Mrs. Dalloway - Film Tavsiyesi

Mrs. Dalloway filmi, Virginia Woolf' un aynı adlı romanından uyarlanan bir film. 1997' de çekilen filmde, başrolü yılların usta oyuncusu Vanessa Redgrave oynuyor. Oyuncunun kitaptaki duyguları çok güzel aktarabildiğini düşünüyorum. Zaten Vanessa Redgrave, Virginia Woolf' a olan hayranlığından Eileen Atkins' e gidip hikayeyi filmleştirmek istediğini söyleyip, bir senaryo yazmasını istiyor. Atkins, daha önce de Woolf kitaplarını tiyatro eseri haline getirmiş. Film her tarza uymayabilir ama Mrs. Dalloway kitabını okuyup sevdiyseniz, filmi de ilgiyle izleyeceğinizi düşünüyorum. Kitapla neredeyse birebir aynı seyirde gidiyor.Mrs. Dalloway - Kitap Tavsiyesi

Filmin Özeti


Londra 1923: Bir yaz sabahı,  Bayan Dalloway, bir çiçekçinin dükkânına gider. Akşam vereceği parti için çiçek almak ister.  Bu arada Septimus ve karısı ile karşılaşır. Septimus, savaşta yaşadığı travmadan dolayı psikolojik sorunlar yaşamaktadır.
Bu arada, Bayan Dalloway eve döndüyünde, gençlik aşkı Peter Walsh'u ziyaretine gelir sürpriz bir şekilde.  Bayan Dalloway onu tekrar görmekten çok mutlu olur ve ayrılmadan önce onu partisine davet eder. Sally, Peter ve Clarissa, gençliklerinde kaygısız eğlenceli bir hayat yaşamaktadır. Hatta bir gün Sally ve Clarissa öpüşürler. Peter ve Clarissa' nın bir ilişkisi vardır ancak Clarissa onu çok seven Peter' in onu baskı altına aldığını düşünür ve onun yerine kendisini yeterince özgür bırakacağına inandığı, varlıklı Richard Dalloway ile evlenir. Elisabeth adında bir kızları olur.

Bu arada, Septimus intihar eder ve bunu eve konuk olarak gelen doktorundan öğrenen Clarissa çok üzülür, derin düşüncelere dalar.

Partisi devam ederken, bir an kendisi de çitlerin üzerine kendini atıp intihar etmeyi aklından geçirse de, vazgeçer ve konuklarının yanına döner.


Mrs. Dalloway başlıca oyuncu kadrosu


Vanessa Redgrave - Natasha McElhone (gençlik yılları)
Michael Kitchen - Alan Cox
Sarah Badel - Lena Headey
John Standing - Robert PortalFilmin aldığı ödüller:

Evening Standart British Film Award, Eileen Atkins En İyi Senaryo.

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben kitabı okumadım ancak filmi çok beğenmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Film de kitapla paralel gidiyor sevdiyseniz kitabı da beğenirsiniz diye tahmin ediyorum :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Yes this is really interesting. İf you love Virginia Woolf, you will like it :)

   Sil
 3. Eski yıllarda geçen filmleri severim.

  YanıtlaSil
 4. Hımm ben bu filmi değil Saatler filmini izlemiştim. Üç öykü vardı onda, çok güzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu da izlemek istiyorum ama henüz filmi bulamadım :)

   Sil
Daha yeni Daha eski