktadır. Buradan Viyana'nın en önemli turistik yerlerine uzak değildir.

10. bölgede bir otelin avantajları


Tren istasyonunda. Oteller, tren yolcuları için mükemmel bir konumdadır.
 Otellerin hepsi yeni açılmış ve en iyi durumda.
Ucuz. Paranın değeri, Viyana'nın diğer birçok bölgesinden daha iyidir.

10. bölgede bir otelin dezavantajları


Şehir merkezine uzaklık. Şehir merkezi yürüyerek biraz daha uzaktadır.
 Mahallenin kendisi mutlaka görülmeye değer değil ama 4. bölge caddenin hemen aşağısında başlıyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla 10. bölgede pek çok Türk yaşıyor.
Birçok geziyi birleştirip size detaylı bir gezi rehberi yapmaya çalıştım. Bu bilgiler bize yetmez derseniz http://www.viennainfo.at/ sayfasında Türkçe dahil olmak üzere pek çok dilde bilgi edinebilirsiniz.


Salzburg Gezi Yazıları da ilginizi çekebilir.

17 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bir gün trenle salzburg viyana filan gezmeli, saoool :)

  YanıtlaSil
 2. Emeğine sağlık Deryacığım, nasıl özenle ve detaylı hazırlamışsın. Bir gün gitmek istediğim şehirlerden. Giderken kesinlikle bu yazıdan yararlanacağım. Hem belki yolumuzu kesiştirir, kafede birlikte otururuz orada, kim bilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrı ayrı yazacağıma detaylı bir yazı olsun dedim. Ay inşallah ne güzel olur:)

   Sil
  2. Haftaya geliyoruz Viyana'ya. Bilgehan konser bileti almıştı, iki gece kalacağız . Bilmiyorum ne kadar görebileceğiz etrafı :) Ama şu saat müzesini gözüme kestirdim :) Bana verebileceğin oradan yine böyle iki geceliğine trenle falan gidebileceğimiz güzel bir yer tavsiyesi var mı ?

   Sil
  3. Aa ne güzel. Doğal yerleri seviyorsanız üzüm bağları bölgesini mutlaka tavsiye ederim. Tren konusunu cok bilmiyorum çünkü hep arabayla gittik ama sana Bir sayfa tavsiye edeyim en altta turist info merkezinin de adresi var
   https://www.wien.info/en/dine-drink/wine

   Sil
  4. Ama 2gün Viyana yı anca gezersiniz zaten 😁

   Sil
  5. Ah, teşekkür ederim 😊 Yok iki günden sonra gideriz diye bakıyorum. Can'ın iznini konser zamanına denk düşürünce daha uzun vaktimiz oldu ama oteli iki gecelik ayarlamıştım. Bir kaç gün de başka yerde geçirelim o zaman dedim :)

   Sil
  6. Ah, teşekkür ederim 😊 Yok iki günden sonra gideriz diye bakıyorum. Can'ın iznini konser zamanına denk düşürünce daha uzun vaktimiz oldu ama oteli iki gecelik ayarlamıştım. Bir kaç gün de başka yerde geçirelim o zaman dedim :)

   Sil
  7. Linz var yakında bildiğim kadarıyla. En uzak yer bile trenle 4-5 saat mutlaka yakınlarda bir yer bulunur . Bak jufa hotels araştır uygun oluyor fiyatlar normal otellere göre.

   Sil
  8. Grinzing 'e yakın bir yer buldum, diğer şarap kasabaları hep doluydu, bizim günler de haftasonuna denk düşünce. Teşekkür ederim fikir için, Metehan bayılacak, aramızda şarabı en çok seven o. Sanırım salı günü gidip pazar günü döneceğiz. Okul zamanı pek mümkün olmaz herhalde ama yolunuz düşerse buluşabiliriz. Öptüm seni.

   Sil
  9. Handancım cok sevindim. Oralar o kadar güzel ki doğa ve şarabı sevenler bayılır tabii. Hem okul zamanı hem de eşim önümüzdeki hafta annesini ziyarete gidecek İstanbul a bütün işler bana kaldı 🙈🙈🙈. Bi dahakine graz taraflarına gelin 🤣🤣🤣. Bak şarao seviyorsanız burada da harika yerler var 🍷🍷🍷. Şimdiden iyi keyifli tatiller. Sonbaharın da tam keyifli zamanını seçtiniz kestane bile çıkar belki oralarda.

   Sil
  10. Kim bilir belki bir gün oralara da geliriz canım. Teşekkür ederim fikirler için. Gerçekten de keyifli bir tatil geçirdik. İyi ki iki günden beş güne uzatmışız ,tadını çıkartabildik biraz :)

   Sil
 3. Viyana görmeyi istediğim yerlerden biri. Çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş. Gidersem yazınızı tekrar gözden geçiririm. İyi bir rehber olur. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ☺️. Umarım en kısa zamanda gidersiniz .

   Sil
 4. Eğitim ve gezi amaçlı yurt dışına çıkışlarım oldu. Ancak özellikle Viyana, insanlarının nezaketi, valsleri, sanatsal yönü ve pastalarıyla, mutfak kültürüyle hayallerimi süslemiştir. Bundan sonra da görme fırsatım olmayacak.
  Ancak sayenizde Viyana'da harika bir tur yaptım. Böylesine detaylı ve çok yönlü bir tanıtım rehberine az rastlanır. Emeğinize, yüreğinize sağlık.
  Çok teşekkürler, sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Ayy ne güzel bir gezi olmuş. Bende çok gitmek istiyorum ancak yakın zamanda mümkün görünmüyor.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski