A Summer With Kim Novak - Håkan Nesser'


A Summer With Kim Novak Kitabının Konusu

 60'lı yıllarda, ergenlik çağındaki bir İsveçli çocuk, gençliğinin adaletsizliğini omuz silkerek kabul etmekten başka ne düşünebilir? Annesi kanserden hastanede, baba gün boyunca hapishanede çilingir olarak çalışıyor ve boş zamanının geri kalanını annesini ziyaret ederek geçiriyor. Erik adındaki gencimizin  serbest gazeteci olarak çalışan bir ağabeyi var, ama sonunda yaşıtları arasında okul ve boş zaman olarak bölünmüş bir ergenin gündelik hayatıyla baş başa kalıyor.


Bir dönemlerin güzellik idolü Kim Novak'a ikizi kadar benzeyen bir yedek öğretmen bir anda gündelik yaşamı hareketlendirir. Genç ve güzel kadın, bir gencin rüyalarını süsleyen  platonik bir figür olur. İsveçli bir hentbol kahramanıyla nişanlıdır ve tatile kadar olan haftaları okulda geçirecektir.


Babasının boş zamanı olmadığı ve annesi de hasta olduğu için Erik yaz tatilinde ne yapacağını kara kara düşünür. Şans eseri gölün yanında Genezareth adında küçük bir kulübeleri vardır, bunun yarısı akıl hastası ve dolayısıyla izole bir teyzeye, diğer yarısı da Erik'in ailesine aittir. Erik ağabeyi ve arkadaşı ile kulübeye gitmeye karar verir. Ağabeyi zaten kulübeye her gün uğramayacaktır.


İki genç boş zaman aktivitelerini seçmekte ve bölgeyi tekne ve bisikletle güvensiz hale getirmekte özgürdür. Çocukların huzurlu günlük yaşamları ağabey Henry hentbolcunun sevgilisi öğretmenle ilişkiye girince bozulur. Bir gece hentbol oyuncusu kulübenin yakınında bir otoparkta ölü bulununca işler iyice karışır.


Håkan Nesser' in Türkçe' ye çevrilmiş başlığıyla "Kim Novak Celile Denizinde Asla Yıkanmadı" adlı romanı bir gerilimden çok daha fazlasıdır. Zor aile koşulları altında büyüyen bir çocuğun psikolojik bir çalışmasıdır. Bir ceset ve bunu araştıran bir polis olmasaydı, gerilim de olmazdı, ama sonunda buna modern bir Tom Sawyer tesadüfi ölüm hikayesi diyebiliriz. 


Håkan Nesser' in usta kalemi kitabı sonuna kadar akıcı bir şekilde okutuyor. Kitabın filmi de var ama ben izlemedim. Türkçe'ye çevirisini bulamadım ama İngilizce adı A Summer With Kim Novak. 

Yazarın okuduğum diğer kitapları:

Bahçıvanın Perspektifinden

Bambaşka Bir Hikaye

Yalnızlar

Bay Roos'un Çifte Hayatı

Kallman Vakası

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. kim novak mı ah piknik adlı filmine bayılıyorum bir de vertigo :) nessner okuycam ivit fitzek gibin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapta kendisi yok aslında ama ismi bolca geçiyor ona benzeyen karakter nedeniyle:)

   Sil
 2. Kapak güzelmiş, konusu ilginç görünüyor. Teşekkürler tanıtım için. :)

  YanıtlaSil
 3. Yazarı da kitabı da ilk kez duyuyorum. İsmi çok ilginç. İnsanı kendine çekiyor hemen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Håkan Nesser'e cinayet romanlarının centilmen yazarı diyorum. Bir kitabını okuyan ne demek istediğimi anlayacaktır ☺️. İlk zamanlar Türk sanmıştım ama İsveçli.

   Sil
 4. Deeptone gibi ben de Piknik filmini çok severim, Kim Novak'ı da ve ismini görür görmez aaaa deyip tıkladım yazına. :) Maşallah hâlâ hayatta ve ona bir şey olmasın....her Hollywood yıldızı giderken bir parça çocukluk ve gençliğimi de alıp götürüyor çünkü:(( kitap çok ilgimi çekti, Kim Novak çok güzeldi gerçekten de .....ya ne diyorum şimdi zamanda sıçrama yapsa dünya tekrar o yıllara geri dönsek...50'li, 60'lara yani... sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski yıldızları ve filmleri ben de seviyorum. Daha bir masum, daha bir nezih zamanlardı sanki.

   Sil
Daha yeni Daha eski