Blogger' da İstenmeyen Linkleri Tespit Etmek Ve Engellemek - Blogspot Platformu İçin

Negatif Blog Trafiği Nedir?Herkese merhaba. Tüm blog yazanlar bloga daha çok trafik gelsin ister. Ancak zaman zaman bize negatif trafik getiren veya blogumuza zarar veren durumlar da oluyor. Örneğin kötü niyetli insanlar yorumlara uygunsuz linkler ekleyebilir. Yorumlarımızı her zaman kontrol ederek yayınlamak bu durumu engelleyebilir. Mail onayı alarak yayınlarsanız, maillerde linki görmek daha kolay olabiliyor.
Bir de blogları buradan takip ediyorum bahanesi ile blog listeleri oluşturan bloglar var. Yani yayın yok sadece bir çok blog yazısının özeti çıkıyor. Tabii siz yayın yapar yapmaz bu blogda da çıkıyor. Bunun kötü olan yanı, eğer yazınız sizin blogunuzdan önce bu blogda indexlenirse sizin blogunuz kopyacı blog konumuna düşebiliyor google gözünde. 

İkinci bir negatif etkisi de şu: Bu blogların genelde alexa değerleri on milyonları buluyor. Size alexa değeri bu kadar kötü blogdan trafik gelmesi ise blogunuzun yine google gözünde değerini düşürebilir. Bir şey yazdığınızda bloglara faydası olsun diye yaptım diyorlar ama mantıklı düşünürsek eski ve değerli bir blogu paylaşmak mı yeni bloga fayda verir, yeni ve kötü değerleri olan bir blogun eski bir blogu paylaşması mı? Yani bu liste blogları hazırlayan insanlar iyi niyetli bile olsalar size kötülük etmiş olurlar. Ayrıca neden yayınlanan bir blog listesi? Bunun yerine ilave bir blogger hesabı açılıp burada da takip etmek mümkün. Genelde bir süre sonra liste bloglar reklam da alıyor. Yani amaç sadece blog okumak değil. 

Blog Takip Etmenin Kolay Yolu


Blog listesi ile blog açmak yerine, takip ettiğiniz blogları okumak için birçok reader, yani okuyucu mevcut. Bunları buldukça listede güncelleyeceğim.

Feedly


Benim de yıllardır kullandığım, en pratik okuyucu. Okumak ve yorumlaşmak istediğim blogları buraya ekliyorum. Nasıl kullanılacağını anlattığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Blogger

Blogger' in da kendi aplikasyonu var. Bunu telefonunuza indirip blogları buradan takip edebilirsiniz. 

İstenmeyen Linkleri Engellemek

Diyelim ki bize trafik vermesini istemediğimiz linkler var bunları nasıl engelleyeceğiz? Onu da resimlerle anlatmaya çalıştım.

1. Blogger Kontrol Paneli

Blogger kontrol panelini açın. 


İstatistikler kısmına girin.

Trafik kaynaklarına girin.


Burada bir çok link göreceksiniz.

Şimdi, gün, hafta, ay, tümü kısımlarının hepsini ayrı ayrı kontrol edip size nerelerden trafik geldiğini görebilirsiniz. İstemediğiniz linkleri tespit edin. 

2. Google Analytics

Bu kısımdaki engelleme işini wordpress blogları da yapabilir.


Analytics programını açınca ilk sütunun en altındaki çiçek gibi olan işaretten yönetici paneline girin. 


Filtreler kısmına tıklayın


Yeni filtre oluştur tıklayın. Filtre adı kısmına istediğiniz bir şey yazın. Örneğin spam blog.Kaynak veya hedef seçin kısmından ben ISS alanından geleni seçiyorum. Dilerseniz her seçeneğe ayrı filtre açıp kendinizi garantiye alabilirsiniz. Filtre türünü seçin kısmında da hariç tut deyin


Iss alanı kısmına istemediğiniz linki https veya www eklemeden örneğin spamblog.com gibi yazın. Kaydet deyin. Bu kadar. İster spam link olsun, ister istemediğiniz bir link olsun işe yarıyor. Tabii ki işleri yapan insanları durdurmak kolay değil. Kapıdan kovsan bacadan giriyor. Ama düzenli kontrol edip bu linkleri filtrelerseniz biraz olsun engellemiş olursunuz. Yine de işinize yaramaz veya rahatsızlık duyduğunuz bir durum olursa 
https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr
linkinden şikayette bulunabilirsiniz. 

Disavow İle İstenmeyen Linkleri Engellemek

Bu da oldukça ustalık gerektiren ve karmaşık bir uygulama. Google disavow link aracı ile istenmeyen zararlı linkleri tamamen engellemek mümkün, ama hatalı kullanırsanız kendi indexlenmenizi de engelleyebilirsiniz. Ben hiç kullanmadım kullanmayı da düşünmüyorum ama merak edenler için, ilk bilgi kaynağı olarak google support linkini ekliyorum:

https://support.google.com/webmasters/answer/2648487?hl=tr

Zaten onlar da dikkatli olunması konusunda uyarıyor. 

 • Tuna Başar arkadamızın blog atlası ve Erhan Çakırların liste blogu hariç kimseye blogumu liste blogda paylaşma izni vermedim. Bana sormadan bu tarz listelere ekleyenleri hem engelleyip hem google a şikayet ediyorum. 
Bunlar da ilginizi çekebilir:
19 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ya sanirim ben kullanmayı hiç bilmiyorum Analytics yazınca zaten ben de boyle bor ekran bile çıkmıyor müsait bir zamanında bana yardım edersen sevinirim

  YanıtlaSil
 2. Hello, Deria! Some people put their active links in comments in my blog but I delete them.

  YanıtlaSil
 3. O kadar bilmiyor ve ilgilenmiyorum ki bu konularla. O yüzden 15 yıldır tıklama oranım bi gıdım artmamış herhalde :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok canıım kendine haksızlık etme okunuyor senin blogun. Sadece hobi amaçlı yazınca önemsemiyor insan bu detayları :)

   Sil
 4. Doğrusu Alexası çok kötü bir siteden bana link gelmesini pek istemem ama bazen yeni arkadaşlar sağolsun sevdikleri siteler arasında blogumu yazıyorlar çok seviniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O ayrı şey tabii sevilen bloglar arasında yazılmak ama bunun da aşırıya kaçmaması lazım.

   Sil
 5. bloguma koydum şimdi bu yazınıııı :)

  YanıtlaSil
 6. bilgilendirme için çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 7. Ne kadar engellesem de arada çıkıyor istenmeyen linkler ...

  YanıtlaSil
 8. O linkler gerçekten sinir bozucu oluyor. Geçenlerde yabancı bir site peruk satıyor, gelmiş linkini yapıştırmış mesela :) Ben pek anlamıyorum. Bu işlere bizde Aso bakıyor ama yazdıklarınızı okuyunca kolay olduğunu fark ettim. Tüm blogger'lara gereksiz linklerle uğraşmak zorunda kalmadıkları paylaşımlar diliyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben her yorumu kontrol ediyorum ve şüpheli gördüklerimi de yayınlamıyorum. Fazla yorum olmasındansa faydalı olacaklar kalsın diyorum.

   Sil
 9. ay Deryacığım çok sağol bana da sattaking satta bilmem ne b...k çok affedersin diye yabancı bir blog dadandı analitiğe yazınca bu geçerli ad değil yazdı daha öncesinde spam diye işaretlemiştim ve eskiden spam diye işaretleyince o blog bir daha yorum gönderemezdi diye hatırlıyorum ama bu pisliğe bir şey olmuyor tıklayıp girdim de sitesine abuksabuk bir şeyler yazıyor....yapamadım :(

  YanıtlaSil
 10. Sonradan aklıma geldi acaba bu pisliğin bloğunu takibe mi alsam? Çünkü vaktiyle akepeli biri beni takip ediyordu ben de onu, çok rahatlıkla okuma listemde engelle şıkkı vardı engellemiştim...ne dersin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki her zaman yeni bir yöntem buluyorlar. Yorum yayınlama kısmından spame atabilirsiniz ama her seferinde farklı profil açıyorsa yapacak bir şey yok maalesef. Bu filtre işlemi de artik pek işe yaramıyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski