La Fontaine Yaşamı ve Eserleri


Görsel:Wikipedia

 

Jean de La Fontaine

Jean de La Fontaine, 8 Temmuz 1621'de Fransa'nın kuzeydoğusundaki Château-Thierry'de doğdu ve 13 Nisan 1695'te Paris'te öldü. Fransız bir yazardı.


De la Fontaine, orta sınıf bir asilzadenin oğlu olarak doğdu; daha sonra bu makamı devraldı ancak elinde tutamadı. Öğrenimini 1637'de taşındığı Paris'te tamamladı. İki yıl sonra başladığı ilahiyat ve iki yıl hukuk eğitimi aldıktan sonra yarıda kaldı.


1647'de henüz on dört yaşında olan, orta sınıf, aristokrat bir aileden gelen bir kadınla evlendi. Bir oğlu olmasına rağmen yakın bir ilişkileri olmadığı söyleniyor. De la Fontaine Yüksek Mahkeme'ye kabul edilmiş olmasına rağmen profesyonel kariyeri hakkında pek bir şey bilinmiyor.


1658'den itibaren sipariş edilen eserler de dahil olmak üzere ilk edebi eserleriyle kamuoyunun önüne çıktı. On yıl sonra masallarının ilk baskısı yayınlandı ve bu onu daha sonra dünyaca ünlü yaptı. Oyunlar gibi diğer çalışmalarından bazıları ise başarısızlıkla sonuçlandı. 1692'de ciddi bir şekilde hastalandı, ancak buna rağmen masallarının tam bir baskısını yayınladı.


Jean de la Fontaine, 1695 yılında 73 yaşındayken Paris'te öldü.

LA FONTAINE – MASALIN USTASIBir tanım yapmak gerekirse: masal, hayvanlara çoğunlukla insani özellikler bahşedilen ve can alıcı noktaya kadar giden kısa bir öyküdür. Pek çok masalın atfedildiği antik şair Ezop'un gerçekten var olup olmadığı şüphelidir. Ama Jean de La Fontaine etiyle kemiğiyle varlığı bilinen usta bir masalcıydı! Ana eseri olan masalların arkasında çoğunlukla gözden kaçan özgeçmişi son derece ilginçtir. 1621'de Champagne'ın küçük bir kasabasında, zengin bir kraliyet memurunun oğlu olarak dünyaya geldi, ilk olarak Paris'te bir ilahiyat okuluna katıldı, ancak teolojik yeteneğinin olmaması nedeniyle kısa süre sonra oradan ayrıldı. Hukuk diplomasını aldı ve şiir yazmaya başladı ama başlangıçta sadece kendi çekmecesi için.


Babasının kendisi için ayarladığı çıkar evliliğinde tam bir sevgi eksikliği var gibi görünüyordu ama en azından bu birliktelik onu etkili insanlarla temasa geçirmişti. Özellikle de La Fontaine'e kariyerinde belirleyici bir yükseliş sağlayan güçlü Maliye Bakanı Nicolas Fouquet bunlardan biriydi. 1658'de Fouquet onu bir tür ev ve saray şairi olarak işe aldı, bu da onun ara sıra çeşitli şiirler yazmasını gerektirdi ve böylece La Fontaine'i ünlü yaptı. Ancak 1661'de Fouquet, "Güneş Kral"ı yazdırdıktan sonra Kral Louis'in gözünden düştü. Kendisine hiçbir zaman mahkemeye erişim izni verilmedi ve "Academie française"ye kabul edilmesi gerektiğinde, Louis XIV başlangıçta onu onaylamayı reddetti.


Ancak La Fontaine her zaman etkili kişilerin arasına katılmayı başardı - örneğin, Paris sarayında sekiz yıl boyunca (karısı ve oğlu olmadan) kiralık bir "beyefendi hizmetçi" olarak yaşadığı Orléans Düşesi Marguerite de Lorraine gibi. Düşes'in 1672'deki ölümünden sonra La Fontaine, yirmi yılı aşkın bir süre şairi destekleyen ve koruyan sanat patronu Madame Marguerite Hessein de La Sablière ile bir ilişkiye girdi. Onun ölümünden sonra La Fontaine, d'Hervarth bankacı ailesinin evine taşındı ve 1695'te orada öldü.


Jean de La Fontaine'in edebi çalışmaları, 1668'de ilk masallarını yayınlamadan önce bile Paris sosyetesinde son derece başarılı olduğu ve Rokoko ressamı Jean-Franço tarafından resmedilen şiirleri, destanları, opera librettolarını ve erotik öyküleri içerir. Ancak La Fontaine, ahlak dersi veren hayvan hikayeleriyle dünya edebiyatının bir "klasiği" haline geldi - ya da yazar arkadaşı Voltaire'in belirttiği gibi: "Bu masallar gelecek nesiller için korunacak ve tüm insanlara ve tüm zamanlara uygun olacak."


La Fontaine yaklaşık 250 fabl yazdı; bunların hepsini kendisi uydurmadı ama aynı zamanda Ezop ya da Romalı yazar Phaedrus gibi rol modellerden de ödünç aldı. Ancak orada bulduğu materyal üzerinde harika bir şekilde çalıştı: Temel içeriği korudu, ancak bunu kendi tarzında sundu; bu, bugün hala Fransa'da dilsel zarafetin simgesi olarak kabul ediliyor. Faber & Faber tarafından yayınlanan La Fontaine masallarının en son kitapsever baskısı, bugün hala örnek olarak kabul edilen çevirmen Dohm'un versiyonuna dayanmaktadır. 

En Çok Bilinen La Fontaine Masalları

Ağustos Böceği ile Karınca

Karga ile Tilki

Kurt ile Kuzu

At ile Kurt

Çocuk ve Ayna

Yengeç ile Yılan

İki Katır

Güvercin ile Karınca

Kurt ile Turna

Çiftçi ile Kartal

Kurnaz Karganın Oyunu

Ceylan- Kaplumbağa, Fare ve Karga

Meşe ile Saz

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Ezop Masalları

Hans Christian Andersen ve En Sevilen Masalları

Grimm Kardeşler ve Dünyada En Çok Bilinen 10 Grimm Masalı

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çocukların masal dünyasında ne güzel derlemeler yapmışsınız. Zaman zaman uğrayıp eksik bilgilerimi tamamlıyorum.
  Emeğinize, yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim. Masal hepimize gerekli aslında ☺️🩷

   Sil
 2. Yazarın hayat hikayesini bilmiyordum.Bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sadece masalcı yönünü biliyordum hep Birlikte öğreniyoruz 😊

   Sil
 3. Nedense şu La Fontaine yi büyüdükçe çocuklar için zararlı bulmaya başladım. Çünkü öyle farkındalıklı kitaplar var ki günümüzde böyle taze beyinleri büyüklerin korkunç dünyası ile harmanlayan olay örgüleri kısır döngünün devam ettirmesine neden oluyor. Değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman değişiyor, çocuklar da bizim çocukluğumuzdan farklı. Biz de değişıyoruz. Çocukken Pollyanna yı çok severdim. Şimdi o kadar iyimserlik bana ters geliyor ☺️

   Sil
 4. fonten ezop grimm sevilmez miii :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski