Corona Günlükleri 7

Bugün yine kar yağdı. Dün neredeyse 15 dereceydi. Hava da şaşırdı bizler gibi ne yapacağını. Çok garip bir durumdayım. Sanki bir trans halinde yaşıyormuşum gibi hissediyorum bu günlerde. Aslında günlerim genelde evde geçerken, şimdi biraz garip geliyor. Daha önceki yazılarımdan bilenler belki hatırlar, rutinime çok bağlıyımdır. Rutinin dışına taşan şeyler beni huzursuz eder, bu durum da herhalde en sıradışı olan olsa gerek.


En son haberlere baktığımda 8500 civarıydı bizde hasta sayısı. Sanırım 85 kadar kişi de hayatını kaybetti. Bugün yeni önlemler açıklanması bekleniyor. Süpermarkete alışverişe gidenlere de maske zorunluluğu geldi. Zaten sıkı yönetimde yaşıyoruz daha nasıl önlem alınacak bilmiyorum.
Toplu taşımaya bile sadece doktor, market çalışanı veya açık olan fabrikalarda çalışanlar işyerinden belge ile binebiliyor.
Komik olan, bu hafta işverenlere yapılacak yardımlar açıklandı. Moderatör canını tehlikeye atarak çalışan doktor, sağlık personeli, polis, asker, süpermarket çalışanı gibi kahramanlara ne yapılacağını sordu. Devlet memuru olmayanlara işverenleri karar verir dedi. Tüm toplumu ayakta tutan insanlar şu anda patronlar ve zenginler değil oysa ki. Gerçi alacakları maddi kazanım hayatlarını tehlikeye atmalarının bedelini karşılar mı bilmem. Üstelik bu insanlar, sadece kendilerine değil; aile bireylerine de hastalık bulaştırma riski taşıyor.
Haberlere bakmayayım diyorum yine bakıyorum. Günlerce deli gibi yazı yazdım, dün gece ekrana bakakaldım bir kelime çıkmadı.
Ege ve eşimde de büyük bir baskı olduğunu hissedebiliyorum. İnsan yardımcı da olamıyor. Mecbur oldukları için gidiyorlar ama onlar da bir trans halindeler. Zaman geçtikçe insanlar bunalmaya başladı. En kötüsü hayatını kaybedenlerin cenazesine bile ailesi katılamıyor. Hastanelere ve yaşlılar yurduna ziyaret yasak. Zorunlu olmayan tüm sağlık işlemleri iptal edildi.Sadece ısrarla marketlere gidiyorlar. Sanırım tek kalan sosyal aktivite bu.
Şehirlerde kurallara uymayan, parklarda sokaklarda toplu halde gezenler olmuş hafta sonu. 600€' ya kadar ceza almışlar.

Corona Günlükleri 6
Corona Salgını Sonrası Yaşamla İlgili 4 Farklı Senaryo

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. zor bir zamandan geçsek de olumlu olmakta fayda var , her şeyin güzel olacağı günler yakın ... inanıyorum ben buna ...

  YanıtlaSil
 2. Belki de haberlere sürekli bakmamızın nedeni olumlu şeyler duymak istememizdendir. Pik noktasını geçtik vakalarda düşüşler var desinler diye bekliyoruz. Bir an önce geçsin bu günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet olumlu gelişme beklentimiz hep var. Her açışta acaba geriliyor mu diye de bakıyoruz.

   Sil
 3. Hiç bakmıyorum Haberlere, hiç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bakıyorum elimde olmadan neler oluyor bilmek istiyorum.

   Sil
 4. Rutinden sapmak hepimizi gerdi biraz. Şimdi yeni rutinler oturtmak zorundayız sanırım. Bu gidişle evde oturacağımız süre uzuyor...
  Sağlıkla kal canımcım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Epey oturacağız gibi. Sen de kendine iyi bak canım :)

   Sil
 5. Derya'cığım sanki korku ya da gerilim filmi gibi :( huzurevlerine filan ziyaret yasak olunca orada kalanların durumunu tahayyül bile edemiyorum:( hele alzheimer belirtileri varsa, zavallıları dövseler, sövseler kimse söyleyemez:( bu durum her tür suistimal, kötülük için de maalesef elverişli olur:( düşünüyorum da normal zamanlarda bile oralarda neler oluyor, gazetelere geçiyor annemizi dövmüşler, babamız yataktan düşmüş söylememişler diye:( ay Allah düşürmesin oralara :(
  Esenlikler diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Huzurevlerinde ölenler ne yazık ki çok oldu, Avusturyada' da . Gerçi diğer ülkelere göre oran azdı ama her ölüm acıdır. Hele de yakınları için.

   Sil
 6. Corona günlükleriyle bir bakıma tarih yazıyorsun Derya'cığım. Seni zaten her zaman takdir etmişimdir. Bir çok şeyi öğrenip bloğundan çıkarken seni kutluyorum. Sevgilerimle canım. Allah seni ve aileni korusun. Bugünleri atlatmamız dileklerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece ablacığım hayatı yaşarken minik notlar düşüyorum diyelim :) İlerde okunur mu bilmem ama olur da okunursa kısa kısa yaşam notları bulacaktır okuyanlar :)

   Sil
Daha yeni Daha eski