Rüyalar Olacakların Habercisi Mi? Rüyalar Hakkında Bilmediklerimiz

 

rüyalar

 

Sizce rüyalar olacak olayların habercisi mi? Sizi bilmem ama ben film gibi rüyalar görürüm ve aramda güçlü bir bağ olan kişilerle ilgili yakın zamanda olmuş veya olacak olayları birebir rüyamda gördüğüm olmuştur. Hatta o kişiye sorduğumda şu olay mı oldu diye şaşkınlıkla bakakalır. Gerçek olan şu ki rüyalar hakkında bilmediklerimiz çok.

Hiç unutamadığım bir rüyam, yıllar önce Almanya'da yaşayan çocukluk arkadaşımın çalıştığım işyerine kız arkadaşıyla geldiğini görmüştüm. Ertesi sabah tam rüyamı çalışma arkadaşıma anlatırken, kapı açıldı ve arkadaşım kız arkadaşıyla içeriye girdi. İş arkadaşımın o an yüzünü görmeliydiniz. Hayatım boyunca buna benzer sayısız rüya gördüm. Aslında ürkütücü geliyor değil mi? Ama benim alıştığım bir şey.

Bunun nedenini bilemiyorum, ama bu benim hayatım boyunca yaşadığım ve bazen de beni korkutan bir durum. Sezgilerim çok güçlüdür normalde ve bir insan hakkında kötü hislere kapıldıysam bu genelde doğru çıkar. Bazı insanlar çok dost gibi görünse de içimde bir huzursuzluk ve güvensizlik uyandırır. 

rüyaların anlamı

 

Tabii ki bu rüya konusunu araştırıyorum da. Sürekli bu konuda bulduğum kaynakları okuyorum. Özetle benim gördüğüm tarzda rüyalar parapsikoloji ve psikolojide iki gruba ayrılıyor.

Prospective True Dream - Muhtemel Gerçek Rüya

Gelecekte olacak bir olayın aynısını görmek. Bu da telepatik rüyalar grubuna giriyor ve henüz bilimsel bir açıklaması bulunamadı.

Telepathic true dream - Telepatik Gerçek Rüya

Olmuş ancak sizin görmediğiniz, bilmediğiniz bir olayı görmek. Örneğin sevilen bir kişinin başına gelen kötü bir olay, hastalık, kaza gibi.


 

Rüyalar Hakkındaki Bilinen Gerçekler

Dün gece yine oldu: sırf yapabildiğin için kollarını iki yana açtın ve havada uçtun. İşyerinde masanın altında pusuda yatan tüyler ürpertici balçık canavarına karşı tekrar savaştın - ve en azından tekrar karşılaşana kadar cesurca onu kovaladın. Ya da rüyalarınızın buluşmasını yaşadınız. Evet - rüyada her şey mümkündür! Doğa, fizik ve mantık yasalarının çoğu kez rüyalar dünyasında var olma hakkı yoktur. Neden aslında? Hangi nedenle rüya görüyoruz ve hayallerimizin bir anlamı var mı?


Rüya görmenin anlamı


Açık olan bir şey var ki: uyuyan herkes aynı zamanda rüya görür. Ancak, rüya görmenin tam anlamının ve amacının gerçekte ne olduğu henüz belli değil. En modern teknolojik araçların yardımıyla, nörologlar ve beyin araştırmacıları bu sorunun somut cevabı üzerinde yorulmadan çalışırlar ve bize rüyaların işlevi hakkında teoriler sunabilirler:

Beynimizin (bu arada hiç uyumayan) rüya görürken halihazırda var olan deneyimlerle yeni bilgileri karıştırıp depoladığını düşünen bilim adamları var. Bu şekilde bir rüyada, gün içinde öğrendiğimiz her şeyi sağlamlaştırırız. Yine de diğer araştırmacılar, rüyalarda daha sonra ihtiyaç duyduğumuz pratik becerileri geliştirdiğimizi düşünüyor. Bu varsayım, bebeklerin ve küçük çocukların uykusuyla desteklenecektir: Bu, en canlı şekilde rüya gördüğümüz özellikle çok sayıda REM aşamasıyla karakterize edilir. Başka bir tez, uyanık durumda daha iyi hazırlanabilmemiz için rüyadaki "tehlikeli" durumları simüle ettiğimizi söylüyor.

Nihayetinde, yine de, rüyaların beynimizdeki sinapsların sadece tesadüfi olduğu veya "atık ürünleri" olduğu ve hiçbir anlamı olmadığı varsayımı hala mevcuttur. Ancak gerçek hayatta olduğu gibi, gerçek muhtemelen bir rüyanın ortasındadır ve rüya görmenin anlamı, dört araştırma teorisinin bir karışımıdır.

rüyalarımız

Her gece rüyalarla dolu

Bugün, rüya araştırmalarına katılan bilim adamları, her gece - tüm gece boyunca, uykunun beş aşamasının her birinde rüya gördüğümüzü varsayıyor. Bu uyku aşamalarından geçiyoruz - uykuya dalmak, hafif uyku, derin uyku, REM uykusu, hafif uyku - gecede yaklaşık dört ila yedi kez. REM aşamasında uykumuz artık o kadar derin değil. Ancak gözlerimizin göz kapaklarının altındaki hızlı hareketlerinde, hızlı göz hareketlerinde fark edilen bu uyku evresinde beynimiz en aktif haldedir. Öte yandan, kaslarımız tamamen gevşer ve neredeyse hareketsizdir: Sadece en uzun değil, aynı zamanda en yoğun şekilde rüya gördüğümüz için, beynimiz, hayal ettiğimiz  faaliyetleri fiilen gerçekleştirmememiz için hareket dürtülerini önleyici olarak engeller. REM aşamasında uykudan daha kolay uyanabildiğimiz için bu aşamada rüya hafızamız da en güçlüdür.

Nörologlar, elektrotlar veya manyetik rezonans görüntüleme tarayıcıları gibi "teknolojik rüya yakalayıcılar" sayesinde, rüya görürken, duygularımızdan ve görsel izlenimlerimizden sorumlu olanın beynin tüm alanlarının aktif olduğunu da bulabildiler. Rüya görürken uyanıkken olduğundan çok daha aktifken, beynin planlama veya oryantasyon gibi daha yüksek düşünme performansları için alanları neredeyse hiç fark edilmiyor. Rüyalarımız neredeyse tamamen duygular tarafından kontrol edilir, bu da çoğu durumda neden bu kadar tuhaf olduklarını açıklayabilir.

Rüyaların anlamı

Viyana'daki Bilinç ve Rüya Araştırmaları Enstitüsü'nde psikolog olan Brigitte Holzinger bunu şu şekilde ifade ediyor: "Rüyalar, hareketli görüntülerdeki duygulardır". Birkaç ciltten oluşan sayısız rüya sözlüğü, her zaman bu rüya görüntülerinin ardındaki mesajı deşifre etmeye çalıştığımızı siyah beyaz olarak kanıtlıyor. Sigmund Freud bir rüyanın bilinçsiz isteklerin bir ifadesi ve bilinçaltımızdan şifrelenmiş bir mesaj olduğu fikrindeyken, modern psikoloji artık konu hakkında daha fazla şey biliyor:

Rüyalarda deneyimlediğimiz - çok öznel ve uyanık durumda bizi meşgul eden ve dikkatimizi dağıtan birçok uyaran ve izlenim tarafından rahatsız edilmeden - deneyimler, durumlar ve endişeler bizi gerçekten ilgilendirir. Bu düşüncelerin kaynağına inildiğinde bu rüya durumu ile nasıl başa çıkılacağı öğrenilebilir, korkular ve kabuslar azaltılabilir.

Ünlü rüya araştırmacıları, çeşitli temel kalıpları, her birimizin REM uykusunda zaten bir veya daha fazla kez deneyimlediğimiz rüyalardan ayırıyor: kovalanma, kontrolsüz bir şekilde düşme veya yaklaşan tehlike. Felç edici geç kalma hissi, aynı zamanda insanın rüya görmesinin klasik temel kalıplarından biridir.

Ancak bu rüya kalıpları genel anlamda yorumlanamaz. Her rüya, hayalini gerçekleştiren kadar bireyseldir. Bir rüyanın anlamı doğrudan bireyin yaşam koşullarına bağlıdır. Örneğin, geç kalma rüyasının temel modeli tüm görevlerimizle baş edememekten korktuğumuzu söylüyorsa, o zaman bu görevlerin kendisi kişiden kişiye farklılık gösterir.

 İnsanın rüyaları geleceği öngörebilir mi?


Rüyalarda gerçeklerin öngörülüp görülemeyeceği tarih boyunca insanları meşgul eden bir sorudur. Birçoğu rüyaların tahmin gücünü maneviyat ve ilahi müdahaleye bağlar. Yine de, rüya haline giren herhangi bir bireyin inancına bakılmaksızın, hayallerin gerçekte beklenmedik şekillerde gerçekleştiği çok sayıda örnek vardır.
Araştırmacılar, beynin uyku sırasındaki faaliyetinin, rüyaların geleceği önceden bildirme kapasitesini açıklayabileceğini keşfettiler.

rüya tabirleri


Tahmine dayalı hayallerin arkasındaki bilim

Beklenmedik bir şekilde gördükleri rüyaların gerçekleştiğini açıklayan insanlar vardır. Bu konunun bazı muhtemel açıklamaları mevcut.

Bazı uzmanlar, rüyaların, bir kişinin uyanıkken mutlaka düşünmediği olayları içerebileceğini öne sürüyor. Bir öğrenci, bir testi geçme veya kalma gibi bir şeyi hayal ettikten sonra, her iki sonucun da olasılığına inanmaya başlayabilir. Bu örnekte, bir öğrencinin davranışı değişebilir: rüyadan sonra test için daha fazla çalışabilir. Bu gerçekleşebilir çünkü rüya, rüya halinde çok gerçekçi ve güçlü hale gelen en olası sonucun bir yansıması olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, rüyaların gücü, yalnızca rüyayı bilen bir kişi tarafından en azından kısmen kontrol edilebilen sonuçlar için geçerlidir.

Bununla birlikte, bazı rüyalar, rüya gören veya rüyanın içeriğini bilen herhangi biri tarafından kontrol edilebilecek herhangi bir müdahale veya "rüya sonrası" eylem olmadan gerçekleşir. Kanıtlar, rüyaların bir kişinin bilinçli ve bilinçaltı anılarının bir sentezi olabileceği fikrine işaret ediyor - belirli sonuçların olasılığını doğru bir şekilde tahmin etmeyi kolaylaştıran gerçek ipuçlarının bir sentezi. Bu teori ayrıca, tüm gerçekler bir araya getirilene kadar bariz ipuçlarının önemli olarak kabul edilmeyebileceğini ileri sürüyor. Bazen bu uyku sırasında olur.

REM uykusu, beynin çeşitli bölgelerinin sağlam yapısına ve işlevine bağlıdır. Bir çalışma, ventromesial bölgenin veya parieto-temporo-oksipital bileşkenin bilateral lezyonlarından muzdarip hastaların uyku sırasında rüya görme yeteneğini kaybettiğini gösteriyor

Ve birkaç çalışma, görüntü tanımanın REM uykusunun bir bileşeni olduğuna işaret ediyor. Bu, rüya hali sırasında meydana gelen ve her zaman uyanıkken meydana gelmeyen bazı olaylar arasında bağlantı olabileceğini düşündürür; temelde uyanma saatlerinde toplanan somut işaretleri bir araya getirerek sonuçları hakkında makul bir çıkarım oluşturmak mümkün olabilir.

Bir de nasıl gerçekleştiği henüz açıklanamayan telepatik rüyalar var. Genelde tanıdığımız kişilerle aramızda çok güçlü bir bağ olunca görülebilen bu rüyalar, örneğin anne çocuk veya eşler arasında oluşabiliyor. Annelerin uyanıkken bile, çocuklarının başına gelen bazı olayları hissedebildiği biliniyor. 

Benim kendimce çıkarımım, insan beyninin aslında kullanıldığından çok daha büyük bir kapasiteye sahip olduğu. Belki bazılarımızın bu telepatik güce sahip olmasının nedeni beynin ilgili kısmını kullanabilmemiz. Tabii bu pek de bilinçli olmuyor. Umarım gelecekte bunun nasıl çalıştığı veya kontrolü hakkında daha fazla bilgi bulunabilir.

GÖRDÜĞÜNÜZ RÜYALAR NE ANLAMA GELİYOR

  Uzun uzun bilimsel bilgiden sonra birkaç rüya tabiri ile yazımı bitireyim:) Rüyalar ne anlama gelir, sorusunu herhalde hepimiz zaman zaman sorarız. İşte birkaç rüya ve bilinen anlamı:

   Rüyada acı biber yemek

  Rüyasında acı biber yediğini gören bir kişi bu rüyayı iki farklı şekilde yorumlayabilir. Rüyada acı biber yemek, eğer yenilen biberin rengi yaprak gibi yeşil ise hayırlıdır. Hastanın sağlığına kavuşmasına işaret eder. Şayet biberin rengi koyu ise sağlık sorunları yaşanacağı anlamına gelmektedir. 

Rüyada ağaç görmek

Sonbahar ve kış aylarında rüyada ağaç görmek sıkıntılı günler anlamı taşır. Yaprakları dökülmüş bir ağaç ise birşeyleri kaybedeceğiniz günler var demektir. Eğer ki ağaç yeşil yapraklı ise güzel günler göreceğinize işaret eder. Ağaç yaprakları ve dalları bereketi simgeler. Rüyada yeşil yapraklı ağaç görmek çok güzeldir.

Rüyada balık görmek 

Balık, her zaman bolluk, bereket, sağlık gibi pozitif düşünceleri çağrıştırıyor. Balığı yüzerken görmek yeni iş fırsatları olacağına işaret eder. Rüyada balık tutmak iş hayatındaki fırsatların paraya dönüşmesidir.

 Ancak balık ölmüş ve kuma gömülmüş ise mutsuz günlerin kapıda olduğu anlamına gelir.

Hamile kadın görmek

Hamile kadın doğum sancısı çekiyor ise problemlerin devam edeceğine hamile kadın doğuruyorsa tüm sıkıntıların sona ereceğine, hamile kadın doğurmak istemiyorsa çok yakın bir akrabanın vefat edeceğine işaret eder.

En Kinci Ve İntikamcı Doğaya Sahip 4 Burç

Umudu Canlı Tutmak İçin 8 İpucu 

Deneysel Spiritualizm-Alan Kardec Kimdir?

 

 

 

 

 

 

26 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.


 1. Her zaman ilgi çeken bir konu rüyalar. Rüya görmenin sağlık belirtisi olduğunu biliyorum. Görülen nesnelerin, objelerin, insanların vb. yorumlarının kişisel olması gerektiğini zannediyorum. Sevgiler selamlar Deryacığım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman sevineyim çunku ben cok görüyorum 😃

   Sil
 2. Sen belki rüyanda görsellerin gerçekleştiği icib haklı olarak inanıyorsun benim başıma gelmediği için çok takılmam ama cevremde rüyamda ne görsem olur diyen cok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii birebir yaşayınca inanmamak mümkün olmuyor.

   Sil
 3. This is such an interesting topic. Personally, I believe our dreams are our subconscious mind telling us something. My friend thinks her dreams are things to come. My husband doesn't believe dreams mean anything. There really are so many different opinions on dreams and they are just fascinating!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. All people don't see such kind of dreams that's why they can't believe that .

   Sil
 4. Ne kadar kapsamlı bir yazı olmuş Deryacım. Geçenlerde yine bir blogta rüyaların yönetilebileceği ile ilgili bir yazı vardı. Meğerse rüya gördüm gündüz niyetine dediğimiz şeyin farklı bir yüzü varmış aslında...
  Kalemine sağlık arkadaşım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Bu konuda o kadar çok yayın okudum ve okuyorum ki... Rüyalar konusunda araştırma yaparken bahsettiğin rüyaları yönetme konusunu ben de okudum. Ancak tabii uzman eşliğinde yapılması gereken ve öğrenilmesi gereken bir şey. Rüyalar yönetilebiliyor ve kabuslar örneğin azaltılabiliyor. İlginç bir konu okudukça şaşırıyor insan bilmediğimiz neler var diye. Yazı oldukça uzadığı için o konuya değinmedim ama sen bahsederek katkıda bulunmuş oldun teşekkürler:)

   Sil
 5. Merhaba.
  Rüyalar ve hisler çok önemli. Benim de genelde rüyalarım çıkar. O yüzden artık her rüyamı anlatmıyorum, yazmaya çalışıyorum ya da sadece eşime anlatıyorum.. Bir yönden iyi olsa da bazen rüyalar endişelendiriyor beni.....
  Selamlar, sevgiler 🌸

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence yazmak iyi bir yöntem bazen ben de yazıyorum.

   Sil
 6. Rüyalar her devirde en merak edilen konulardan birisi. Benim rüyalarıma gelince iyi bir gerilim filmi olurlardı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında rüyalardan iyi hikayeler çıkar haklısın 😃

   Sil
 7. rüya görmeyi hiç sevmiyorum çünkü çok yorgun kalkıyorum ama çok fazla görüyorum

  YanıtlaSil
 8. çok rüya görüyom yaa ama şu dediğin iki türden de bilmiyom hi. görmedim, aksiyon macera gerilim suç kovalamaca görüyom ben :)

  YanıtlaSil
 9. Jung,eski bir psikanalizci olarak yıllarca rüya çalıştı.Biz de psikodrama eğitiminde rüyaları irdeliyoruz.Yazmak gerek rüyaları...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda okuyabileceğim kaynak varsa önerilerde bulunursan sevinirim canım. Eskiden bazı rüyalarımı yazardım hatta bir kez kısa bir öykü bile yazmıştım bir rüyamdan etkilenip ancak sonra sildim:) Gelecekte olan olayları birebir görmem hayatım boyunca 2-3 kez olmuştur. Kişisine ve mekanın kadar net bir şekilde hatırladıklarım bunlar tabii. Diğeri ise, tanıdığım birine olan olayı birebir görmesem de o kişinin başına kötü bir şey geldiğini sıkça görürüm ve sonradan onlarla konuştuğumda gerçekten başlarına bir şey geldiğini söylerler. Bu tarz rüyaları diğerine göre daha sık görüyorum. Neyse psikolojinin konusu olduğunu araştırırken de gördükten sonra rahatladım, deli değilmişim:)

   Sil
 10. Uyanır uyanmaz hatırlayıp gün içinde rüyalarımı unutuyorum. Sonra düşün dur neydi rüyamdaki neydi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen unutuluyor ama bazen de çok net akılda kalıyor.

   Sil
 11. Bu konuyla alakalı bir kitap okudum yakında : Psikanaliz ve Telepati

  YanıtlaSil
 12. Harika bir yazı olmuş Deryacığım, eline sağlık.
  Gördüğün rüya birebir çıkmış. Gerçekten ilginç. Benim de başıma geldi.
  Bu arada 9 Mart'ta (tam tarihi çünkü telefonuma baktım) blog ve facebook arkadaşımı rüyamda gördüm ben de, o kadar ilginç ve gerçek gibiydi ki, uyanır uyanmaz unutmamak için arkadaşımı aradım:) yoksa unutuyorum ne gördüğümü. O rüyanın sonunda yolumu kaybetmiştim bir türlü de telefon edip arkadaşıma soramıyorum telefonum kapandı filan. Çok gerilmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırdır inşallah. Etkileniyor insan elde olmadan

   Sil
 13. Ben rüyaların mesajlar verdiğine inanıyorum mutlaka yorumlarını araştırırım.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski