Wie das Blatt Sich Wendet - Mo Yan


 

Çinli Nobel Ödülü sahibi Mo Yan tarafından bugüne kadar yazılmış en kişisel kitap. 2012 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarın hayatından, özellikle o yıllardaki Çin'e ilginç bir bakış. Kominist rejimin en azılı yıllarında bile kariyer sahibi olunabildiğinin bir örneği. Yazarın hayattaki şansı da yaver gidiyor ve dramatik zorluklarla karşılaşmıyor.

Gençliğinde gittiği ve devrimde bıraktığı okuldan, bir kamyon şoförü olma hayalinden bahsediyor. Ama bu herhangi bir kamyon değil, okul arkadaşının babasının kamyonu. Daha sonra orduya katılır ve orada yazmaya başlar. Hayatının farklı dönemlerinde hayallerindeki kamyon karşısına çıkacaktır.

Yazarın dürüstçe yaşadıklarını ve o dönemi anlattığı kitabı kolay okunuyor. Zaten ince bir kitap. Çok büyük dramlar veya maceralar bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Az çok Çin'de yaşamın nasıl olabileceğini bilenler anlatılanlara şaşırmayacaktır. Yazarın akıcı bir kalemi var. Aslında diğer kitaplarından birini okumak istemiştim. Tesadüfen twitter'da yazarın adını gördüm ve merak ettim. Ancak üyesi olduğum online kütüphanede bu kitabını buldum. 

Kitabı beğendim ancak benim her zaman okuduğum tarz değil. Bir kitabına daha şans verebilirim yazarı daha iyi tahlil edebilmek için. Mo Yan kitapları Türkçe'ye de çevrildiği için bulmak çok zor değil. 

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Kişiliğinizi Tanıyın-Florence Littauer

Anne Frank'ın Hatıra Defteri

Mein Leben von Alma Mahler Werfel

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bazen bu tarz kitaplar okuyorum ama çok tarzım değil. Fazla dram içermemesi iyiymiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusu ben de daha heyecanlı kitapları seviyorum ☺️

   Sil
 2. Askerde yazabilmesi ilginçmiş.

  YanıtlaSil
 3. "Değişim " değil mi bu kitap ? Kısacıktı ve ülke değişimiyle kendi değişimini çok güzel oturtmuştu üstüste.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir ben bulamadım ☺️. Evet kısa bir kitap.

   Sil
 4. mo yan okuycam işallah tenk yuuu :)

  YanıtlaSil
 5. Çin'deki yaşamdan kesitler varsa ilginç olabilir. Emeğine salık Deryacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet oradaki yaşamdan epeyce ipucu vermiş ☺️

   Sil
 6. Mo Yan'ı daha önce okumadım. İri Memeler ve Geniş Kalçalar'ı bir blogda görüp okuma listeme eklemiştim ama henüz okumadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğer kitaplarını henüz okumadım kütüphanede bulursam alacağım.

   Sil
 7. Mo Yan (pen name for Guan Moye) is one of my favourite writers, some time ago I published the review of his book Frog and in the following weeks I am going to publish the review of the novel that made him famous, Red Sorghum. He has such an unique style of writing, it captures the attention right away, it flows and impresses with every sentence. In all his novels, he puts something of his life, his place of birth and childhood, the story of members of his family, etc but I haven't yet read a book where he speaks and describes directly his life. Thank you for this post and review, I really can't wait to read this book and I will do everything in my power to get it in a language of my understanding.
  I really love your posts, but this is my favourite post and I am so glad to find someone to talk about one of my favourite writers.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am glad that you like it dear. This was the first book that I read. I will check his other books on the library ☺️

   Sil
 8. İsmini ilk kez duydum, Nobel de kazanmış ayıp oldu tabii ama maalesef basını eskisi gibi takip edemiyorum çünkü gazete alamıyorum uzun yıllardır. İnternette de her şeyi fark edemiyorum. Gözümden kaçan çok haber oluyor. Şu an gazete almanın önemini anladım. Uzun uzun okurduk ve akılda kalırdı okuduklarım. Tanıtım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski