2020 Mim Yazıları - Çocukluğumda Sevdiğim Çizgi Filmler

Sevgili arkadaşım Düş Tasarımcısı blogun sahibesi Sevil, beni bu keyifli mime davet etti. Hatta aramızda komik de bir diyalog geçti bu mimi yapmış mıydım bir türlü hatırlayamadım :) Neyse yapmamışım:) Mim konusu çocukluğumuzda sevdiğimiz çizgi filmler. Sevil' in yazısını buradan okuyabilirsiniz.
Ben malum 1970 doğumlu olarak tek kanallı televizyon döneminde büyüdüm. Ama bir konuda şanslıydım haftasonları ve gündüzleri çocuk programları izleme özgürlüğüm vardı. Evdeki yetişkinler ancak akşam haberlerini ve akşam dizilerini izlerdi. O saatlerde de ben rüyalar aleminde olurdum 😴
O dönem çocuklarının sevdiği çizgi filmler sanırım hep ortak olacak. Biraz hafızaları tazeleyince oldukça fazla olduğunu farkettim ben de. Umarım uzun listemden sıkılmazsınız:)

Çocukluğumda En Sevdiğim Çizgi Filmler

80'li yıllardaki en sevilen çizgi filmler

1- Heidi

Heidi

Alpler' de yaşayan bu minik kızı izlerken günün birinde Alpler'in eteğinde bir yere yerleşeceğim aklımın ucundan geçmezdi. Heidi ile kimi zaman güldüm, kimi zaman ağladım. Kalbimde yeri başkadır. Son zamanlarda İşviçre' deki kimsesiz çocukların hikayesini okuyunca ve Heidi' ye nasıl esin kaynağı olduğunu öğrenince de çok üzülmüştüm😢 Tabii ki çocukken Heidi en sevdiklerimdendi. Burada hala gösterildiği için çocuklar severek izliyor. Kuşaktan kuşağa miras kalan çizgi filmlerden biri. Avusturya' da sevilen de bir isim birçok Heidi var etrafta :)

2- Pembe Panter

Pembe Panter

Yine en sevdiklerimdendi Pembe panter. Ve tabii bebeği de vardı evde. O zamanlar sevdiğim her çizgi film kahramanının bebeğini isterdim. Hemen hepsinin de bebeği satılıyordu. Çocuklarımın da hala izlediklerinden biri. Müziği de ne güzeldir 🎶

3- Taş Devri

Taş devri


Çakmaktaşları ve ünlü yabadabaduuu sözlerini kim hatırlamaz ki benim kuşağımdan? Hala bizim tv lerde var ve evde izlenir. Vilma ve Betty' nin kıyafetlerine hayrandım :) Taş devrinde yaşamalarına rağmen pek sosyetiktiler 👑

4- Temel Reis

Temel reis


Temel Reis sayesinde ıspanağa alıştım. Çok severdim, çizgi romanları da vardı diye hatırlıyorum. Çocuklara you tube dan izletmeye çalıştım ama çekimler çok kötüydü sevemediler.

5- Ayı Yogi

Ayı Yogi


Obur Ayı Yogi ne sevimliydi değil mi? Yardımcısı Bobo'yu da unutmamalı. Hiç bir bölümünü kaçırmazdım.

6- Şirinlerşirinler


Şirinler de yıllardır modası geçmeyenlerden. Hem ben izledim hem çocuklar hala izliyor. Ne kadar değişik geliyordu çocukken mavi renkleri 💙

7- Şeker Kız Candy

Şeker kız Candy


Az mı gözyaşı döktüm Candy' yı izlerken. Çok sevdiğim çizgi filmlerdendi. Sevgilisi Anthony idi yanlış hatırlamıyorsam, acıklı maceraları çok dokunaklıydı. Sanırım ilk animasyon filmlerinden.

8- Jetgiller

Jetgiller


Jetgiller' i izlerken böyle bir hayat olmasını hayal ederdim hep. Çizgi filmdeki birçok teknoloji artık hayatın içinde. Bir uçan arabalarımız kusur kaldı o da yakında olur sanırım :) Haa bir de hayalini kurduğum temizlik robotu :🤖

9- Vikingler

Vikingler


Akıllı Viki'yi kim sevmez? Hala gösteriliyor Avusturya' da. Kızım çok severek izliyor. Hey hey Viki, hey Viki hey 💃

10- Hayalet Avcıları/Scooby Doo

2020 Mim Yazıları - Çocukluğumda Sevdiğim Çizgi Filmler


Biraz daha büyük yaşlarda başlamıştım sanırım belki de 80' lerin sonlarıydı ama severdim Hayalet Avcılarını ve Scooby Doo' yu da. Konuları benzer olduğu için ikisini bir yazayım dedim :)

11- Barbapapa

Barbarapa


Birçoğunuz hatırlama belki ama Barbapapa da sevdiklerimdendi. Hop hop hooop değiş Tonton diyorduk sanırım :)

12- Looney Tunes

Looney Tunes


Looney Tunes' un tüm karakterlerini çok severdim ve izlerken çok gülerdim. O da hala gösterilenlerden.

13- Tom ve Jerry

Tom & Jerry


Kötü kalpli kedinin fareyi yakalamasını asla istemezdim ama gerçek hayatta kedileri farelerden daha çok seviyorum.

14- Mickey Maus

Mickey Maus


Disney kahramanlarını da Mickey Maus, Mini Maus, Goofey, Donald Duck ailesi olarak hepsini çok severdim. Şaka maka bir sürü çizgi film varmış biz çocukken.

15- Red Kit

Red Kit


Red Kit' i de çok severdim. Neyse ki hala gösteriliyor. Dalton' lar beni çok güldürürdü. Dül dül de ne sevimliydi :)

16- Tweety


Tweety, yaşlı sahibesi ve kötü kalpli kedi. Bu üçlü de çocukluk yıllarımda sevdiklerimden. Zaman zaman Tv de gösteriliyor.

 tweety-atom karınca-casper17- Atom Karınca


Düşünüyorum da, çocukluğumuzun çizgi filmleri kimi zaman eğitici, kimi zaman hayal gücümüzü zenginleştirici özellikteymiş. Kuşaktan kuşağa izlenmesinin ve hemen yokolmamalarının sebepleri belki de bunlardır.

18- Casper


Sevimli hayalet Casper da herhalde ilkokul sonlarında izlemeye başladığım çizgi filmlerden. Hala izleniyor hem çizgi filmleri hem de filmleri.

Ninja Kaplumbağalar


19- Ninja Kaplumbağalar


Teenage Mutant Ninja Turtle şarkısını asla unutamam. Çok severdim eski bölümlerini. Sonradan biraz farklılaştı çocuklar izliyor bazen ama pek sevemiyorum artık.

20- He-Man

Gülmeyin ama TV'de ne yayınlanırsa çocuklar adına hepsini izlerdim. Fazla kanal seçeneğimiz de yoktu. Science fiction sevgim o dönemlerde başlamış olabilir :)

21- Voltron


Evet Voltron'u da izlerdim. İlkokulu bitirmeye yakın hep bu bilim kurgulu çizgi film modası vardı izliyorduk işte ne varsa :)

22- Muppet Show

2020 Mim Yazıları - Çocukluğumda Sevdiğim Çizgi Filmler


Çizgi film değil kukla şovdu ama çok sevdiklerimi yazayım hatırı kalmasın dedim. Kermit' ten Miss Pigy' ye hemen hepsinin kuklasını aldırmıştım :)

23- Alf

Alf

Çizgi filmden sayılmaz ama çok severek izlediğim bir diziydi. Hatta Alf bebeğim bile vardı. Uzaydan gelen Alf' in bir aile ile yaşamını anlatıyor. Lassie, Tammy gibi dizileri de severek izlerdim.

24- Simpsons

Simpsons


Daha büyük yaşlarımda izlediğim bir çizgi filmdi. Oğullarım da izledi bir ara ama kızımın ilgisini çekmedi. Aslında küçük çocuklara pek uygun değil.

Bu çizgi filmlerin dışında TRT1' de rahmetli Levent Kırca' nın çocuk programını çok severdim. Bir de Keloğlan' ı hiç kaçırmazdım.

Bizim eve televizyon, benim doğduğum 70 yılında gelmiş. Çizgi film çağına geldiğimde epeyce malzeme varmış hiç şikayet edemem. Şimdiki gibi çocuklara 1 saat izlettirin gibi kurallar da yoktu. Saatlerce izledik o yüzden :) Sevgili Sevil'i beni çocukluğuma götürdüğü ve bu güzellikleri hatırlattığı için çok teşekkür ederim. Mim' i ilk kim başlattı bulamadım bilen varsa yazsın lütfen.

Ben de yapmadığını umduğum bir iki arkadaşımı mimlemek istiyorum:


 • Cafe Tigris
 • Kozmo Kitap
 • Ece Evren

24 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ah canım aynı jenerasyon olduğumuz için bu çizgi filmlerin bendeki yeri de apayrı.
  Keyifli bir mim en kısa sürede yapacağım
  Sevgiyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o jenerasyon benziyor hep ama şaşırarak farklılıklar olduğunu da gördüm. Bakalım sende neler varmış :)

   Sil
 2. Ne güzel bir mim. Çocukluğuma gittim. Barbapapa hariç bütün çizgi filmleri hatırlıyorum 💗💗 En kısa sürede mimi cevaplayacağım, davet için teşekkür ederim canım 😊

  YanıtlaSil
 3. Ama yaptım ki benn 🙈🙈

  YanıtlaSil
 4. Deryacım çok teşekkür ederim davetimi kırmayıp bu mimi yaptığın için.
  Çok güzel ve kapsamlı bir mim olmuş.Içlerinde benimle aynı olan ve benim unuttuklarım da var.Mesela Pembe Panter ve Jetgiller benim de en sevdiklerimdendi😊
  Ah evet o temizlik robotu evde olsa harika olurdu.
  Kalemine sağlık canım 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim beni çocukluğuma geri döndürdüğün için çok keyif aldım :) Temizlik robotu konusunda umutluyum o robota bir gün sahip olacağım :):)

   Sil
 5. Birçoğu benimkilerle aynı :)

  YanıtlaSil
 6. Demişsin ya televizyon 70'de geldi diye o yüzden ben de çocukken çizgi film izlemedim, ancak gençliğime yetiştiler:)))Alf'ı çok severdim ben, Şeker Kız'ı, Taş Devri'ni de 20'li yaşlarıma rağmen severek izlerdim. Şeker Kız'ın açılış müziğini, şarkısı hala hatırlarım. Vataşiva Kendiiii....
  Çok teşekkürler, o güzel günleri hatırladım sayende:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzeldi değil mi? Tv izlemenin bile bir kıymeti vardı :)

   Sil
 7. Çocukluk anılarım gözümde canlandı :) oturup izleyesim geldi eliniz sağlık çok güzel bir liste hazırlamışsınız :))

  YanıtlaSil
 8. Süper bir mim yazısı bu. Benim enlerime1- Şirinler 2- Taş devri ve 3- Jetgiler di.

  YanıtlaSil
 9. Ne kadar neşeli bir mim olmuş, zevkle okudum. Bunlar klasik çizgi filmler olmuş. Her nesile hitap ediyor sanki... Çoktandır kaçan keyiflere derman gibi olmuş. Zira yirmili yaşlardayken ben çocuklarımla bunları keyifle izlerdim :) Beni mimlediğin için çok teşekkürler Derya'cığım. Hemen hazırlığa başlayacağım.

  YanıtlaSil
 10. Bayıldım bayıldım bu mimee :D Bende yapmak istiyorum :D Listendeki çizgi filmleri görünce çocukluk anılarım depreşti :D

  YanıtlaSil
 11. tam bir tweety hastasıydım. Hatta bir ara her şeyi tweeetyli alıyordum. Red Kit tüm bölümlerini ezberlemişimdir sanırım. Çok güzel oldu çocukluğumdaki çizgi filmleri hatırlamak. Hele tontonları nasıl unutabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tontonlara bayılırdım. Nasıl değiştiklerini anlamazdım küçükken :)

   Sil
 12. Her biri ayrı ayrı güzeldi. Jetgiller geldi ilk aklıma :)

  YanıtlaSil
 13. Hepsi çok sevdiğim çizgi filmler. Özellikle Looney Tunes, Tom ve Jerry ve Redkit izlemeye doyamazdım. Hala denk gelsem keyifle izlerim. Ancak eskisi kadar çok verilmiyor artık kanallarda veya ben denk gelmiyorum. Şimdi çocuklar farklı çizgi filmler izliyor genelde, çoğu fazlasıyla itici bana göre, üzülüyorum biraz onlara. Biz daha şanslıydık gibi geliyor bu konuda. :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski