Freud - Netflix - Dizi Tavsiyesi

Freud, Netflix ve Avusturya Orf televizyonunun ortak yapımı. +18 bir dizi diyerek başlayayım tanıtmaya. Psikoanaliz'in babası ve büyük bir dahi olarak kabul edilen Sigmund Freud'un gençlik yıllarını konu ediyor.


Hipnoz konusunda çalışmalar yapan genç Freud, katıldığı bir davette Fleur Simone adında bir medyumla tanışır. Genç kadın aynı zamanda çift kişiliklidir. Yaşanacak felaketleri önceden görme yeteneğine sahip olan Fleur, doktordan yardım ister. Bu arada aralarında duygusal bir yakınlık da gelişir.
İşlenen bir cinayet ve kaçırılan bir kızı bulma konusunda ikisinin ortak çalışmaları, aynı zamanda şimşekleri de üzerlerine çekecektir. Bir komiser de onlara yardımcı olacaktır.


19. yüzyıl Viyana' sında geçen dizi, oldukça şiddetli ve kanlı sahneler içeriyor. Cinsellik içeren sahneleri de katarsak kesinlikle 18 yaş üstü bir dizi diyebiliriz. Eşim ilk bölümden sonra devam edemedi, ancak ben kitaplarını da sevdiğim için merak edip sonuna kadar izledim tek sezonluk diziyi.
Dünyanın tanımadığı, karanlıkta olan gençlik yıllarının konu edildiği dizide birçok sahnenin hayal ürünü olduğunu söylüyor yapımcılar. Ancak kokain ve puro bağımlılığı o dönemlere ait bilinen detaylar.
Psikolojik filmlere ilgi duyuyorsanız ve şiddet ve cinsellik konusundaki cüretkar sahneler rahatsız etmeyecekse izleyebilirsiniz. İzlediğim söyleşilerde oyuncular için de oldukça zorlayıcı, bir o kadar da keyifli bir çalışma olduğunu öğrendim bu filmde rol almanın.
Filmin Avusturya'da kritik aldığı bazı noktalar da Avusturya veliaht prensinin ruh hastası biri olarak gösterilmesi. Belki bir gerçeklik payı da vardır tam olarak bilmiyorum.

Başlıca oyuncular:

Robert Finster
Ella Rumpf
Georg Friedrich

Sigmund Freud Kimdir?


1856'da Çekya' da dünyaya gelmiş ve Viyana'da büyümüş Yahudi bir ailenin çocuğu. Sigmun Freud, psikanalitik kuramının kurucusudur. Başarılı bir öğrenci olan Freud kendi çabalarıyla 6 kadar dili öğrendi. Tıp okumaya önceleri pek de istemeyerek başladı. 1876 yılında Brücke'nin  laboratuvarında anatomopatoloji ve insan sinir sistemi üzerine araştırmalar yaptı. 1881'de tıp öğrenimi bittikten sonra, 1883'te dönemin ünlü beyin anatomisi ve nöropatoloji uzmanı Dr. Theodor Meynert'in  psikiyatri kliniğinde asistan olarak çalıştı.  1884'te kokainin analjezik özellikleri üzerine araştırmalar yaptı , anestezik niteliklerini sezinledi. 1885'te bir bursla Paris'e gitti, Salpêtriê Hastanesi'nde, Jean Martin Charcot'nun yanında stajyer olarak,  histerinin belirtilerini, hipnotizma ve telkinin etkilerini gözlemledi. Charcot'dan etkilendiği için, Charcot'nun konferanslarını Almancaya çevirdi ve 1886'da yayımladı.1886'da Paris'ten  Berlin'e gitti ve burada çocuk nöropatolojisiyle ilgilendi. Viyana'ya dönerek özel hekim olarak çalışmaya başladı. 1886' de Martha Bernays ile evlendi. Hastaları üzerinde, elektroterapi ve hipnotizmayı uyguladı. 1887'de Dr. Bernheim'in Telkin ve Telkinin Tedavideki Uygulamaları Üstüne adlı kitabının çevirisini yaptı. Elizabet von R. adındaki bir kadın hasta kendisini serbest çağrışım yöntemine zorladı ve bu Freud' u hipnozdan vazgeçirdi. 1892 - 1895 yılları arasında Charcot'nun Salı Günü Dersleri adlı kitabının çevirisinde psikanalizin temel ilkelerine rastlanır. Ancak bu çalışma Tıp Çevrelerince hoş karşılanmadı. 1896 yılında babasının ölmesi onu bunalıma sürükledi ve kendini sistematik olarak çözümlemeye başladı.  Histerinin cinsel etiyolojisi üzerine verdiği bir konferans skandala neden oldu. Sigmund Freud, özel hayatı ile ilgili tüm belgeleri yakmıştır. 1897'de Oedipus Kompleksi, 1900'de Düşlerin Yorumu (iki cilt) adlı eserlerini bitirdi. 1908'te Viyana Psikanaliz Derneğinın kurulması Freud adına bir dönüm noktası oldu. Yaşamım ve Psikanaliz kitabında bu olaydan oldukça geniş bahsetti.  Freud, 1910 - 1920 yıllarında Psikanaliz Üzerine, Bir Paranoya Vakası Özyaşam Öyküsü Üzerine Psikoanalitik Gözlemler: Başkan Screber, Totem ve Tabu, Narsizmin İncelenmesine Giriş, Yas ve Melankoli adlı eserlerini bitirdi. 1923'te kendisine üstçene ve damak kanseri tanısı konduktan sonraki dönemde, 33 operasyon geçirdi. Sürekli protez takması konuşma ve yemek yeme konusunda problemler yaşadı. 1938'de Naziler'in Viyana'ya girişinden sonra en küçük çocuğu Anna ile birlikte Avusturya'yı terk etmek zorunda kaldı ve kızıyla Londra'ya yerleşti. Ölümüne dek tedavi ve çalışmalarına Londra'da devam etti. Freud'a dair ilk ve en kapsamlı bilgiler ilk olarak yakın dostu İngiliz psikaytr Ernest Jones'un 1953'te yayımlanan üç ciltlik Sigmund Freud'un Yaşamı ve Yapıtları adlı kitabında açığa çıktı.
Yahudi düşmanlığını kendi ülkesinde iliklerine kadar hisseden ve dost bildikleri tarafından bile bu yüzden dışlanan Freud' un her şeye rağmen ülkesine dönmesi de ilginçtir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Once Upon A Time In Hollywood
Rüzgarı Dizginleyen Çocuk
Grace & Frankie
The Aeronauts


26 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben de sanırım eşine katılacağım Derya'cığım, sen de belirtmişsin zaten aşırı cinsellik, şiddet vesaireyi de dikkate alınca, galiba izlemeyeceğim. Rahatsız oluyorum çünkü. Aynısı Narcos'ta vardı onu bitirdim gerçi ama ikinci sezonu hiç seyretmedim. Freud hakkındaki ayrıntılı bilgi için ve eleştiri için çok teşekkürler, eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii herkese göre değil, oldukça sarsıcı ve irrite edici görüntüler var.

   Sil
 2. Birinci bölümüne baktım bu aralar vakit bulamıyorum dizi izlemeye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben gece çalışırken bana eşlik ediyorlar. Gün içinde zor tabii ☺️

   Sil
 3. Artık konusuna türüne oyuncusuna bakmadan her tv programını izler olduk...
  Evde sürekli kalmak buna mecbur kaldı belkide...
  Sürekli haber corono izlemek daha tramvaya yol açıyor...Bunu vurdumduymaz diye algılamayın...
  Böyle film dizi filan en azından bunalımdan olumsuz düşünceden uzaklaştırıyor...
  Secim ve öneri için editöre teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru bir tespit. Kafa dagıtmak ve günlük stresten uzaklaşmak için bulabildiğimiz her yöntemi denemeliyiz. Sürekli haberlerr bakmak depresyona sürüklüyor.

   Sil
 4. Oldukça başarılı bir diziydi, ben çok beğendim. Çekimlerde kullanılan filtrelerde mükemmeldi gerçekten :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çekim tekniklerini ben de çok beğendim son derece profesyoneldi.

   Sil
 5. ben bunu seyrettim ben beğendim ama herkesin tarzı değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle herkese göre değil buna katılıyorum.

   Sil
 6. Ben izleyecek dizi bulamıyorum, hepsi içimi karartıyor. Altred Carbon'u izledim son zamanlarda. Freud'e baktım ama içim sıkılır gibi geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu dönem için Freud ağır gelebilir. Daha hafif komedi tarzı şeyler izlesek daha iyi :)

   Sil
 7. Kesinlikle bana göre olmadığını tahmin etmiştim.Teşekkür bilgi verdiğin için.En azından içimde kalmasın seyretsemiydim diye:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkese göre kesinlikle değil Freud dizisi bunun altını çizeyim. Aslında trailer a da biraz bakınca görülüyor.

   Sil
 8. Kardeşim izlemeye başlamıştı ama ben şuanlık izlemeyi düşünmüyorum, yorumunuz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkese uymayabilir. Beğenmenize sevindim :)

   Sil
 9. izlemek istiyordum yorumunla beraber daha da merak ettim :) yakın zamanda izlenecek. kalemine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TRailer'a bir göz at tamam dersen izlersin :)

   Sil
 10. Ben de izlemek istiyorum bunu listemdeki filmleri bir temizliyim bu diziye de gelecekk sıra çok teşekkürler yorumun için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana uygunsa tavsiye ederim Freud dizisini. Herkese uymayabilir ama bana da ilginç geldi.

   Sil
 11. Merak ettim ben, bakayım buna.

  YanıtlaSil
 12. Bir Zamanlar Hollywood'u merak ettim ona da bakmaya geleceğim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarantino hayranları seviyor. Onun farklı bir tarzı var normal film beklememek lazım ama ben seviyorum :)

   Sil
 13. Netflix dizilerinin hepsi zaten cinsellik içeriyor hep. Yeni başlamıştım. Yavaş-yavaş bazı dizileri izlemek istemiştim. Fakat hepsi yarım kalıyor.🙄 Beni rahatsız ediyor açıkcası. Bir tek Anne with an "e"-yi sona kadar severek izledim.🤗
  Freud da kesinlikle başırılı bir kişilik. Ama yaşantısı ve bir çok fikri çok ters geliyor bana. Çok güzel bir post olmuş. Emeğinize sağlık.❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cinsellik ve şiddet sanırım ilgi görüyor diye son yıllarda çok tercih ediliyor ama ölçüyü aşıyorlar bazen.

   Sil
Daha yeni Daha eski