Stausee Soboth'ta Minik Bir Mola


Geçtiğimiz haftalarda Facebook'tan yazılarımı takip eden bir okurum 'Derya hanım günlük şeklinde yazdığınız yazıları çok seviyorum daha çok yazsanız ' diye bir mesaj attı. Sizlere de her zaman yazdığım gibi biz çok minimal yaşıyoruz. Bir yerlere gidince veya aylık yazılarımda da iç dökme şeklinde yazdıklarım oluyor. Ama özellikle bu yaz çok daha minimal geçti. Bu yıl tatil yapmama kararı aldık. Normalin dışında sıcak olduğu için sürekli havuza gittik. Tüm gün havuzda geçince pek anlatacak macera da birikmedi:)

Biraz havalar serinleyip Avusturya normaline dönünce Soboth gölüne gittik. Burada eşim çocuklarla bisiklete biniyor ben de yürüyüş yapıyorum. Stausee Soboth, Avusturya'nın Steiermark eyaletinin güneyi ile Kärnten eyaletini birleştiren noktada. Biraz da göl hakkında birkaç bilgi eklemek istedim merak edenler için.


Stausee Soboth

Fiyort benzeri dağ gölü, pitoresk görünümü ve yüzülebilen su sıcaklıkları ile büyülüyor. Güney Koralpe'nin iki deresiyle beslenen 80 hektarlık bu minik göl çok popüler. Bu, yürüyüş köy misafirleri için olduğu kadar bölge nüfusu için de aynı şekilde geçerlidir.


Soboth rezervuarı 1990'ların başında Lavamünd'deki "Koralpe" hidroelektrik santrali için bir rezervuar olarak inşa edildi ve iki federal eyalette uzanıyor. Baraj inşaatı nedeniyle deniz seviyesinden 1080m yükseklikte doğal bir dağ gölü görünümündedir.


 Göl, özellikle sıcak günlerde özellikle yaz aylarında yüzülebilen bir göl olarak da kullanılmaktadır. Bugün yürüyüş köyünün konukları, tuvaleti ve barı olan geniş, bakımlı güneşlenme alanlarına, tekneler için iskelelere, yüzülmeyen bir alana, karavan kamp alanına, dalış şişe doldurma istasyonuna ve dağ gölü boyunca geniş otoparka sahiptir.


Göl, köyün yürüyüş parkuru ağına dahil edildi. Yürüyüş ve koşu rotalarının yanı sıra, yola eşlik eden sahil tarafından köpek gezdirme imkanları oluşturuldu.

Karavan veya çadırla kamp yapma imkanı olan gölde ayrıca cafeler de bulunuyor.

Doğada zaman geçirmek hele su yakınında olmak, insana huzur veriyor enerji depolamaya yardımcı oluyor. Okullar açılmadan bir moral günü oldu bize de:)


Giderken resim çekmemek için kendimi zorladım çünkü resim çekerken yürüyüşüm aksıyor dura dura:) Resimleri dönüşte çektim:)Bunlar da bizim bisikletçi takım:)

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Fotoğraflar da bisikletçi takımı da süper Deryacığım 👍😍🤗🌺

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel bir yermiş. Sabahın ilk saatlerinde kendimi göl sularına bırakıp çevreyi izlediğimi hayal ettim :)

  YanıtlaSil
 3. Such a wonderful place... traveling is such a rewarding and beautiful activity, my favourite after reading.
  Places like the one you shared with us are so full of opportunities and alternatives that anyone could be happy to be there.

  YanıtlaSil
 4. Bloglarda günlük şeklindeki yazıları okumayı ben de çok seviyorum ama kendim neredeyse hiç yazmazdım. Bu sene onu kırmaya başladım. Artık bloğuma daha çok içimi döküyorum. Bana da iyi geliyor. Siz de devam edebilirsiniz.

  Maviyle yeşilin buluştuğu böyle yerlere bayılıyorum. İnsanın ruhunu dinlendiriyor. Sizin sayenizde ben de gitmiş gibi oldum.

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir gün olmuş. Göl, ağaçlar. Stres atmak için birebir :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski