Mrs. Dalloway - Virginia WoolfMrs. Dalloway Kitap Özeti:

1923 Haziran'ında, Londra'nın en mükemmel ev sahiplerinden Clarissa Dalloway, büyük bir akşam partisi hazırlıyor. Tüm geleneksel beklentileri yerine getirirken, dış varlığının iç dünyasından ne kadar farklı olduğunu fark etmesini sağlayan hatıralar aklına geliyor.
Tüm kitap Haziran 1923'te tek bir günde gerçekleşiyor. Yaşlı Bayan Dalloway,  eski arkadaşlarını ve tanıdıklarını tekrar bir araya getirmek istediği bir şenlik hazırlar. Hindistan'dan yeni gelen eski bir hayranı ile karşılaşır. Aynı zamanda, halüsinojenik savaş gazisi Septimus Warren Smith öğleden sonraları bir psikiyatri kliniğine gönderilmeden önce günü parkta karısıyla geçmektedir. Akşamın ilerleyen saatlerinde planlanan parti gerçekleşir.

Benim düşüncem


Modern okuyucular için, kitap biraz eski moda ve alışılmadık olabilir, çünkü gerçek bir eylem alanı yok. Ön planda olan, çeşitli konular hakkında düşünen karakterlerin kafasından geçenlerdir: geçicilik ve zamanın uygunsuz geçişi, savaşın bir kişinin ruhuna etkisi , sevgi ve cinsellik, başarısız umutlar ... Yapılan seçimler farklı olsa, yaşanacaklar nasıl olurdu düşünceleri...

Bu kitabı bu kadar özgün kılan şey bence Virginia Woolf' un anlatım yeteneğidir: Kitapta kullanılan "Bilinç Akışı", örneğin destan eseri "Ulysses" te James Joyce'un başladığı bir teknik. Bunu okumak her zaman kolay değildir, çünkü düşünceler aniden bir konudan diğerine atlar, kelimeler ve ifadeler tekrarlanır ... Ama Woolf' un benzersiz yazarlık yeteneği basit gibi görünen bir konuyu bile okunur hale dönüştürüyor.


Benim açımdan kitap, bir cinayet romanı kadar insanın kalbinin hızlı çarpmasını sağlayacak türde bir kitap değil, ama garip bir şekilde bu sakinlikte de bir çekicilik var. Bilmiyorum anlatmak için doğru kelimeleri bulamadım Woolf kitaplarını seviyorum garip bir şekilde. 

Karakterlerin hepsi bana çok gerçek ve inandırıcı geldi.
Yazarın eşcinsellik konusunu da ele almasını ilginç buldum: Clarissa Dalloway gençliğinde başka bir kadına ilgi duyar . İçinde bulunduğu dönemde Woolf' un bunları yazması büyük bi cesaret. 

Sonuç:

"Mrs Dalloway", yüzeysel olarak çok az şeyin olduğu bir kitap - konunun yoğunluğu kahramanların iç dünyasında. Herkese hitap etmeyebilir. Ancak okumaya başlayan bir okur dünya klasiklerini okumalıyım okur olarak eğitimimi tamamlamak için diye düşünürse, bu o eğitimin içinde olması gereken kitaplardan. 
Mesela ben Kafka' da zorlandım ama ben tutkulu bir kitap okuruyum diyen birinin bu dünyaca kabul görmüş, klasikler arasında girmiş yazarlara bir şans vermesi gerekir. İlk kitabından sonra hayat hikayesini okuduğumda Kafka' yı daha iyi anlayabildim. Camus' un Veba' sı da ağır bir kitap gibi geldi bana ama bu demek değil ki bir kitabını daha okumayacağım. Bazen bir kitabı okuduğumuz zaman uygun değildir, bazen de ruh durumumuz. 
Virginia Woolf da edebiyatta kadın yazarların var olabilmesi adına büyük mücadele vermiş ve bedeller ödemiş bir yazar. Sadece bu sebepten bile okumaya değer. Uzun zaman oldu okuyalı ve taslakta duruyordu. Aslında iyi de olmuş. Kitap hakkında bilgilere bakarken kullandığı tekniğin Bilinç Akışı tekniği olduğunu da öğrenmiş oldum. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:
20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Woolf'un tarzına uyum sağlamak kitabın başında zorlasa da sayfalar ilerledikçe bağlıyor kendisine. Harika bir yazı olmuş . Her kitabın bur zamanı vardır. Kitabın içine giremeyince bazen bırakıp sonra tekrar baslamak gerekiyor. Mesela Kafka'nın Dava kitabını 4 yıl önce okumak istemiştim ancak sayfalar almadı ve bıraktım. O kitabı bu ay 3 günde büyük bir zevkle okudum. O yüzden Mrs Dalloway de onun gibi . Zamani gelince büyük bir zevkle okunuyor. Woolf eşcinsellik ile ilgili bölümde biraz kendisini anlatmıştır . Araştırmalar sonucu öğrendim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de bazı kitapların zamanını denk getirmek önemli canım 😍

   Sil
 2. jane Austen benim için neyse Virginia Woolf'ta o.
  Satır aralarını kaçırmamak lazım onları okurken.
  Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O dönemler insanlardaha derin düşünüyormuş. Gittikçe yüzeyselleşiyor insanlar o yüzden de bu kitapları anlamak zorlaşıyor.

   Sil
 3. Tarihi zamanına göre sanki günümüzde olmuş gibi,,,, Bu da kitabın her zamana uygun dil ve olay ile yazılmış olduğunu gösteriyor...Yıl 1923 e göre arada 100 yıl gibi fark var
  Bence okunası güzel bir kitap ,her kitap böyle her zamana hitap etmiyor
  Tanıtım için editöre teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günümüze çok uygun mu bilmem ama Virginia Woolf klasik yazarlardan. Bir kitabı da olsa okumak gerekir 😊

   Sil
 4. Bu kitabı mutlaka okumalıyım dediğim listeden alip okumak bir türlü nasip olmadı... Yazarın tarzını seviyorum teşekkürler paylaşım için 😊 kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarzını seviyorsan bunu da beğenirsin 😊

   Sil
 5. Ben bilinç akışı bir türlü okuyamiyorm 2 kez başladım ama yarım bıraktım mutlaka okuyacağım kitaplıktan hep bana bakıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki doğru zaman değildir bana da oluyor bazen 😊

   Sil
 6. Tepetaklak oldum gibi hissetmiştim cümlelerin peşinde koştururken. Çok farklı bir anlatım tarzı var gerçekten de. İlk okuduğum Kendine Ait Bir Oda'yı daha çok sevmiştim ama.

  Bu kitabın filmini izlemiş miydin? Ben çevrildiği yıl izlemiştim, sanırım kitabı okuduktan sonra şimdi yine izlemeliyim. "Saatler" ismi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ilk Kendine ait bir odayi okudum. O daha rahat okunan bir kitapti. Filmini bilmiyordum bakayim nette bulursam izlerim ☺️

   Sil
 7. Bu kitabı sevmemiştim dolayısıyla Woolf'dan başka bir kitap da okumadım. Bana uymayan bir yazar olarak kaldı. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir, her yazar her okura uymayabilir 😊

   Sil
 8. woolf çok severim, dalovayı da kendine odayı da diğer romanlarını daa :) çok şey yazmış hep atmak istemiş ama kocası neyse ki saklamış, şanslı kadın ama hayatı acı yaa, psikolojik sıkıntılı. izlemediysen the hours, onun hayatıı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi tane film izledim ama adı başkaydı. Mrs Dalloway i anlatıyordu.

   Sil
 9. kendine ait bir odayı okudum. bu kitabını da merak ettim. güzel bir yorumlama :)
  bilinç akışı neymiş iyice öğrenmek isterim okuyup :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sürekli düşüncelerin anlatılması kısaca 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski