Feed Burner Artık Tarihe Karışıyor

blog-aboneligi

Feed Burner Tarihe Karışıyor

Herkese merhaba. Google yine rahat durmuyor biz blogların yaşamını zorlaştırmak için elinden geleni yapıyor. Blogspot platformu kullanan blogların e mail aboneliği sistemi Feedburner Temmuz ayında artık kullanımdan kalkacak. Google bunu zaten tüm blogspot kullanıcılarına blog panellerinden duyuruyor. 

Ben çok uzun zamandır kullanmıyordum Feedburner'i karışık ve kullanışsız buluyordum; ancak bloguma e mail ile abone olmuş olan okurlara ve diğer blog yazarı arkadaşlarıma bu bilgiyi vermek istedim.

Bloglara E Mail Abonesi Olmak

Peki e mail yoluyla yeni yazılarından haberdar olmak istediğiniz blogları nasıl takip edeceksiniz?

Bloglara e mail yoluyla abone olmak için pek çok uygulama var. Bu uygulamalar cep telefonuna kolayca indirilebiliyor. Bazıları bilgisayarda browserdan da kullanılabiliyor. Hem telefon hem bilgisayarda kullanılabilen ve benim de uzun zamandır takip etmek istediğim blogları takip ettiğim feedly uygulamasını önerebilirim.

https://www.deryasoyguel.com/2018/04/feedly-deli-kiz-oneriyor.html

Yukarıda linkini eklediğim yazımda feedly uygulamasının nasıl kullanılacağını resimleriyle detaylı anlatmıştım. Çok pratik bir uygulama, hem takip ettiğiniz blogun yeni yazılarını anında görüyor, hem diyelim ki 10 yazısından 5 tanesini okudunuz. Okuduğunuz yazılar siliniyor ve okumadıklarınız kalıyor. Böylece vakit buldukça bakabiliyorsunuz. 

Ayrıca feedly uygulamasından takip edilen bloglar kaliteli bir backlink almış oluyor. Blog okumayı, blog takip etmeyi seviyorum diyenler deneyebilir.

Yayının Tamamı Değil Özeti Mail Abonesine Gitsin Diyorsanız

Yazının tümünün de blog abonelerine gitmesinin bir anlamı yok çünkü o zaman blogunuza gelmez okumak için. O yüzden Blog panelinizde ayarlar kısmına girin.

 

Site feed'i yazan kısımdaki ayarları resimde gördüğünüz şekilde ayarlayın. Böylece birkaç satırdan fazlası gitmez ve devamını okumak isteyen blogunuzdan okuyabilir.

Ben nacizane e mail ile beni takip eden okurlarıma bu uygulamayı tavsiye ederim. Herkese mutlu günler dilerim. Kalın sağlıcakla:) 

15 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hepimizin yararına olan bu paylaşımın için de çok teşekkürler Derya'cığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim birbirimizle dayanışma içinde çözeceğiz inşallah:)

   Sil
 2. Acaba topluca baska platforma mi taşınsak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyu çok düşündüm. Wordpress veya başka bir platform nasıl olur diye. Blogger da sadece alan adımı ödüyorum, hosting ücreti yok. Bir de kullanımı çok basit wordpressi çözemedim bir türlü. Sonuna kadar direnip çare kalmazsa geçeceğim. Devamlı içeriklerimin yedeğini alıyorum bunu da ihmal etmemek lazım.

   Sil
 3. Google plus gibi yavaş yavaş bloggeri de mi gözden çıkaracaklar acaba...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Feed burner sanırım uzun zamandır sorunluydu. Blogger'i tamamen gözden çıkaracaklarını sanmam google için büyük bir gelir kaynağı.

   Sil
 4. İlk fırsatta bloguma eklemeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloga eklenecek bir şey değil, telefona indirilen bir uygulama:)

   Sil
 5. Bende blogu ilk kurduğumda kullanmıştım ama sonra bazı arkadaşlarım maillerine yazıların tamamının geldiğini söylediler. Öyle olunca da anlamsız bulup, e-mail aboneliği gadgetını kaldırdım:-) Bahsettiğiniz feedly de benzer birşey mi? Yani yazının tamamı mı gidiyor abone olan arkadaşlara? Yoksa sadece basit bir bildirim mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sezgin bey yazımda bir güncelleme yapıp resimli olarak anlattım. Siz de o ayarları yaparsanız yazınızın sadece ilk birkaç cümlesi abonelere gider. Ayarlaması çok kolay ve haklısınız tamamının gitmesinin bir anlamı da yok:)

   Sil
  2. Çok teşekkürler, sağolun 🙏 ☺️

   Sil
 6. Bunu hiç bilmiyordum Deryacım, emeğine sağlık ♥

  YanıtlaSil
 7. Öyle uzağım ki bu konulara :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski