Mim - Çocukken Etkilendiğim Hikaye ve Masallar

Sevgili Cafe Tigris beni uzuuuun süre önce mimlemişti ama hem çocukların yıl sonu etkinlikleri ve okul toplantıları, hem diğer bekleyen blog yazıları ve hazırlamam gereken spor programları nedeni ile çok özür dileyerek yeni yazabiliyorum. Aslında yazacaklarım bile aklımdaydı.
Ben çocukken de çok kitap okurdum çok da erken öğrenmiştim okumayı. Sevdiğim kitaplar o kadar çoktu ki hepsinin adını yazmayayım ama en severek okuduğum masallar, Deniz Kızı Sinderella, Heidi, Pamuk Prenses, Külkedisi, Uyuyan Güzel ve Pinokyo idi. Ne gariptir ki bunları çocuklarıma da okuyorum, kızım hala severek dinliyor.
pinokyo

Biraz daha büyüyünce de defalarca Pal sokağının çocuklarını okudum. Neden bilmem çok seviyordum bu kitabı. Tabii Polyanna' yı anmadan da olmaz. Kaç kez okudum bilmem. İnanmayacaksınız ama Polyanna Avusturya' da hiç bilinmiyor. Maalesef en çok Alman yazarlarını ve Avusturyalı yazarları okuyorlar ki bunlar da bana pek hitap etmediği için okuyamıyorum. Çok şükür ki kütüphanede tüm dünyadan kitap var da alıp okuyorum. En kısa zamanda amazondan bir kindle edinmeyi de düşünüyorum farklı kitaplar da indirip okuyabilmek için.

Polyanna

Bunların dışında çizgi roman okumayı çok severdim. Gülmeyin ama Tommiks Texas, Zagor, Kızılmaske, Mandrake ve Asterix serilerine tüm harçlığımı veriyordum. Hatta hemen yeri gelmişken Kızılmaske ile ilgili bir anımı anlatayım.
Babaanneciğim çok güzel dikiş dikerdi. Savaş zamanı dul kalınca geçimini de dikişle sağlamıştı. Bana ekose kumaştan pileli bir etek dikmişti. İlkokulun ilk yıllarında kendime oyuncak uydurmak gibi bir huyum vardı. Kızılmaskedeki yerlilerin sazdan etekleri çok hoşuma gidince bir tane de ben edinmeye karar verdim ve oturup bir güzel yeni dikilmiş pileli eteğimi pilelerinden kesip kendime saz etek yaptım. Babaannemin geçirdiği krizi tahmin edersiniz. Bir seferinde de at yapacağım diye kadının dikiş için sakladığı kumaşları birbirine dikip mahfetmiştim. Atım da bir şeye benzememişti zaten.
Kitaplar dışında elektrikler her kesildiğinde neden bilmem bababannemin anlattığı Gulyabani masalını dinlemeye bayılırdım. Hem korkar hem de tekrar tekrar anlattırırdım. Filmi yıllar sonra izlemiş, kitabını ise çok sonra okumuştum.
Umarım Tigrisçiğim geç yanıtladığım için beni affeder.


Die kleine Meerjungfrau

43 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Tommiks okumanızı güldüm baya :) Bize de onları okumayın diye yasak koyanlardı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok sükür hic yasaklanmadi okuduklarim 😊

   Sil
 2. Pal Sokağı Çocukları'nı okutmuştum öğrencilerime. Çok sevmişlerdi. Diğerleri zaten klasikler, bu yüzden her dönemde varlar. Masallar güzeldir, hep iyiler kazanır ❤

  YanıtlaSil
 3. Dünya masal kitaplarıyla daha güzel :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
 4. Etek hikayeni okuyunca aklıma benim tişörtler geldi :)) Ben Emel Sayın hayranıydım, çocukken tek hayat amacım ona benzemekti. Emel Sayın'ın tuvaletleri hep sırt dekolteli olduğu için de kendi tişörtlerimin arkasını yırtardım :)))) Çocukluk güzeldi Derya'cım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisin canim çocukluk anilari unutulmuyor 😊

   Sil
 5. Aşk olsun şekerim sen görevini layıkıyla yapmışsın
  Demek sazdan etek . Çocukların bu tür yaratıcılıklarına hayranım. Gerçi koşullar göz önünde bulundurulunca zavallı babaanneciğinin ne kadar da üzüldüğünü tahmin edebiliyorum.
  Seviyorum seni güzel anneeee sen hep masallar oku emi sevgiyle.

  YanıtlaSil
 6. Ne güzel bir yazı olmuuş :) Ellerine sağlık Derya abla ^^

  YanıtlaSil
 7. Keyifli bir yazı hazırlamışsınız, ben de o dediğiniz Tommiks Texas, Zagor, Kızılmaske, Mandrake kitaplarını okumuştum.
  http://kendimutfagindasef.com/

  YanıtlaSil
 8. Masallardan,hikayelerden hiç ayrı kalmamak dileğiyle. Benim de en sevdiğim masal Kırmızı Başlıklı Kız'dı. Hala o masalı çok severim.

  YanıtlaSil
 9. Çocukken okuduğumuz ilk kitaplar ve masallar hiç unutulmuyor sanırım. Sindirella ya bayılırım. Bir de altın kitapların altın masallar kitabı vardı tekrar tekrar okumuştum . Aynı kitabı yıllar sonra çocuklarıma da bulup aldım. Kapak aynı olsa da içindeki masallar değişmişti , aynı bizim değiştiğimiz gibi....

  YanıtlaSil
 10. NE GÜZEL ANLATMIŞSIN ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ BAYILIRIM KİTAPOKUMAYA BENDE :) ÇOCUKKEN BAYAĞA YARATICIYMIŞSIN SAZDAN ETEK FİKRİNE BAYILDIM ;)

  YanıtlaSil
 11. Çocukken okuduğumuz ilk kitaplar ve masallar hiç unutulmuyor sanırım. Sindirella ya bayılırım. Bir de altın kitapların altın masallar kitabı vardı tekrar tekrar okumuştum . Aynı kitabı yıllar sonra çocuklarıma da bulup aldım. Kapak aynı olsa da içindeki masallar değişmişti , aynı bizim değiştiğimiz gibi....

  YanıtlaSil
 12. Ah o çocukluk masallarımız nerde şimdi ...

  YanıtlaSil
 13. Sazdan eteğe çok güldüm. Bahsettiğin kitapların hepsi birbirinden güzel deryacim ☺. Ben hala, bazen kendim bile okurum bu kitapları. Zaten en fazla 1 saatimi alıyor 😊. Bazen gerçeklerden uzaklaşıp masallara sığınmak iyi geliyor 😊. Bazen gerçek hayat yoruyor insanı.

  YanıtlaSil
 14. Tommiks Texas, Zagor, Kızılmaske, Mandrake ve Asterix haa haa haa! Yalnız değil mişim, sevindim. Babam on iki kardeşin üçüncüsü ve en küçük amcalarımla aramda sekiz on yaş var. Onlar alır okurdu, sonra da bir köşeye atardı, sonra ben defalarca okurdum onları. Bizde bir de Fatihin Fedaisi Kara Muratla Tarkan vardı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çizgi romanlarin seveni çoktu ben küçükken.

   Sil
 15. Masal kitaplarındaki gibi olsa keşke her şey...

  YanıtlaSil
 16. pal sokağının çocukları en sevdiğim kitap yaaaa :) ailede bana polyanna derler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severdim bak ortak bir noktamiz varmis 😉

   Sil
 17. Benimde ilk okuduğum,çocuklarıma da okuttuğum kitaplar aynı....

  YanıtlaSil
 18. Eski olan her şeyi sevmeyi bırakamayacağım sanırım:) çok iyi geldi biraz çocukluğumu anımsamak, kendi masallarımı düşünmek. Çok hoş yazı olmuş:)

  YanıtlaSil
 19. pollyanna çocuk kalbi küçük kadınlar en sevdiğim kitaplarımdır bir de tabi şeker portakalı defalarca okumuştum.. çizgi romansız bir çocukluk düşünemiyorum bu arada başta teksas ve mandrake olmak üzere hemen hepsini okumuşumdur ve hala da alıp okurum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklara okuma aliskanligi mutlaka kazandirilmali.

   Sil
 20. Hiç gülmedim bir önceki jenerasyondan olmama rağmen teksas tommiks tarzı kitaplar çok önemliydi:)))))))
  kuzenim seri yapıyordu hepsinden evlerine gidince sandığın etrafına minderleri atardık saatlerce okurduk.
  diğerleri çok daha uzun yıllar okunacaktır eminim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne çok okurduk küçükken vaktimiz boldu tabii 😊

   Sil
 21. Pal Sokağı Çocukları, Abimin Kızılmaskeleri ve Teksas Tommiksleri en sevdiklerimdi. Çocukken macerayı seviyormuşum demek ki. Etek hikayesi çok iyi, acı ama iyi :) Keyifli bir mim olmuş, yüreginize sağlık.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski