Ezop Masalları: Zekice Öğütlerle Dolu Efsanevi Hikayeler


 

Ezop tanınmış bir masal şairiydi ve Avrupa masal şiirinin kurucusu olarak kabul ediliyor. Ders veren çok sayıda kısa öykü yazdı. Aktörler genellikle insanca davranan ve insani özellikler taşıyan hayvanlar, bitkiler veya tanrılardır.

Ezop' un Hayatı 

Ezop'un hayatıyla ilgili çok az gerçek gerçekten kesindir; o somut bir tarihsel figürden çok bir efsanedir. Ezop M.Ö. 6. yüzyılda yaşamıştır. Ezop'un doğum yeri tarihsel olarak açıkça belgelenmemiştir. Bir yazıt Ezop'un Trakya'da doğduğunu gösterir. Yunanistan'ın Samos adasında zengin bir adamın kölesiydi. Baskıcı yaşam koşullarındaki insanlar için, örneğin sözlü olarak aktarılan masallar şeklindeki benzetmeler, her zaman bir kendini anlama biçimi olmuştur. Ezop'un kendisi de hemcinslerine zayıflıklarını göstermek ve onlara öğretmek istiyordu. Ezop'un mesajları masaldan masala değişir.

Ezop ne zaman öldü?

Ezop MÖ 563/564 civarında Delphi' de öldü. 


Ezop Masalları 

Ezop'un yaklaşık 80 masalı bize ulaştı. O kadar benimsendiler ki, yazarlar tarih boyunca onları tekrar tekrar anlatmışlardır.


İşte önemli Ezop masallarının bir listesi:


Deve

Kuzu ve Kurt

Kartal ve kaplumbağa

Tilki ve kuzgun hakkında

Tilki ve Leylek

Tilki ve Üzümler

Aslan ve Ayı

Karınca ve çekirge

Karga ve kuşlar

Jüpiter ve arılar

Tilki ve horoz hakkında

Ezop
Görsel: Wikipedia

Ezop Masalları - Özellikler

Ezop masallarının şu özellikleri vardır: Genellikle çok kısadırlar. Genellikle yer ve zaman belirtilmez. Ezop masallarının kahramanları hayvanlar, bitkiler ya da tanınmış tanrılardır ve bunların her biri insana özgü özellikler taşır. Bu özellikle konuşabildikleri gerçeğinde belirgindir. Her hikaye bir benzetme olarak anlatılır. Bu her zaman kibir, aptallık, açgözlülük veya kıskançlık gibi insani bir zayıflığa işaret eder. Ezop'un masalları insan hatasını değerlendirir ve yargılar. Ama insanları yargılamazsınız.

Aşağıdaki özellikler de önemlidir:

Ezop'un masallarının, benzetmesini aktardığı iki düzeyi vardır: İlk düzey gösterilendir, yani bariz eylemdir. İkinci düzey, kastedilen şeydir, yani Ezop'un eylem yoluyla aktardığı derstir.

Masalları her zaman aynı şekilde yapılandırılmıştır: Bir başlangıç ​​​​durumunu, bir çatışmayı temsil eden olay örgüsü (eylem) ve karşı eylem (tepki) takip eder. Sonuç veya çözüm daha sonra gelir.

Ezop neden masal yazdı?

Ezop, masallarını hemcinslerine zayıflıklarını ve hatalarını göstermek ve onlara öğretmek için kullanmak istiyordu.

Sevgili arkadaşım Momentos podcast kanalında Aslan ile Sinek masalını bakın ne güzel anlatmış.

Bu yazıları okudunuz mu:

Hans Christian Andersen ve En Güzel Masalları

Grimm Kardeşler ve Dünyada En Çok Bilinen 10 Grimm Masalı

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. okuduum, meb yayınlarııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukken okudum ama yayınevini bilmiyorum 🤭

   Sil
 2. Fabl için her zaman tercihim Ezop, seviyorum. Antik dönem bilgini. Keyifle okumuştum hepsini.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski