Lipizzaner Atlarının Hikayesi ve ÖzellikleriGeçtiğimiz günlerde Pieber' da bulunan Lipizzaner(Lipizzan) atlarının yetiştirildiği çiftliği ziyaret ettik. Uzun zamandır bu yazıyı yazmak istiyordum, ziyaretimizi de gerçekleştirince ikisi bir arada olsun dedim.

Kızımız Karya Navarra'ya aşık oldu

 Lipizzaner, çok özel bir at ırkı. Avusturya ile bütünleşen ve herkesin gözbebeği olan bu atlar, Avrupa'nın birkaç ülkesinde daha yetiştiriliyor. İtalya, Danimarka, İspanya gibi ülkeler bunların arasında. Sanırım Amerika'da da yetiştirildiği bir yer var. 

Anne atlar ve yavruları


Sevilmeye bayılıyorlar. Birini sevince diğerleri de hemen koşup başlarını uzatıyor.


Irklarının bozulmaması ve devam etmesi için çok titiz bir şekilde yetiştirilmeleri gerekiyor. Bunun için özel defterler tutuluyor ve tüm detaylar kaydediliyor. Örneğin Avusturya'da yetiştirilen atların 6 farklı seceresi var ve bunların kesinlikle aile içinde çiftleşmesi önlenerek ırkın bozulması veya olası sakatlıklara engel olunuyor. 

Yukarıda atın ismi doğum tarihi altta babası annesi ve hangi secereden geldiği ise en altta yazılı.


Her atla ilgili doğum bilgileri titizlikle tutuluyor


Bu resimlerde her bir secerenin ismi ve amblemi var


P harfi ve amblem Pieber yetiştirme çiftliğinin amblemi


Çiftlikte rehberle yaptığımız turdan aklımda kalan anne atların çocuklarını tehlikelerden korumak için hep ayakta uyudukları ve yavruların o güvenle uzanarak uyuyabilmeleri. Ve belirli bir süre hiç yavrularının yanından ayrılmıyorlar. 
Atların sıkı bir diyeti olduğu için beslemek kesinlikle yasak. 
Her atın bölmesinde isminin, anne baba ve soy isminin ve doğum tarihinin olduğu tabelalar var. Yazının devamında derlediğim diğer bilgileri de okuyabilirsiniz.

Çiftlik bir sarayın bahçesinde bulunuyor maalesef sarayın özel bahçesinde giremedik fırtınadan dolayı tehlike vardı.
Bir de minik bir müze yapmışlar atlarla ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı

Viyana'daki Kraliyet Binicilik Okulu'nun maketi


Atların tamamen beyazlaşması 10 yıl kadar sürüyor


Lipizzaner Atlarının Hikayesi 

Dünyaca ünlü Lipizzaner atları, isimlerini, 1580'de İspanyol atları ile eski saray harasının kurulduğu günümüz Slovenya'sındaki Lipica köyüne borçludur. 1580'de Graz'da ikamet eden ve babası I. Ferdinand tarafından Styria, Carinthia ve Istria'ya naip olarak atanan Arşidük II. Charles, saray için Avusturya'ya güzel atlar getirmenin yollarını aramakla görevlendirildi. Seçim, Trieste - Lipica yakınlarındaki tamamen ihmal edilmiş bir yere düştü. Bu bölge, seyrek otların ve bitkilerin kuruduğu taş bir çöl gibidir. Bununla birlikte, bu bölge mükemmel Karst atları yetiştirmesiyle biliniyordu  Yunan döneminden beridir. Özenli bir çalışma ile atların barınacağı tesisler yapıldı. İspanyol atlarının satın alınması ve iyi bir damızlık çalışması sayesinde atların sayısı arttı ve tesisler sürekli olarak genişletildi.


1700'lerin başından beri, Lipizzaner'ları yetiştirmek için İspanyol, İtalyan, Alman ve Danimarkalı atlar kullanılmıştır. Bütün bu "seçkin atlar" İspanyol kanına sahipti. Eski İspanyol aygırları ortadan kalktığında, kanı tazelemek için doğu atları kullanıldı.


Lippizaner Atları Beyaz Renklerini En Az 10 Yılda Alıyor


Lipizzan veya Lipizzaner atları siyah, kahverengi veya fare grisi olarak doğarlar. Her tüy değişikliğinde renkleri de değişir. Daha koyu tonlar, birçok gri tonu üzerinde yavaş yavaş daha açık tonlara dönüşür.

Çoğu at, yedi ila on yaşına gelene kadar süt beyazı bir renge sahip değildir. Kahverengi Lipizzanerler nadirdir. Ancak, Viyana'daki İspanyol Binicilik Okulu geleneğinin bir parçası olarak, Binicilik Okulu'nun ahırlarında her zaman en az bir kahverengi Lipizzaner bulunur. Şans tılsımları olarak kabul edilirler. Lipizzanerler kusursuz, zarif biçimli bir fizik, zarif hareketler, öğrenme hevesi yüksek, canlılık, iyi doğa, cesaret, sertlik ve dayanıklılık ile karakterizedir. Lipizzaner'in alnında bazen bir koyu renk leke  olabilir. Boyunları uzundur ve asil bir şekilde taşınır. Güçlü, kaslı sırtları vardır. Kuyrukları yoğun ve ince tüylere sahiptir. Uzuvlar yalın ve profilli, temiz dizler ve güzel biçimli toynaklarla son bulur. Lipizzaner'in karakteristik beyaz rengi ancak 19. yüzyılda ortaya çıktı. Arap atlarının beyaz tüylerinin kalıtsal olarak baskın olduğu kanıtlandı, bu nedenle bugün koyu renk sadece çok nadir durumlarda oluyor.Lipizzaner Atlarının Genel Özellikleri

At ırkı: Lipizzaner

Menşei: Slovenya'da Lipica

Yükseklik: 148 - 162 santimetre

Ağırlık: 470-660 kilogram

Cins açıklaması:

Lipizzaner, dünyanın en eski ırklarından biri olan ve aslen Slovenya'dan gelen çok asil, zarif bir attır. Cins, 16. yüzyıldan beri burada yetiştirilmektedir. Cins daha sonra Viyana'daki İspanyol Binicilik Okulu'nda eğitilir ve çeşitli gösteriler yapılır. Yılın belli zamanlarındaki bu gösteriler tüm dünyadan izleyicilerin ilgisini çeker.En yaygın renkler:

Tüm Lipizzaner'ların yaklaşık %95'i tamamen büyüdüğünde beyazdır. Ancak daha koyu renklerde olanlar da nadir olsa da vardır.


Görünüm:

Lipizzaners, kompakt ve atletik fiziği ile karakterize edilir. Sopanın boyutu nedeniyle Lipizzaner orta boy atlardan biridir. Kas yapıları özellikle dikkat çekicidir ve önemli ölçüde güç ve dayanıklılık sağlar. Başları oldukça büyüktür ve burun delikleri tarafından uzatılır. Kuyruk ve yele, Lipizzaner'a zarif çekiciliğini veren mükemmel biçimli ve ince tüylüdür.Doğa ve karakter:

Lipizzaner, canlı mizacıyla karakterizedir ve oldukça hareketlidir. Bu nedenle, sadece deneyimli biniciler tarafından sürülmelidir. Lipizzanlılar çok meraklı ve uysaldır, bu nedenle atın günlük olarak kullandığı zorlu eğitimlerden geçerek bu yeteneği geliştirmek önemlidir. Klasik terbiye için özel bir yetenek gösterirler ve zarafetlerini tüm ihtişamıyla sunabilirler. Zeki Lipizzaner için zorlu içerikli görevler sorun teşkil etmez, nazik ve iyi huylu yapıları onları mutlu ve güvenilir bir şekilde sahibini takip eden en popüler binici atlardan biri yapar.


Eğitim:

Bir Lipizzaner çok meraklı bir at olduğundan, her zaman yeniliklere açıktır. Viyana'daki İspanyol Binicilik Okulu'ndaki eğitim için bu yönleri çok avantajlıdır. Binicileriyle yakın bir bağ kurarlar.


Özellikler:

Lipizzaner, dünyadaki en sağlam ırklardan biridir ve uzun yaşam beklentisi ile karakterizedir. Zarafetleriyle, hassas ve uysal karakteriyle ilham veren gerçek masal atlarını andırırlar.Hastalıklara özel duyarlılık:

Lipizzaner çok sağlam bir at ırkıdır ve bu nedenle hastalıklara karşı dayanıklıdır.

Viyana'da bulunan Kraliyet Binicilik Okulu gösterilerinden bir örnek de eklemek istedim. Lipizzaner atları, danseden atlar olarak da biliniyor.Bu konular da ilginizi çekebilir:10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Atlar çok özeller , ne güzel bir paylaşım olmuş kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Atlara özel bir ilgim olmadı hiç ama cidden çok asil görünüşlü hayvanlar. Gittiğiniz yerde epey güzel bir çiftliğe benziyor. Spil'de kar içinde yılkı atlarını çekmiştim bir kez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben atları çok severim ama öyle yoldan geçen bir atı gidip sevemem. Bunların insana yakınlığı ve sevilmeyi istemeleri bana da cesaret verdi 😌

   Sil
 3. ne güzelmişler. saray dışında binicilik sporunda da kullanılıyorlardır herhalde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır deepcim sadece gösteri atı olarak bir de Viyana Schönbrunn sarayı önünde fiyaka denilen faytonlar var burada kullanılıyor. Bu fiyakalar dügün gibi organizasyonlarda da kiralanabiliyor 😊

   Sil
 4. Çok asil hayvanlar. Çok güzeller. Harika bir organizasyon olmuş. Sevgiler…

  YanıtlaSil
 5. Çok güzellermiş. Renklerinin değişmesi ne ilginçmiş .

  Ben de seneler önce Malatya'da bir at çiftliğine gitmiştim. Onların da seceresi kapıların üzerinde yazıyordu. Bir de taylar gördüklerinde koşup bizi izlemişlerdi, kim kimi seyrediyor karışmıştı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunların tayları yaklaşmıyor hep saklanıyor annelerinin yanında 🤣.

   Sil
Daha yeni Daha eski