8 Mart Emekçi Kadınlar Günü - İlham Veren 10 Kadın

 

8 MArt Dünya Kadınlar Günü

Bugün Dünya 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü. Dışarıda veya evde bir mesleği olsun olmasın, hayattaki her kadın emekçi (olmayan da vardır tabii). Kadınların insani ve yaşam haklarının hiçe sayıldığı, can güvenliğinin olmadığı bu günlerde kutlamadan ziyade, farkındalığı arttırmak önemli diye düşünüyorum. Kendi ayaklarımız üzerinde durabilmek, biz buradayız diyebilmek... Daha yolumuz çok uzun. Her birimizin bu uğurda sorumluluğu var. Ben muhtemelen kadınların tüm hakettiği hak ve adaleti alabildiğini göremem ama umarım yarınki kuşaklar için birkaç olumlu adım atabiliriz.

Bugün için ilham veren kadınlara yer vermek istedim. Hem anlamlı ve faydalı çalışmaları, hem mesleki başarıları ile kadınlara ilham olsun... Listemin başına benim için önemli iki ismi eklemek istedim. Kitaplarıyla, kişilikleriyle birçok şeye karşı gözlerimi açan ve şekillenmemde katkıları olan iki kadın...

Buket Uzuner

buket uzuner

 

Yazdığı kitaplarla ve zarif ama hakkını koruyan kişiliği ile sevgili Buket Uzuner'in hayatımda önemli bir rolü var. İyi ki kitaplarını okumuşum, iyi ki bir şekilde hayatıma dokunmuş... Ben onu ulaşılmaz bir yazar olarak görürken bir gün aniden twitterdan yazım için teşekkür etmesi ona olan hayranlığımı bir kez daha arttırdı.

Duygu Asena 

duygu asena

 

Duygu Asena kitaplarını gençlik yıllarımda severek okuduğumu daha önce de yazmıştım. Kadınları şöyle bir kuvvetli silkelemeyi ve prenseslik uykusundan uyandırıp, insan ve birey olduklarının farkına varmalarını kendine hedef edinmiş bir kadındı. Onu okumaya başladıktan sonra ben de kendime gelmiş, beyaz atlı prensini bekleyen prensesten özgür birey olma yolunda ilk adımımı atmıştım.

Leydi Diana 

lady di

 

Kalplerin prensesi olarak kabul edildi - boşuna değil. Lady Diana, önemini ve popülaritesini insani yardım kuruluşlarını desteklemek için kullandı: kara mayını kurbanları için, körler için, AIDS'den muzdarip olanlar için. Ölümünden yıllar geçmiş olmasına rağmen unutulmadı.

Greta Thunberg

greta thunberg

 

Gencecik yaşına rağmen Greta Thunberg, iklim değişikliklerine ve yarınlara temiz bir dünya bırakılması adına çok ses getirmeyi başardı. Trump'a bile kafa tuttu:) Bu listede yer almaya da hak kazanmış oldu.


 Emma Watson 

Emma Watson

 

Emma Watson, modern bir feminizm biçimini temsil ediyor ve kadınlar için eşit haklar için mücadele ediyor. Bir BM büyükelçisi olarak, özellikle "He for She" kampanyasıyla manşetlere girdi.

Frida Kahlo 

frida kahlo

 

Frida Kahlo, hala feminist hareketin bir kahramanı ve en çok sanat ve resimdeki kişisel tarzıyla tanınıyor. Meksikalı ressam, zamanının kadınlarından beklenen geleneklere aldırış etmedi ve hayatını inandığı değerlere göre yaşadı.

Oprah 

Oprah

 

O, ABD tarihindeki en ünlü, en zengin ve aynı zamanda en güçlü kadınlardan biridir ve kötü koşullarda ve babasız büyümüştür. Bugün, hayır işleri söz konusu olduğunda hiçbir masraftan veya çabadan kaçınmıyor.

Amal Clooney

Amal Clooney

 

Hollywood yıldızı George Clooney'nin karısından çok daha fazlası. Süper akıllı avukat insan hakları konusunda uzmanlaşmıştır, dersler vermektedir ve Columbia Hukuk Fakültesi'nde misafir profesördü.

Michelle Obama 

Michelle Obama

 

Eski First Lady Michelle Obama, tarzıyla feminizmi yeniden tanımladı. İnsani yardım çalışmaları tekrar tekrar dokunuyor ve sesi, gücün kötüye kullanılması, eşitsiz muamele ve cinsel saldırıya dikkat çekiyor.

Biz kadınlar herşeyi başarabiliriz. Yeter ki bize köstek değil destek olunsun. Hayatımıza doğru kişiler çıksın. Bizi ezecek ve yokedecek değil, yüceltecek ve gurur duyacak hayat arkadaşlarımız olsun.  Ben bugün 10 kadına yer verdim, ancak bize rol model ve ilham olabilecek daha pek çok kadın var.

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hepsi benim de çok sevdiğim kadınlar... Ben de bugün eski bir yazımı tekrar paylaştım Füreya Koral in hayatini anlatan Ayşe Kulin kitabını bazı kadınlar gerçekten ilham verici

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örnek alabileceğimiz kadınlar bizi motive eder.

   Sil
 2. öncü kadınların hepsi sağ olsunlar kadınlar günü kutlu olsun..

  YanıtlaSil
 3. Amal Clooney'i bilmiyordum.

  YanıtlaSil
 4. Dünya Emekçi Kadınlar Günün kutlu olsun Deryacım ♥
  Hep güçlü,hep birlikte kalalım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah güçlenerek çoğalalım ☺️

   Sil
 5. Çok çok güzel bir yazı... İlham veren kadınları okurken bile gözlerim doldu... Ne büyük bir gurur yaptıkları...

  YanıtlaSil
 6. Çok önemli şahsiyetler. Aramızdan ayrılanlara rahmet diliyorum. Örnek alınası, üretken, duyarlı, sorumlu insanlar. Daha onlar gibi niceleri, nice Amazon kadınları var. Sen de onlardan birisin. Günün kutlu olsun Deryacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok gururlandım bu düşüncelerinden dolayı Yıldızcığım teşekkürler ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski